Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 FEMIJĖVE TANĖ MĖ MĖRGIM TĖ U OFROJMĖ USHQIM SHPIRTĖROR

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: FEMIJĖVE TANĖ MĖ MĖRGIM TĖ U OFROJMĖ USHQIM SHPIRTĖROR   Sun May 09 2010, 22:35

Fėmijėve nė mėrgim tė ju ofrojmė ushqim shpirtėror qė do tė ndalojė asimilimin
Vjeshtėn qė shkoi Shaban Cakolli botoi librin e tij"Deti i Qiellit" e cila ėshtė njė pėrmbledhje pėr fėmijė,e botuar nga shtėpia botuese"DORUNTINA" nė Holzminden tė Gjermanisė.Vėrtetė ėshtė ky libri im i parė pėr fėmijė,por kjo nuk do tė thotė qė unė vetėm sa kam filluar tė botoj kėtė lloj poezie.
Fėmijėve nė mėrgim tė ju ofrojmė ushqim shpirtėror qė do tė ndalojė asimilimin


Shkruan: Xhevat Ukshini

Fėmijėt janė ajo pjesė e mėrgatės shqiptare pėr tė cilėt do tė duhej tė kishim kujdesin mė tė madh,nėse nesėr duam tė mbijetojmė si diasporė shqiptare. Duke iu ofruar atyre njė ushqim shpirtėror shqiptar, por tė konsumueshėm e tė shijueshėm pėr rrethanat nė tė cilat jetojnė ata,ne do tė bėnim qė fėmijėt tanė tė mos i harrojnė rrėnjėt e tyre dhe gjuhėn e tyre shqipe,thotė krijuesi Shaban Cakolli.

Vjeshtėn qė shkoi Shaban Cakolli botoi librin e tij"Deti i Qiellit" e cila ėshtė njė pėrmbledhje pėr fėmijė,e botuar nga shtėpia botuese"DORUNTINA" nė Holzminden tė Gjermanisė.Vėrtetė ėshtė ky libri im i parė pėr fėmijė,por kjo nuk do tė thotė qė unė vetėm sa kam filluar tė botoj kėtė lloj poezie.

Poezi pėr fėmijė kam botuar kur isha si fėmijė,kohėn kur isha nxėnės thotė Cakolli. Konsideroj se fėmijėt janė ajo pjesė e dhimbshme e mėrgatės shqiptare pėr tė cilėt do tė duhej tė kishim kujdesin mė tė madh,nėse nesėr duam tė mbijetojmė si diasporė shqiptare. Duke ju ofruar atyre ushqim shpirtėror shqiptar,por tė konsumueshėm dhe tė shijueshėm pėr rrethanat nė tė cilat jetojnė ata,ne do tė bėnim qė fėmijėt tanė mos tė i harrojnė rrėnjėt e tyre dhe gjuhėn e tyre shqipe vazhdon Cakolli duke shpjeguar motivet e shkrimit tė tė librit tė tij pėr fėmijė.


Shaban Cakolli nė vitin 1996 botoi nė Tiranė librin e tij tė parė"TOKĖ DARDANE",kurse dy vite mė vonė pėrmbledhjen tjetėr"LOTI I ATDHEUT".Librat e Shaban Cakollit,lexuesit tanė i kanė shquar si libra mjaftė domethėnės,dhe mbresėlėnės.Pėr librin e tij tė parė"Tokė Dardane" nė ambientėt e klubit shqiptar nė Bochum u bė njė promovim madhėshtor me ērast pėr librin patėn folur ligjeruesi i letėrsisė krahasimtare nė Univerzitetin e Bochumit z.Arsim Rexhepi,letrarė tjerė si dhe Mimoza (Cika)Kelmendi e cila mes valėve tė radio"Deutsche Wele" i pati dhėnė jehonė kėtij aktiviteti letrar,kurse nė Qendrėn Kulturore Shqiptare nė Gelsenkirchen njė vėshtrim kėtij libri i pat bėrė edhe i madhi Azem Shkreli.
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli

Nė vitin 2003 shkrimtari dhe pėrkthyesi i njohur Ferdinand Laholli pėrfshiu disa poezi tė kėtij libri nė gjuhėn gjermane nė vėllimin "Antologjia e poezisė moderne shqipe(Anthologie der modernen albanischen Lyrik).Cakolli ėshtė pėrkthyar edhe nė gjuhėn turke pjesėrisht,dhe kjo formė e pėrkthimit nė gjuhėt e huaja i pėlqen atij,nga se kėshtu letėrsinė tonė mė mirė do e njohin tė tjerėt thotė ai.Cakolli ka shprehur dėshirėn poezitė e tija tė i pėrkthej edhe nė gjuhėn rumune nga se atje jeton njė njohės dhe punėtor i paepur letrar qė ka dėshmuar me punėn e tij,ky ėshtė Baki Ymeri thotė Cakolli, dhe do m• pėlqente qė poezitė e mija tė pėrkthehen nga ai.Qė nga korriku i vitit 1993 Shaban Cakolli jeton dhe vepron nė Gladbeck tė Gjermanisė.

Ai ishte njėri nga iniciatorėt e themelimit tė SHKSH"ALEKSANDĖR MOISIU" nė kėtė qytet.Kjo shoqatė pėr disa vite zhvilloi njė aktivitet tė dendur politik dhe kulturor nė tė cilėn Shaban Cakolli ka njė rol tė konsiderueshėm.Duke folur pėr veprimtarinė e kėsaj shoqate,ku ai per tetė vjetishte sekretar dhe i ngarkuar pėr veprimtari kulturore nė kryesinė e saj ai thotė:Qysh nė muajt e parė tė vitit 1994 shoqata zhvilloi njė aktivitet tė madh pėr pėrfshirjen e mėrgimtarėve tanė nė dhėnjen e kontributit financiar pėr atdheun,mbėshtetjen e institucioneve paralele shqiptare,qė vepronin atė kohė karshi pushtuesit, akcionin pėr tė ndihmuar Universitetin e Tetoves, si dhe viteve 1997 shoqata"MOISIU" ishte ndėr tė parat shoqata qė vepronin atėherė qė doli publikisht nė mbėshtetjen e UĒK-sė.Veq mbėshtetjeve nė aktivitete materiale,organizative Cakolli ishte luftėtar i pendės qė me te luftoj pushtuesin nė gjitha gazetat shqipe qė botoheshin nė KOSOVė dhe diasporėAi botoi edhe libra tjera si"KRISMA E FJALĖS" ka nė botim edhe libra tjera tani nė radhė "Me mallin e luleve"

Cakolli ėshtė pėrfshi nė disa antologji nė diasporė dhe Kosovė.Nė shkrimet e tija gjenė dashurinė e atdheut dhe plagėn e mėrgimit.N◄ pyetjen qė i bėmė rreth aktiviteteve tė mėrgimit Shaban Cakolli thotė:Mendoj se aktivitetet e mėrgimtarėve vitet e fundit sė paku kėtu nė Gjermani kanė rėnė dukshėm!Mėrgata nė vitet e fundit sikur ka rėnė nė njė lloj amullie organizative.

Ėshtė koha tė ndėrmerret diqka qė mėrgata shqiptare tė riorganizohet nė forma moderne,sipas modeleve produktive tė emigracioneve tė kombeve tjera. Inteligjencia e re qė po formohet ne univerzitetet gjermane dhe evropiane duhet te shtohet ne klubet tona kulturore,te cilat asesi nuk bėnė tė mbeten ambiente ku pihet ēaji,tymoset dhe vendfrekuentimi i tiparėve tė dyshimtė..Tani ėshtė koha pėr njė diasporė shqiptare tė organizuar politikisht,para sė gjithash mbi baza tė kulturės sonė kombėtare,mbi baza lobimi pėr Shqipėrinė,Kosovėn dhe mbarė hapėsirėn shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FEMIJĖVE TANĖ MĖ MĖRGIM TĖ U OFROJMĖ USHQIM SHPIRTĖROR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Histori :: Biografi-
Kėrce tek: