Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrktheni WP theme nė Shqipė !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: Pėrktheni WP theme nė Shqipė !   Tue Dec 01 2009, 00:53

Nė ditėt e sotme, bashkė me zhvillimin e teknologjisė sė informacionit rritet edhe numri i webmasterave ku shumica jan tė rinjė,
dhe kerkojn hapsirė pėr ta mposhtur padijen dhe tė fillojnė me dicka
serioze, nėse dėshira e tyre ėshtė tė ken njė “site” dhe si mundėsi ju
ofrohet Wordpress pasi ėshtė mė stabil, duhet qė “siti” i tyre tė kthehet ne gjuhen shqipe por si?
shum CMS por qė nuk jan stabil e kan njė opsion pėr ta kthyer nė gjuhen
shqipe qė Wordpress nuk e ka, kjo gjė ndoshta i largon ato webmasters
tė ri nga Wordpress pa e ditur se si behet kjo gjė, pėrkthimi apo
pėrshtatja nė gjuhėn shqipe tė wordpress bėhet drejperdrejt nga theme
duke e pėrkthyer atė, prandaj tė gjith ju qė keni tė instaluar Adobe
dreamweaver apo njonjė aplikacion tjetėr tė llojit tė njėjt le tė
shėrbej ky postim si mesim pėr ato. Fillojm me hapin e par:
1.Hapeni header.php dhe pėrktheni vetėm “Home” nė qfar tė dėshironi ju (treguesi,shtepia etj)
2.Hapeni dokumentin footer.php dhe pėrktheni apo vendosni mbishkrimin e sitit.
3.Hapeni dokumentin comments.php dhe pėrktheni fjalit qė jan tė dhėna, nėse nuk dini gjuhe angleze pėrdorni fjalor.
4.Hapni dokumentin search.php dhe perktheni te gjitha ato qe duhet te paraqet ne ndonje rezultat te kerkimit.
5.Hapeni dokumentin searchform.php dhe pėrktheni “TextBar” dhe butonin qė duhet tė paraqitet nė theme nė tregues.
Kėto janė gjėrat qė duhet pėrkthyer por nuk ka
mbaruar kėtu nėse i bėni “upload” kėto dokumente, at’here do tju
paraqiten tė gjitha nė rregull pėrveq njė “gabimi” ta quajm, nė fund tė
njė psotimi nė vendin ku tregon komentet (”no comments” ose 1
comments”) nuk ėshte pėrkthyer gjithashtu kur lexoni postimin e plot
dhe nė vendin ku tregon pėrgjigjet (P.Sh “no response”)
nuk ėshtė pėrkthyer at’here ajo qė duhet tė bėni ėshtė Hapeni dokumentin Index.php
por kėsaj rradhe me “NotpaD” dhe gjeni fjalėt (’no comments’, ‘1
comment’, ‘% comments’) dhe pėrktheni nė gjuhen shqipe (’ska koment’,
‘1koment’, te fundit lereni siq eshte) pėr mė tepėr ndiq foton.

Pastaj hapni dokumentin comments.php gjithashtu me “NotpaD” dhe gjeni fjalėt (’no response’, ‘1 response’ , ‘% responses’)

Dhe diqka tė fundit mos harroni pa pėrkthyer edhe 404.php
pasi ju ndihmon qė nese diqka ose ndonjė postim ekeni larguar dhe
ndonjė vizitor mundohet ta kėrkoj automatikisht i paraqitet 404.php me
an tė sė cilė vizitoret redirektohen pėr nė faqen kryesore.
Pastaj pasi tė keni ngarkuar kėto dokumente at’here gjithqka do tė jet nė rregull. shijojeni blogun tuaj nė gjuhėn shqipe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Pėrktheni WP theme nė Shqipė !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Kompjuteri dhe Interneti :: E-books &Tutoriale-
Kėrce tek: