Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shumė pyetje bėhen gjatė instalimit tė Windows XP, NTFS apo FAT32 !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: Shumė pyetje bėhen gjatė instalimit tė Windows XP, NTFS apo FAT32 !   Tue Dec 01 2009, 00:52

Shumė pyetje bėhen gjatė instalimit tė Windows XP pasi doni ta instaloni ne kompjuterin tuaj, nėse duhet ta formatizoni hard diskun me NTFS ose Fat32.Kushte specifike pėr tė dy sistemet janė si vijon:

Fat32* Pėrdoreni kėtė nėse hard disku juaj ėshtė 32GB ose me pak.
* Ėshtė lehtė shpejtė sesa NTFS, por jo nga shumė.
* Mund tė pėrdoret nga tė gjitha Sistemet Operative. Nėse planifikoni tė keni Sisteme Operative dy ose me shumė ne kompjuterin tuaj,ju duhet FAT32.


NTFS* Duhet tė pėrdoret nėse keni hard disk mė tė madh se 32GB.
* Ka ngjeshje shumė tė mirė qė ju lejon tė depozitoni shumė tė dhėna
* Ka siguri pėr skedė.


Nė pėrgjithėsi, me madhėsinė e hard diskut tė zakonshme me qenė mė shumė se 32 GB,ju duhet tė pėrdorni NTFS. NTFS gjithashtu jep siguri tė madhe ne hard diskun tuaj qė tė eliminoni hyrjen e mundshme tė paautorizuar nė tė dhėnat tuaja.

Nė anėn tjetėr, nėse jeni duke pėrdorur Windows 95,98, ose ME, NTFS nuk ėshtė njė opsion kėshtu qė ju duhet FAT32. Ju gjithashtu do tė dėshironi ta pėrdorni FAT32 kur ju keni Sisteme Operative tė shumta nė kompjuter.
Nė FAT32 ju nuk mund tė depozitoni apo tė futni skeda nė hard diskun tuaj, mė shumė se 4 GB (kėshtu qė nuk mund tė futni lojėra me iso, DVD rip dhe HD Video)Shpresoj se kam fshirė disa konfuzione tuaja gjat instalimit te Windowsit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Shumė pyetje bėhen gjatė instalimit tė Windows XP, NTFS apo FAT32 !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Kompjuteri dhe Interneti :: E-books &Tutoriale-
Kėrce tek: