Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sa Besnik Mund Te Jene Njerezit Ne Te Vertete????

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Sa Besnik Mund Te Jene Njerezit Ne Te Vertete????   Tue Dec 01 2009, 00:55

Pyetja e pare qe me vjen ne mendje eshe : Cdo te thote "besnikeri"?

ka tre menyra per ta pare kete gje them une

1) Ana fizike ( dikush nuk eshte besnik kur ka kontakte te tjera fizike me dike tjeter si seks apo dhe puthje per disa)

2) Ana shpirterore dhe mendore ( te duash dike tjeter ose te mendosh per dike tjeter vazhdimisht. Shumica e njerezve imagjonojne persona ( nder ta dhe VIPs) ndersa bejne seks me partnerin. Eshte kjo tradheti? Une them se po... megjithate eshte tradheti e pranueshme... per te gjithe shoqerine, pasi askush nuk mund te vere kufinjte e mendimeve apo fantazive

3) Shoqeria ose rregullat e saj dhe ndikimi i tyre ne raportin tend. Kjo lloj besnikerie eshte ajo qe ne shumicen e rasteve pranohet ose konsiderohet si e tille nga kushdo prej nesh. Besnikeria eshte bere me e rrepte me kohen moderne sepse mediat ...filmat ose romanet predikojne dashurine apo raportin perfekt. Nderkohe qe dicka e tille mbase nuk ka ekzistuar kurre, ose mbase dhe po.
Po te shihni faktorin "fe" ne te gjithe kete zhvillim ( qe nga mesjeta e kendej) do arrini ne te njejtin konkluzion. Besnikeria eshte bere me kohen dicka qe cdokush e pretendon. Fatkeqesisht askush nuk di se pse.


Eshte tradheti puthja ? shumica thone po.......Pse? Sepse njeriu i dashur po i fut llapen ne goje dikujt tjeter? Apo sepse ai/ ajo ndien terheqje seksuale ndaj dikujt tjeter? Shter dashuria ndaj dikujt po puthe nje tjeter? Shter nese nuk puth por e imagjinon nje gje te tille?

Sa besnike apo besnik eshte dikush qe imagjinon se si puthet apo preket nga dikushh tjeter? Shume???? Pak????
Ndryshon ky fakt nese kjo imagjinate ndodh ne realitet?!
Sa pergjigje te ketyre pyetjeve i keni gjetur vete? Pra pa ndikimin e shoqerise.


Sa ka te beje faktori "pronesi" ne ate qe quajme dashuri?
Sa ka te beje faktori " Ego" ne ate qe quajme dashuri?
Sa dashurojme ne, ne vertetesi?

Eshte besnikeria qe te jep nje shok apo nje pjestar i familjes me pak e vyer nga ajo qe kerkon nga partneri/a?
Cfare e ndryshon partnerin nga njerezit e tjere te zemres ( pervec faktorit seks) ???
Ka te beje besnikeria apo besimi ndaj ketij personi me faktorin seks???
Kjo (seks) eshte ajo qe ne ndajme me dike me te cilin / cilen duam te ndajme jeten???


Pra c'do te thote besnikeri?

Sa ka te beje pronesia ne ndjenjat tuaja????


Nje studim i bere para pak muajsh (shtator) nga uni: stenford ka nxjerre si rezulatat qe ne ( cuna e goca) mendojme te pakten njehere ne dit per nje eks apo per nje partner imagjinar ne menyre seksuale.
Po i njejti studim ka nxjerre si rezultat qe ciftet me raporte seksuale te hapura kane me shume besim tek njeri tjetri se sa ciftet "besnike". Pasi nuk ka me vend per xhelozerira dhe mosbesime te ndryshme.
fatkeqesiht nuk e kam lexuar por pare ne tv dhe nuk mund ta rirpodhoj te gjithin si studim.


Sido qofte pytja mbetet: Sa besnik mund te jemi me te vertete dhe sa pretendojme se jemi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sa Besnik Mund Te Jene Njerezit Ne Te Vertete????
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Diskutime te ndryshme :: Diskutime Shoqerore-
Kėrce tek: