ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 REFLEKSE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: REFLEKSE   Sun May 09 2010, 22:47

REFLEKSE

BEOGRADI SYNON MINIMIN E MISIONIT PAQĖRUAJTĖS NĖ KOSOVĖ


Shkruan:Shaban Cakolli

Ėndėrrat e arinjėve pleq qė bėjnė gjumė dimrit nuk mund tė mos i mprehin dhėmbėt e tyre pėr kthimin e ėndėrrave dimėrore nė realitet.Arinjėt si gjithnjė ėndėrren mė tė dashur e kanė mjaltin,me te janė mėsuar nė Kosovė duke futur turinjėt e tyre deri nė thellėsinė e mundshme tė nėntokės,pėr tė thithur nektarin mė tė ėmbėl tė pasurive tona,kurse etjen pas mjaltit e shuanin me pirjen e gjakut shqiptar.Pėr tė ua prishur kėtė strofull ėndėrrash shqiptarėt dhanė gjitha qė mundėn duke mos kursyar mijėra jetėra.Po arinjėt e uritur nuk kanė si tė mos e ėndėrrojnė nektarin e ėmbėl qė e thithėn shekullit nga tokat dhe denjėt e gjakut tonė!Atyre ju ēfaqet kjo ėndėrr qdo natė.Ultrashovinistėt sllav qė padyshim projektet i marrin nga ariu plak nuk lėnė pa ushtruar zejen e tyre tė vjetėr nė ngritėjen e strukturave tė hapura sfiduese nė Kosovė.Ata kanė hapur qendra tė reja koordinimi nė disa vende tė Kosovės,por mė masive nė Mitrovicė dhe Graqanicė me qėllimin e tyre pėr ndarjen e Kosovės nė etnitete etnike.Nė mesin e kėtyre enklavave sorollaten gjakpirės tė tė gjitha marifeteve,mjekrrosh e kryqalinjė qė jetėn e tyre prej lugatėve e kanė kaluar nė bredhėje dhe kėrkim tė gjakut shqiptarė.Tani ėndėrrat mėkatatre janė ngulitur thell nė kokat serbe,ato nuk po i lėnė tė qetė serbėt,duke menduar se ka ardhur sėrish koha qė nė Kosovė tė ngris kokėn Sėrbia e krimit.Ēergarėt sėrb qė shekuj me parė erdhėn nga Karpatet pėr njė kafshatė buke nė trojet tona,falė Europianėve ndanė trojet tona nė pesė shtete ballkanike.Falė padrejtėsive qė ushtroi Europa mbi ne,ēergarėt serb ia dolėn tė lozin mbi kurrizin tonė,tė na mbajnė robėr nė shekull.Veq robėrimit mbi ne ushtruan spastrime etnike nga viti 1878,kur me metoda mė brutale u spastruan 520 lokalitete shqiptare tė Toplicės dhe Kosovės veriore,mė 1912/13 spastrimi i dytė kurse ekzod tė madh tė dhunshėm mbi ne pati nė mes dy luftėrave botėrore deri nė ekzodin biblik 1998.Kjo do tė thotė nė qdo dy dekada pamėshirshėm ka zbatuar spastrim etnik mbi shqiptarėt:Serbia e krimit sėrish po fėrkon duart pėr koordinime tė fshehėta nė Kosovė.Ata emėrojnė koordinatorėt e tyre nė Kosovė,ēuditėrisht nė tokėn e huaj,i cili po u premton serbėve atje shumēka midis tyre edhe Trepēėn.Vozhda serb nuk harron tė ua bėjė me dije ndėrkombėtarėve se aj nuk ka nevojė pėr mbrojtėjen e tyre sepse ndihet nė vendin e vet.Ēudi pas tėrė atyre krimeve mbi ne kėshtu mund tė flet vetėm xhelati i lazdruar nga mbrojtėja e fortė e ndėrkombėtarėve,i cili nga siguria qė ata i ofrojnė nuk ka frikė edhe kur humbė drejtpeshimin e fjalėve.Sikur vozhda serb dhe krerėt e tij harrojnė se Kosova i ka fort tė ndėrtuara themelet me gjakun e dėshmorėve tanė.Beogradi me nėnėn e vet Rusinė dhe maqedonėt bullgar nuk i shuajnė pėrpjekjet e tyre pėr minimin e misionit paqėruajtės nė Kosovė,sepse kėshtu do tė ruanin influencėn e tyre nė Ballkan.Kjo ėndėrr e tyre mbėshtetet nė njė bazė sepse disa nga forcat paqėruajtėse nė Kosovė kanė rėnė nė dashuriqka e lazdrime me ose pa qėllim me formacione tė ndryshme gjelatėsh ēetnikė nga Serbija
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
REFLEKSE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Histori :: Historia shqipetare-
Kėrce tek: