Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KUR BASHKIMI ISHQIPTARĖVE KALON NĖ VESH TĖ SHURDHĖR;GRUEVSKĖT DHE TADIQĖT I MBAJMĖ MBI KURRIZ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: KUR BASHKIMI ISHQIPTARĖVE KALON NĖ VESH TĖ SHURDHĖR;GRUEVSKĖT DHE TADIQĖT I MBAJMĖ MBI KURRIZ   Tue May 18 2010, 21:36

KUR BASHKIMI ISHQIPTARĖVE KALON NĖ VESH TĖ SHURDHĖR;GRUEVSKĖT DHE TADIQĖT I MBAJMĖ MBI KURRIZ

Shkruan:Shaban Cakolli

Nuk ka kurfarė dyshimi,se bashkimi kombėtar nėpėr periudha ėshtė irituar por edhe sot po iritohet,dhe po vėshtrohet nga kėnde tė ndryshme.Kjo ėshtė plagė qė dhemb,sepse pa njė komb tė forcuar,shqiptarėt nuk do tė jenė tė pėrfillur.Nėse shqiptarėt prej kohėsh kanė qenė padrejtėsisht tė coptėzuar nga Fuqitė e Mėdha,kjo nuk do tė thotė,qė coptėzimi tė mbetėt gjithmonė i pandreqshėm..Nėse deri dje tėrė fajin ua kemi hedhur Fuqive tė Mėdha,sot nuk mundemi tė e bėjmė kėtėRazzėrse?Sepse sot Fuqitė e Mėdha,gjenden mu nė zemėr tė gjysmės sė Shqipėrisė tė mbetur jashta kufirit tė vet.Kėto Fuqi tė Mėdha,edhe pse vonė ia ndalėn dorėn pėrbindshave gjakatarė,qė me tėrė fuqinė ishin pėrvjelur tė na zhdukin nga faqja e dheut..Ēfarė duhet tė bėjnė tani Fuqitė e Mėdha pėr ne?Nėse ne shqiptarėt pritim qė Fuqitė e Mėdha tė na i hjekin gurėt e kufijėve e tė na thonė:Ja portat i keni tė hapura dhe bashkohuni,nė kėtė pritėje jo vetėm qė gabohemi,por do tė na kushtoj shtzrenjėt aq sa na ka kushtuar deri mė tani.Nėse duam tė kemi njė shtet shqiptar,bashkimi kombėtar ėshtė i pashmangshėm,por qė tė bėhet kjo,shqiptarėve ju duhet njė intelegjenci e mirėfilltė,qė ka aftėsi mendore me guxim intelektual!Si duket ata qė po na duhen neve,sikur janė ende nė shkollim e sipėr.Themi kėshtu nga se ndryshe s“ke si mund tė e kuptosh kėtė!!Kur ende pa u pastruar mirė gjaku i rėnė nė rrugėt e Kosovės,gjaku i dėshmorėve qė ranė pėr tė ēliruar tokat e uzurpuara shqiptare,disa drejtues shqiptarė vraponin tė nėnshkruanin mardhėnje diplomatike me Beogradin,i cili jo vetėm qė na vrau ne,na dėboi,na masakroi,por edhe hyri thell nė zemrėn e Shqipėrisė,mbolli mina,dogji shtėpi e vrau qytetar tė Shqipėrisė.Por quditėrisht disa nga drejtuesit e Shqipėrisė,sikur harruan kėtė,sikur nuk ju ra ndėrmend se po mos tė ishte KFOR-i,serbėt do tė shkilnin integritetin teritorial tė Shqipėrisė.Dhe nuk ke si mos tė kapish kokėn me dorė kur kryetitullarėt shqiptar djersiten duke vrapuar pėr tė nda kuleqėt me vrasėsit e vėllezėrve tanė!Nuk duhet hiq mė tepėr njohuri pėr tė kaluar testin para ndėrkombėtarėve,se sa i fortė ėshtė shteti shqiptarė.Le tė pėrpiqemi ne si tė duam gjysma shtetesh shqiptare tė ndėrrojmė fytyrėn para europianėve,dhe mė kot ulemi nė gjunjė e bėjmė lutje pėr pranimin tonė nė Europė!Europianėt mund tė bėjnė shaka me ne,mund tė na vėjnė kushte,por e vėrteta dhe kushti kryesor pėr tė hy nė Europė ėshtė bashkimi i shqiptarėve.Ndryshe ēfarė i duhet Europės njė gjysmė Shqipėrie e dobėt dhe e varfur?!Europa nuk kanevojė pėr leckaman,llustragji,varfnjak qė shtrijnė dorėn e kėrkojnė lėmoshė!!Jo vėllezer,Europa ėshtė lodhur nga lypsaret dhe nuk len mjet pa pėrdorur pėr tė i larguar ata nga trolli i vet.,Nė gjirin e Europės mund tė hyjnė kombe tė forta,tė pasura,intelektuale,qė mund tė pėrmbushin interesat Europiane,qė u ofrojnė kuadro tė forta.......Njė Shqipėri e dobėt,sidomos pas hyrjes sė ndėrkombėtarėve te ne,ka ndikuar qė tė huajt tė na shiqojnė vetėm me njėrin sy,duke i lejuar hamshorėt maqedono-serbosllav tė lodrojnė nė kurrizin tonė,duke na e nda vendin nė enklava dhe duke na i vra vėllezėrit e Maqedonisė shqiptare me pretekste tė pa asmjė mbėshteteje ashtu sikur hartonin pretekste ujqėrit e kasapit Millosheviq mbi vėllezerit tanė qė donin lirinė.Gjuetia mbi shqiptarėt nga krerėt Grujevskian me pretekstin se shqiptarėt po bartin armė nga dy pjesėt e kufirit,ėshtė amanet i sllavo-bullgaro-maqedonasve pėr tė mbajtur mėn thundėr shqiptarėt e lindur nė tokat e veta shqiptare den-babaden,dhe kėto pretekste tė fryra tregojnė haptazi se shqiptarėt nėse do tė bartin armė ndihen tė pasigurtė dhe tė rrezikuar nga maqedonasit,ndrysghe njerėzit tė cilėt nuk jetojnė nėn pasiguri e ankth nuk kanė pėrse tė bartin armė,edhe pse preteksti i bartjes sė armėve ėshtė pompoz,vetėm pėr tė thithur gjak shqiptari.Sikur shqiptarėt tė ishin tė bashkuar pėr tė ua treguar dhėmbėt bullgarėve tė ardhur maqedonas,qė uzurpuan tokat tona shqiptare,mbi vėllezėrit tanė nė Maqedoni nuk do guxonte tė ushtrohej gjueti,aq sa bullgaret e vetquajtur maqedonas qe sa nuk kanė guxim tė zgjedhin emrin e shtetit tė tyre,nga se nuk kanė identitet.:Sot edhe faktori ndėrkombėtar e vlerėson mė drejtė potencialin e shqiptarėve nė Maqedoni,se sa mė parė,nga se syri i tyre ka hetuar se populli shqiptar nė Maqedoni po tregojnė kulturė dhe vetdije tė lartė kombėtare,tė cilėt pranė vrasjeve,vuajtėjeve dhe gjenocidit qė po ushtrohet ndaj tyre,po angazhohen maksimalisht nė krijimin e atmosferės sė sigurisė dhe stabilizimit tė situatės nė Maqedoni,duke i ikur kulmit tė tragjedisė Maqedone,shkatrrimit pėrfundimtar tė shtetit maqedonas te imponuar nga vet maqedonasit..Maqedonia paraqet para nderkombėtarėve disa ndryshime "kozmetike",por duke perdorur mbi shqiptarėt njė politikė injorimi,e cila eshte krejtsisht iluzore tė paramendohet njė shtet stabil maqedonas pa shqiptarėt,apo me shqiptarė pa tė drejta kombėtare..Shqiptarėt nė Maqedoni me shpirtin ndėr dhėmbė,po luftojnė logjikėn e deformuar tė nacionalistėve maqedonas,macionalizėm ky i lidhur ngusht me hegjemonizmin antishqiptar serb,qė nė esencė nuk ndryshojnė nga njėri-tjetri..Arroganca shtetėrore politike e rexhimit maqedon,po e ruan me fanatizėm identitetin e saj politik sllav,pa tentuar aspak tė i pėrshtatet rrethanave tė reja politike nė tėrė rajonin e EvropėsJuglindore,kjo do tė thotė pa njohur shqiptarėt si kategori e barabartė nė tokat e veta.Bėhet pyetja:A do tė guxonte tė ushtronte gjueti mbi shqiptarėt,populli ardhacak bullgar i quajtur maqedonas,i ardhur me dhunė nė trojet tona?A do tė guxonin serbėt ti mbanin mer dhunė dhe terrorizonin shqiptarėt e Kosovės Lindore qė i muarėn me dhunė dhe i mbushėn ardhacak tė cilėt sot jetojnė dhe administrojnė mbi kurrizin e vėllezėrve tanė?Sllavėt qė moti janė mėsuar tė pushtojnė trojet tona,dhe po munden nuk do tė harrojnė zejen e tyre grabitqare,kurse shqiptarėt qė jetojnė nėn thundrėn e tyre synojnė tė mbrojnė pragun e shtėpive tė tyre,pėrpjekja e tyre padyshim ėshtė e drejtė,por ju duhet pėrkrahėja e shqiptarėve kudo qė ndodhen.Kėshtu si jemi tė ndarė jemi tė dobėt,tė varur nga tė huajt,tė detyruar tė kėrkojmė nga tė tjerėt tė na mbrojnė.Secili qė tė jep ndihmė kėrkon pjesėn e vet,kurse ne jemi nda pjesė-pjesė dhe nuk kemi ēka ti ndajmė mė kuj.Shqiptarėve ju duhet bashkimi kombėtar,ndoshta jo pa sakrifica,por tė bashkuar do tė jemi mė tė fortė,nga bota do tė shihemi me sy tjetėr,nuk do jemi tė varur nga tė tjerėt dhe dora sllave as nuk do guxonte tė coptonte trojet tona,as nuk do guxonte tė ngris dorėn mbi shqiptarėt.Kjo kėrkon sakrifica,por mund tė arrihet,shqiptarėt kanė burra tė shquar qė kontributin e tyre jo vetėm qė e njohėn viset shqiptare por edhe mbarė bota.Shqiptarėt kanė njerėz qė i dalin zot Shqipėrisė,por pamjen e tyre ua ka nxėnė klika pushtetare qė nuk njeh interes mė tė lartė se interesin e vet vetanak.Ėshtė koha tė kėndellemi,tė ngrisim zėrin,tė bashkohemi dhe tė bėhemi zot tė atdheut tonė,ndryshe mbi kurrizin tonė do tė luajnė sllavo Gruevskėt dhe Taiqėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KUR BASHKIMI ISHQIPTARĖVE KALON NĖ VESH TĖ SHURDHĖR;GRUEVSKĖT DHE TADIQĖT I MBAJMĖ MBI KURRIZ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Histori :: Historia shqipetare-
Kėrce tek: