Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 AZEM SHKRELI KY SHKRIMTAR I SHQUAR

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: AZEM SHKRELI KY SHKRIMTAR I SHQUAR   Sun May 09 2010, 22:30

AZEM SHKRELI;KY SHKRIMTAR I SHQUAR

VEPRA E TIJ-NJĖ YLL QĖ NUK SHUHET KURRĖ
Shkruan:Shaban Cakolli

Nė Kosovė ideja e tė qenurit shkrimtar ishte e lidhur ngushtė me autorė si Azem Shkreli,qė i siguruan letėrsisė njė status shoqėror dhe kulturor,krijuan atmosferen intelektuale dhe artistike qė ne ta ndjenim vetėn mė mirė dhe mė tė ambientuar..Letėrsia shqiptare,kultura shqiptare,kombi shqiptar kishin njė njeri tė madh,gjithmonė i rrethuar nga penda tė mėdha,ishte gjithmonė befasues pėr tė mirė ku ne krijuesit e ri e vėshtronim si idhull qė ēastet e bisedės me te i mbajmė si ēaste me tė cilat do tė mburremi tėrė jetėn.


Azem Shkreli ishte dhe mbeti pėrfaqėsuesi mė i shquar i brezit tė shkrimtarėve shqiptarė tė Kosovės qė lindėn nė letėrsinė e viteve tė 60-ta.Azem Shkreli ishte ndėr autorėt e rrallė qė kemi nė letėrsinė shqipe,qė pėrban substratin tonė kulturor,qė krijoi ndjesinė tonė kulturore dhe artistike,bazėn e integrimit shpirtėror shqiptar edhe nė rrethanat kur ky integrim kalonte pėrmes pengesash politike dhe ideologjike.Fjalėt e tij ishin tė ėmbla tė urta e fjalė menēurie.Ai ishte patriot i shquar,i ngulitur thell nė tokėn e vet,nė tokėn tonė shqiptare,tė cilit as nė kohėt mė tė liga qė pėrjetuam nuk i vente mendja kurrė tė shpėrngulej.Koha e ngrirė mbi ne, e ngrinte fort nė zemėr Shkrelinkurrė nuk ndihej i qetė,gjithnjė i pa pushuar dhe i pa rehatuar,gjithmonė nė lėvizje,prore nė ethe e ankth,thellėsisht i brengosur pėr gjithēka shqiptare.Vėshtirė i pranonin krijuesit tanė gjendėjet e pllakosjes sė robėrisė,kur fara e ulkonjave grabitēare na i kishin ndarė zemrat nė copa,na i kishin shpėrnda nė tė katėr anėt mė tė dashurit tanė.Kėtė dhembje e ndjente Shkreli,se nė zemrėn e tij lexoheshin ndarjet,kishte miq e krijuestė shkapėrderdhur nė Gjermani,Zvicėrr,Kanada,Amerikė dhe ishte nė lėvizje.Nė diasporėn shqiptare kur vinte Shkreli bėnte vepra tė mėdha,sepse e njihte peshėn e plagės sė mėrgimit.Me njė fjalė poeti,dramaturgu,prozatori,eseisti ,publicisti ynė i njohur Azem Shkreli ka vezėlluar dhe shpėrndarė dritėn nėpėr hapėsirėn mbarėkombėtare e mė gjėrė,andej vazhdon tė mbetet nė kujtesė pėr ēdo dashamirė tė fjalės sė shkruar shqipe.Emri i tij ėshtė emėr pėrjetėsimi,emėr i njė krijuesi i cili pas vetės la mbi njėzet vepra..Vėrtetė vdekja e parakohėshme e Azemit na goditi rėndė dhe na la njė humbje tė madhe nė letėrsinė,artin dhe kulturėn shqiptare nė Kosovė,Shqipėri,Maqedoni,Mal tė Zi kudo ku jetojnė shqiptarėt,pėr tė cilin kujtesa nuk do tė na shuhet kurrė.Shkreli nuk ishte vetėm shkrimtar.Ai ishte ideolog,intelektual e para sė gjithash njeri i urtėr e zemėrgjėrė qė bėnte secilin pėr vete.Ky shkrimtar i shquar,i ngrohet,i dhimbshėm kurrė nuk u nda nga hallet e popullit,jetoi me to,i mallkoj me pendė,,u rrėpat tė pėrmbys kohėt e liga,tė ngris kohė tė reja dhe pa halle.Kur gjendej nė mesin e mėrgimtarėve ua zvoglonte mallin,u jipte kurajo,i nxiste pėr punė tė mirėfilltė profesionale.Ai kishte disa tipare dalluese:ishte i qartė nė mendime,vlerėsues i gjithėanshėm i situatave,i drejtėpėrdrejtė nė biseda,i dashur pėr miq e pedagog. Me urtėsi e dije me sinqeritet ka krijuar ura miqėsie me tė huajt,i ka njohur ata me kulturėn dhe letėrsinė shqiptare.Edhe sot miq tė tij krijues gjerman e nė veqanti Hans-Joachim Lamksch dhe Bodo Gudjons shfaqin dhimbjen e tyre pėr mikun e madh krijues Azem Shkrelin.Pėr ne mėrgimtarėt nė Gjermani lajmi i majit 1997 ra si rrufe dhe na i lėndoi zemrat.Ky lajm i dhimbshėm tronditi gjithė mėrgimtarėt por nė veqanti krijuesit atje.I bėnim pyetje vetės:Si na mashtroj kjo vdekje tinzare?!A mund tė vdiste njė njeri i tillė?Vdekja e tij na ka nda vetem fizikisht me te,por vepra e tij do tė jetoj me ne,nga se ai me shkrimet e tij na jepte gjallėri dhe na i shtonte ndjenjat e atdhedashurisė.Nė mbamendjen tonė do ta kemi pėrherė njeriun mė tė afėrt nė pėrpjekjet e kėtij mendimtari tė madh pėr afirmimin e vlerave letrare dhe kulturore tė kombit tonė.Me vdekjen e Shkrelit ne mėrgimtarėt dhe krijimtaria jonė letrare humbėm shumė,humbėm mėsuesin dhe krijuesin e madh tė letėrsisė sonė.Kujtimet pėr te te ne mėrgimtarėt ruhen me rrespekt,kurse veprat e tij mė tė dashurat dhe mė tė lexuarat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
AZEM SHKRELI KY SHKRIMTAR I SHQUAR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Letersia shqiptare-
Kėrce tek: