ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:45

SHQIPTARI VDES

DUKE KĖNDUAR

(Poemė kushtuar Adem Jasharit,

legjendės sė trimėrisė shqiptare)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:46

1.

Gjaku ėshtė e vetmja metaforė e kuqe

vdekjes i jep kuptim pėrjetėsisė rrėnjė

mbi imazhin e sakatosur tė Dhe Atdheut

po kėnga nė momentet e vdekjes hijezezė

a s’ėshtė idealizėm shqiptar i shpirtdhembjes

sė madhe shqiptare vurratave tė historisė

aty ku dhemb Kosova a nuk derdhet gjaku

aty ku vritet Kosova a s’ėshtė gjasė e vjetėr

vetėvdekja, dėnimi me vdekje pėr veten

pėr hir tė dritares nė ardhmėri bardhėsish

po vdekja shqiptarēe aty ku vdesin burrat

a s’ėshtė e vetmja fije e hollė qė s’kėputet

kur e kafshojmė dhembjen e dashurinė

me Kosovė tė pėrcėlluar n’melodi vajtimi

dhe s’vajtojmė kur marrim vendim mbi veten

tė biem flijim pėrmbi kthetrat e natės lubi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:47

2.

Kur na e futėn ujin pėrfundi e mishin e dhisė

nė mes gjakut nuk flihet mė nė atė shtrat

pėrfundi na ruan njė gjarpėr qė na kafshon

kur tė dojė natėn nė mesnatė, ditėn nė mesditė

ta lėmė tokėn nuk bėn se ėshtė mėkat

ta lėmė kokėn ėshtė jetė e pėrtejme pa fund

s’ka mbetur kohė pėr rruaza nė pe,por koha

ėshtė kohė pėr luftė, kohė pėr kryqėzatė, kohė

pėr tė marrė frym shqip dega e gjethit n’maje

kohė pėr Lulėkuqe Llapi e Drenicės etjes nė zgjim

kohė pėr t’i rėnė bririt nė tė katėr anėt e dheut

kohė pėr tė filluar kohėn e lidhur n’zingjir si qen

mor, kohė ėshtė pėr kohėn qė di tė lind nga hiri

do ta ndjek pėr zotin nė gur e nė galinė

ka pėr t’u ēuditur alemi e polemic kur i dal n’pritė

e prite i them tash kėtė plumb shqiptari nė ballė

qė tė merr nė kokė e nuk i shkon krisma huq

robi e ka balsam vdekjen sesa jetėn pa ajėr t’lirė

prej se mbitė ju ushtri djajsh kėtė gjuhė flas me ju

dembabaden pėrmes tytės i kemi ndarė me ju pleqėritė

me ty vetėm pushka vetėm plumbi sa t’ia kėpus kohės

njė hallkė nga jeta e robit e sat a lėvizė nga vendi

kohėn zero e sa ta pėrkufizoj pėrgjithmonė kėtė fund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:49

3.

Njė hije mė del e mė flet pėrmallshėm

krejt e papėrkufizuar nė ėshtė ėngjėll, nė ėshtė

shfaqje e djallit s’e di por i flas, i rrėfehem, ajo

mė pyet ndoshta nga shqetėsimi i vet, pėrvuajtur

unė pranoj t’i pėrgjigjem pa dorėza, pa tė keq

atdheu s’ėshtė leckė qė vihet nė bisht tė sorrės

ėshtė pėr jetė qė nuk hahet, nuk pihet, ka shije

tė pashpjegueshme, aromė tė pasosur, pėrkufizim

tė qartė nė fjalėt e djegura, pėr ēdo sakrificė rruge

ashpėrsi krizash e akullnajė kur e ke larg e djeg

nė eshtra, djeg nė vargje pėrcėllon nė kėngė

kur e ke pranė fle nė tė si nė gjirin e nėnės

ia thith gjinjtė e s’ia shterr qumėshtin e bardhė

tė rrit mė ėndrra tė pėrkund nėpėr ninulla

tė jep peshėn e gurit ngjyrėn e fjalės dhe emrin

me mbiemėr dhe ta mban besėn kur i flet nė besė

e tam ban fjalėn kur burrash i lidhesh pėr fjalė

edhe kur i vjen deri nė fyt era e plehut ėshtė durimtar

nuk nxiton tė anatemojė emra tė pėrdhosė mbiemra, t’jep rast

tė pėrmirėsosh veten njėherė pėrveē kur mė e rėnda

nėse e tradhton mallkimit tė tij as nė varr s’i shpėton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:52

4.

Pėrse je ulur mbi atė gur i vetėm i menduar

nė sy tė vezullojnė pika lotėsh e nuk ke zė

a s’ėshtė mė mirė tė bėsh diēka konkrete

mundimi yt i brendshėm trishton nė rrėnjė

po ēka po kapėrthuresh nė atė kėngė, e ēka

ėshtė ai vaj i burrit qė nxjerr kėnga flakė

e mbush trimėri odėn e burrave e ēan fushėn

si tė ishte fundosur anija nė det, si tė ikte

jeta e djegur nėpėr gjurmė tė humbura nė humnerė

piskamash nė orbitė tė errėt e thirravajesh

nė trajta tė paajėr e zbrazėtive pa emėr

ecejakeve pa njė thirrje qė vezullon rrugėt

pėrmbi pamjet e vdekura e tė burgosura keq

tė rrahura tėrė natėn kokės qė nuk bindet

tė jetė kokė e dėgjueshme nėn udhra asisoj

tė djajve me ide nėshtruese e nėnēmuse

duke u munduar tė t’japin mėsim e doktrinė

e shkencė tė rreme mbi mitin e gėnjeshtrės

dėshpėrimin duke dashur tė ta bėjnė mėsim

e ti s’pranon as tė parėn herė as tė dytėn

as tė tretėn as kurr jehėrė nėnshtrimin

edhe nėse tė vrasin s’pranon tė tė thyejnė

nė ideal tė shenjtė as ta thyesh rrugėn e nisur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:54

5.

Nuk e di se kujt i bėjnė pėrshtypje

kėta lot zemre kėto dhembje tė tmerrshem

qė s’i duron as zoti e s’mund t’i drynoj

por ja po e qaj kėtė pamje tė ftigshme

qė na rrethon me armiq tė rrezikshėm,

botėn na e kanė bėrė si njė top leckash

qė kah ta vėrtitesh e shikon si ndizet

i del flaka etje, shuhet, digjet tjetėrkund

pėrrmbyllet njėra krizė hapen varret

bėhet varr pas varri deri nė ēmenduri

u humbin edhe emrat pa i ditur ku i kanė

as eshtrat as letėrnjoftimet as pa ditur

pėrse kanė lindur aq tė pafat pse vdesin

pa asnjė mbrojtje nė duar gjakpirėsish

ndėrsa atje nė kancelaritė hijerėnda

mbahet prapė mbledhje dhe shkojnė

e flasin tė mėdhenjtė pėshtyma u thahet

fjalėt bėjnė spektakėl fjalėt keq tradhėtojnė

tė vėrtetėn e shenjtė fjalėt bėhen kafshė

tė egra dehjes me shampanjė me shikime

tė dhelpėrta me orekse tė egra ujqėrie
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:56

6.

Po unė ē’tė bėj tjetėr, kėrkoj veten time

terėsive tė humbura tė masakruara i gjej

veē gjurmėt e gjakut pėr liri pėrgjėruar

kėtu viti, kėtu datė vdekja, kėtu epoka

e shiut epoka e thatėsirave e thirrjeve

pėr shpėtim nė emėr tė zotit nė emėr

tė sė drejtės nė jetė njeriu pa vrasje

pa shėmti tė verbėr e tė prishur nervash

e tė dalė arsyes sė gjėrave nė vetvete

prandaj kėtu i gjej tė gjitha me emėr

e mbiemėr me datėlindje e fundshekull

duke kafshuar e keqja afėr e duke hyrė

sikur shushunja nė mes tė ajrit tė pastėrt

pa vetėdijshėm kemi kopjuar diēka

pahetueshėm a s’po e sheh gjakun tim

tė shprishur gjeografisė popullore copat

e ndara nė duar tė ndyra nė gojė myku

pėrgjaket njėri cep shpopullohet tjetri

masakrojnė tė parin e copėzojnė tė dytin

andej ua vrasin zogjve kėngėn e parė

ajrin e lirė ua verbojnė gjith kėndej

dikund tjetėr s’i lėnė as t’shohin ėndėrr

fatin e tyre nė udhė drejt diellit, heej

nxinin turr e turr barbarėt, spijujtė, agjentėt

ēatalloheshin fytyrave mesjetave tė zeza

e zinin viktimėn e lidhnin me litar nė fyt

e venin nė kryqin e tyre dhe e kryqonin

antinjerėzisht pse thoshin se jeta jonė

sillet pėrgjithmonė rreth boshtit tė lirisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:58

7.

Shqiptaria pi qumėsht me etje nė rrėnjė Ilirie

nė sofėr shtrohet buka e kripa e zemra pėrplot

besė ora e saktė nė dashuri brezash pa rrena

fjala e pathyer nė emėr tė Atit e tė Birit

e nė emėr tė shpirtit vetėvdekja e trimit

nė shtat e shtatėqind vafshin se Unė njėherė

kam vendosur ta bėj timen pėr dhe Kosove

ah kėtij dheu i pėlciti mjaft zemra, iu bėnė dėng

nervat e tij, duke ia zėnė diellin mbi kokė kėrkushi

me fatin e zi duke luajtur me gjakun e tij me lotin

me ofshama nėnash me tragjedi nusesh e krushqish

nėpėr ėndrra t’pėrflakshme pėrplot zbrazėsirė

mot e pėrmot veē shkrumbi dhe fajtoret e mortit

vit e pėr vit burgjet prit e pėrrcjell shqiptarė

nėnat, motrat e shtėpitė pėlcitur i ka trishtimi

para tytash, para fytyrsh gjelatėsh, para thikash

mė prit tash kalorėsi i gjakut, ēast i bukur

pėr t’ia shkrepur shqip nga damarėt e plasur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 21:59

8.

Po unė kush jam Unė qė rri nė kėtė lėngatė tė zezė

durimi a s’ėshtė i sėmurė e kush i beson brengės tij

ai tjetri t’i bėn tė nėntėdhjetenėntat e s’pendohet

ne ia pimė mėkatet me katran kėtij Ballkani plak

po Unė mos qofsha bre burra nė m’u rrudhtė syri

nga vdekja qė s’do ta lė pa e pėrshtyrė nė sy bote

atij askushi pezmin e mbledhur do ia derdh

nė fytyrėn e pistė le ta shėnjtėrojė pėsimi, dhe

le tė ikė prej kah kla ardhur me tėrė atė Mesjetė

ose nė mos ikt kam pėr ta varė si qenin e jo

me njė vjershė porn ė Fushbetėjė do piqemi

do i masim pėllėmbėt e shikimit e hapat e pezmit

dhe krismės shqipėtare do ia nxjerr me zė tymin

prej shkrumbit tė durimit prej helmit dhe gjakut

le tė burojnė kuq tėra tė djegura vrragėve tė fatit

mjaft ka zėnė myk ndėr ne ndeshtrasha dhe mjaft

e kanė ngrėnė shpirtin tonė tradhtitė e askushėve

vend mė s’u ka mbetur fjalėve veē pushka e ka fjalėn

a ta lėviz pak gurin njėqindvjetėsh Evropa sa t’shohė

se gjarpėrinjtė do tė dalin, sa kokat me helm, sa tmerri

ka pėr ta shėmtuar njeriun pranė tij, se ne prapė jemi

asht i vjetėr para kanibalėve me thika nė duar, gjėmės

me xhelatė tė tėrbuar e skenare krajlash pėr tė na zhbėrė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:01

9.

Ejani t’ia kėpusim dėnimin, mjerimin

Sizifit me atė gur mbi shpinė keq e kan dėnuar

perėnditė e pezmit qė dinė aq egėr tė dėnojnė

i pafund mundimi i pėrjetshėm se tmerr i madh

tė mos na qesin kodra pas bregut magjistarėt

gėnjeshtrat e kripura nė filozofi mjerimi

kanė ditur tė lėshojnė rrėnjė nė shpirt psikė

tė vetėburgosur tė vetėvrarė tė vetevdekur

nga frika e mosvdekjes dhe bėhen torturė

e fjalėve tė pathėna nė pushin e vetvetės

pa mos ia thėnė popullit tė drejtėn si qiriri

tė vėrtetėn qė digjej si pisha nėpėr gropina shpirti

mor ejani t’ia kėpusim prangat robėrisė e shekullit

qė ka ditur tė na ndajė nė Berlin e nė Londėr

t’ia themi me krismė gjaku se shqiptari nuk vdes

ashtu si ia gatuajnė zhdukjen kokat e barbarisė

mor ne s’jemi katandisur tė gjithė bre, jemi kėtu

qėkur nxeu ky diell, qėkur dimė pėr Shkup e pėr Shkodėr

e patėm nga Molla e Kuqe gjer nė Artė pamjen njė me

Ilirinė

e ku keni parė ju ore armiqtė t’i trembni me britma

e gogolė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:02

11.

Nė oda burrash ėshtė pjekur burrėria ėshtė djegur

teli i lahutės janė pėrrcėlluar kėngėt nė trimėri

trimėri pas trimėrie betejė pas beteje i kemi vrarė

i kemi ndjekur me turp i kemi mundur, pyetni vitet

epokat e shkruara me gjakun tim pse i hesht det-o

pse m’i mban kaq gjatė pezmet e derdhura nė valė

qė tė vrasin qė tė mbysin me lemerinė e misterit tėnd

ku je tash vuajtje e pėrvuajtur po zi na i ke rėnė

e zi na i ke shkruar kėto stinė e vite, po zi tė ėshtė

derdhur pėrmbi kohė e kokė e trup trishtimi

i marrė ishte zjarri i tij dhe ngulfatja jote

dhe hovi yt i zi, revan pa kokė e pa sy

po a zhdoket njė popull bre ē’tė drejtė

i dhatė mendimit sadist e shpirtit tė zi ēetnik

urrejtje tė zbrazni mbi mua sa uji i detit

s’kanė gjethe drunjtė sa paskėsh urrejtje nė ju

sėmundja anemike nė shije bishe e nerv patologjik

u ku bėrė hije brezave deri nė ēmenduri totale

detyrė nacionale pėr ta zhdukur njė popull etnik

nga kjo ēmenduri zoti u steb, bota bėri u dridh

panė e ēka s’panė kohėt n’kafshėrim tė njė race

por ne prapė vumė ca gurė fjale atje nė Kaēanik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:03

12.

Fjalės do t’i japim ujė Rugove e ajėr Llapi

nė poret e dheut qė ėshtė i yni, i lashtė

sa vet rruzimi sa vet drita e diellit

sa vet Drenica me pėrrballje me xhelatė

njėherė do ta mėsojmė kohėn t’kohojė shqip

prej Ēamėrie me Lidhje e Besė nga Prizreni

e s’do t’u falet asgjė as kokat e tyre prej kuēedre

kur s’ka dritė kur tė vritet e drejta e saj ne jemi

kthetrat e shqiponjės ku thėrrmohet epshi i territ

kur s’ka liri thashė, nė shtėpinė tėnde hyn

e del i mpirė ndjenjash e fjalėsh dhe i tėpėrt

tė duket vetvetja ngase s’di ku ia kanė lidhur nyjėn

cilės plagė i dhemb mė shumė etja pėr dritėn

terrinės njėqindvetshe duhet ndezur fitilaqen

ta shohim njėri-tjetrin ku ramė e ku shkelėm

nė magji tė zeza e nė puse me ujė qė s’ec e s’pihet

dritės nė memorie t’ia nxjerrim pėr diell qėllimin

pa e pyetur kurrė veten a ėshtė herėt a vonė

vonė ėshtė sa t’duash, herėt ėshtė mjaft pėr tu nisur

rrugėt nė njė pikė e nė njė drejtim e nė njė ditė

dhe do ta marrim ja hurin ja tirqit ja orėt e liga

do tė na e shtydhin lėngun e kujtesės me tė zitė e ullirit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:04

13.

Nesėr keni pėr t’ia parė majen lisit e kokėn e tij

si i pretė rrufetė e mnerta me urrejtje tė serrta bishe

ata qė ishin dje nuk janė sot jemi ne kėtu mbi dhe

pėrsėri Ata qė duhet tė vdesin nė vetėmbrojtje

njėrin sy e mbajnė harur pėr Veri, tjetrin pėr Jug

ujkonjat na ndėrsehen sėrish nė kėtė fundshekull

me pabesi si gjithė jetėn tė pangopur nė toka shqipesh

dheut tė Kosovės i mbjellem te plisi i bardhė

kėtė radhė po ia shkruajmė kėtė histori tė ashpėr

gjurmėn e vjetėr me dy kobure tė Isė Boletinit

do t’jemi ēdokund aromė toke nė vesėn e mėngjesit

nesėr, pra, nė prehjen e barit, nė paqe, nė liri tonėn

le tė blerohen stinėt dhe njė libėr le tė lexojnė

pėr luftėn e fundit, krimet e tyre makabėr animalėsh

me gjak shqipesh po bukur ia ngjyrosėm tė ardhmen

po bukur i dolėm pėrballė ia gjetėm lulen e ballit

andaj s’duam lot duam histori Kosove e kėngė ilirishte

ekzodet kurrė mė tė mos ekzodojnė nga dheu ē’ėshtė yni

jo ikjen po ardhjes t’ia mėsoni kohėn shqip tek burimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:05

14.

Nė tokėn arbėrore Gjaku i arbrit shihet vadave

luleve e pranverave nė secilėn stinė cicėrrimash

atyre qė e tradhtojnė vetėm anatemėn e pėrjetshme

tė vdesėsh kur duhet tė vdesėsh nuk ėshtė vdekje

pėrjetėsisė i duhen emra, ideale, zėra, etje, atdhetarė

e atdhetarizmės kėnga nė gojė mu aty para vdekjes

njė zė kushtrim pėr t’i zgjuar edhe tė vdekurit nė varre

e dredhim nga njė duhan kaēkakėsh me babėn Shaban

derisa rreh dora, rrah gjoksi, pėlcet pezmi nėpėr damarė

ėshtė ora jonė e shenjtė, idealja, jetėn ia lėmė peng

tėra tė ardhmeve se u duhej lavdia kėngėve tona

librave tė historisė, vargjeve, ugareve tė pėrjetėsisė

u duhej njė udhė tjetėr njė shteg nė ajrin pa dhunė

pėrsė ne jemi pėrse ėshtė e jona pėrse ėshtė gjaku ynė

gjakimit tij pėrgjėrimi pėr jetėn e lirė tė bimėve tona

nė Golgotė kryqėzimit na kanė helmuar dritėshikimin

kanė pirė gjakun tonė e kanė derdhur si ujė burimi

e tash kush ia rrah mė mirė telin se lufta qė erdhi

plumb pėr plumb e ballė pėr ballė e zjarr pėr zjarr

p one nga luftėtarėt ende i kemi tė pėrcėlluar sytė

me luftėn lozim si me macė se fat tjetėr nuk kemi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:06

15.

Pushkėn top, babė, syri s’na lėviz as kėmba

sa tė kemi luftė me bisha tė gjallė jo se jo

tė vdekur s’na falin tė bėjnė copė tė shqyejnė

deri nė frymėn e fundit pingul jemi para egėrsisė

tė nesėrmet s’vdesin kurrė, babė, vijnė mė mijėra

marrin bekim nė kėtė gjurmė nė kėto plagė gjaku

e shkrimi ku janė drynuar egėr vitet e burgosura

sot s’ėshtė luftė ėshtė dasmė e madhe e kremtė

e shpirtit tė shtypur qė pėlcet pėrtej stuhive

le ta dėgjojė Evropa pėlcimėn e t’i mėrrolet

ndopak vetullat mbi syrin e dhisė e nė shikim

tė akullt e t’i ndizte pak bishti, pak hija e turbullt

e pak hidhėrimi i saj kur ai masakrojnė paqen

kur i pėrgjaken popujt kur s’ka vend pėr robėr

e tė ikur, kur s’ka kah ua mbyll derėn urive

pėr drejtėsi njerėzorė pėr liri kombėtare

mor, ejani se na ranė e t’ia shkrepim shqip

njė jetė qė e kemi rritur e pjekur pėr kėtė ditė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:07

17.

Trishtimi i tepėrt pėr tė vjellur nga pamja

e tyre nga mendja e sėmurė me paranojė shpirti

ka pėr tė ckurruar gjak ora e shėmtuar viti 1998

viti 1999, e kanė pėr tė vdekur e kanė pėr tė ndodhur

vdekje pėrplot lavdi e kanė pėr ta ngrėnė tradhėtitė

vetė njeriun e turpit qė do t’ia ha si kob jetėn e tij

do t’ia vulosė fundin e tmerrshėm, humbjen e madhe

pėr tė mos u ngritur kurrė mė pėrmbi lirinė njerėzore

mbi lirinė e bimėvė mbi lirinė e fjalėve mbi tė menduar

ka pėr tė dalur guximi nga nėntoka nga epika

arbėrore, kanė pėr tė shprepur orėt me trimėri burrash

trimėri trimash e trimėri shqiptare qė pėlcet si kripa

shenjėn (UĒK) do ta kenė nė uniforma e nė djepa

nė LAVDI kombėtare nė male nė shtigje nė thepa

aty ku bien zogjtė e shqipes pėrjetėsive tė shenjta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:08

18.

Pamjes do t’i kėrleshen leshrat e kokės e trupit

ata qė s’i kanė ditur gjėrat kanė pėr t’i mėsuar

ata qė s’i kanė njohur kanė pėr t’i parė me sy

e pėr tė mos besuar se paskėsh kaq mizorė

e mizori tė egra prehistorike e paranjerėzore

ata qė s’kanė besuar do ta shohin tė vetetėn

pėrplot sy tė nxjerrur, koka tė prera, njerėz tė vrarė

nėna tė therrura me shtatėzėni e pleq e plaka

bėrė pėr shėmtim tė zotit nga duart e krimit

pastaj vijnė nga perėndimi vijnė nga Evropa

plot epsh mėmėdhetar ngritet flamuri i Arbrit

betohen njė nga njė para tij para atdheut

lidhen besė pėr besė pėr Vdekje o Liri, dhe

ua shohim syrin nė shėnjestėr, gishtin nė kėmbėz

madhėshtinė shqipėtare nė urtinė e hershme tė Gjergjit

kushtrimit i del fjala e nga jehona e saj nxihen malet

toka ua ka tė madhėrishme pamjet, koha tė pėrflakur

ua nxjerr shikimin e pangopur mbi kokat barbarėsh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:19

19.

Hyjnė e dalin e hyjnė tepėr mjerueshėm

me syte e kaosit nė tė gjitha rrugėt e pėrtėritjes

lakmi e zezė i ndez i verbon keq i vampiros

pranverat nė sytė e tyre s’janė pėr tė qenė stinė

me kaltėrim e me lule e me dashuri njeriu

pėr atė qiell tė kaltėrt mbi kokė e mbi tokė

pėr pak diell mbi qiell pėr pak shtrojė pa gėrmadhė

askund s’ua gjen shembullin pėr mendėsi lubie

pėr rast tė veēantė me sėmundje tė pashėruar nė farė

tė egėr nė shpirt tė egėr nė gjakra vrerė e helmėt

urive tė tyre s’u del as planeti s’ngopen me shqiptarė

i duan tri pjesė tė botės detet pėr mish popujsh

burra armiku mbetet armik i pėrjetshėm brezave

asnjėrit s’i zihet besė pėr ne janė ata qė ishin, ata

qė janė histori mizore, urrejtje e ēmenduri mbi etni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:20

20.

Kosovės mos m’i dėrgo mė letra nga mėrgimi

nga tė katėr anėt e globit anėve tė errta tė zbrazėtisė

kjo tokė ju do brenda balsam i tėra plagėve tė saj

kur t’i gjendemi pranė kur t’ju ka gjelbėrim dhembja

pėr t’ dalė zot nė orė tė liga tek ia vrasin zigjtė

tek ia bėjnė gėrmadhė pamjet e rrugėt e njė qėllimi

tek i mbushen fushvdekjet me kufoma e fushbetejat

t’i jemi pranė dhimbjeve tė lindjes nė ara nė male

e mos t’i thuhet pėr tė flakės sė shpirtit tė mos digjet

dhimbjeve tė harbuara kur ia pėrgjakin epikėn, kėngėt

kasapėt e pėrkryer pėr t’i prerė dhe pipat e fundit

e pėr ta zhbėrė nėse munden me pemė e frymorė

me teshė e koteshė duke e ndjekur me tmerr deri nė themel

veē gurėve tė themelit qė s’i lėkund kurrė as ia merr

nga rrėnjėt e trrollit etnik e nėpėr farė e fortė epike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:22

21.

Ah, shqiptarė plisbardhė e mi zemėrdjegurit

tė tmerrshėm, ah, mbi supe vitet e robėrisė

kudo gjurmė dhėmbėsh fashistė tė njė bishe karpatesh

qė s’e di kurrė ku ėshtė kufiri i mizorive tė ēmendura

ngjarje tragjike e kanė kripur kohėn mizore e shpirtgur

anė e kėnd globit tė shpėrndarė tragjikisht pikė e pesė

brenda e jashtė tė ndarė nė mes veti nėpėr rrathė ferri

ah tmerri im pėrplasja ime e tmerrshme nė ty

nė therrtore therren nė fyt arsyet e pastra e kombėtarėt

i lėnė kokat pėr dhe tė atdheut e flamur shqipeje

pse jo unė ka ēdo tė drejtė ta lė kokėn pėr tokėn

pėr zotynė kjo racė ėshtė patalogjikisht e pashėruar

t’u biam, ta ndjekim deri te njė farė tė djallit

e mallkim u paēin tė ardhmet e tyre deri nė njė

u shofshin brezat e tyre barbarė e ēdi gjė qe e kanė

mėsuar antinjerėzisht zoti ua mbuloftė me shėmtim

edhe nė fund tė globit po tė jetė mbirė far shkjau

mos u mashtrone bre se nuk ka kund shkja tė mirė

ka vetėm shkije vampirė kudo racė e fėlliqur, mjerim

ka toka kah e shkelin, mjerim kanė pamjet kah i djegin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:23

23.

Erdhėn t’i fryejnė prapė tė zezės mbi mua

vetevrasje tė bukur u kishte rruga e ardhjes

me mite nė maje shtize me lutje pėr krime

me bekim tek historitė e tyre primitive

tek rrenat qė e kanė shkencė nacionale

dikush mė ta prit t’i shohim deri ku e kanė

unė i thashė le t’i shohė zoti le t’i gjykojė e drejta

le t’i shohė njerėzimi se si turren radhė me radhė

me kokė gongone plot shėmtim pėr t’u trishtuar kuptimi

se si pėrkryhen urrejtjve pas tokave tė huaja si yshten

tek Molla e Kuqe ishte kufiri yne deri tek Arta nė Jug

por kėtė herė tė ka mashtruar keq mėkata e gjakut helm

tė ka verbuar sysh historia e krimit tash nė Kosovė

fundi yt do tė jetė turp fund i pėrjetshėm

para shek XXI s’u desht shpjegim t’i jipja njerėzimit

qė s’iu ngopėn kokat me tragjeditė tona me tokat

qė s’janė tuajat kėtė radhė do t’ia korrni tė kotat

mendimit mizor me barbari mesjetash tek fara katile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:24

24.

Nėna, motra, fėmijė me fėmijėrė tė kėputur

trishtuar ju ka kaosi, traumat e rėnda tė kėtij fundi

me lotėt tuaj do bėheshin riga shiu pėr njė shekull

uh, po ē’tmerre keni parė po ē’dhembje keni ndjerė

para syve tė ju pushkatohen mė tė dashurit, tė zėnit

rob nė duart e kanibalėve sadistė e antinjerėz

ata s’kanė gjak njeriu, janė krijesa shpirt djalli

vijnė nga terri monstruoz i historisė makabre

tė mėsuar brez pas brezi tė pinė gjak shqiptari

ju qė vdiqėt padashje nė illim e nė mess ė jetės sė ėmbėl

me sy tė nxjerrur me koka tė prera me gjymtyrė copa

ē’faj i patėt kohės e zotit qė lindėt shqiptarė e pse

jetuat shqiptarēe pse vdiqėt me pasthirrma shqipe nė gojė

ē’faj i patėm lindjes duke ia bartur jetės qefinin

shtigjeve kah kemi stisur ndjekjeve gjysmė tė vdekur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:25

25.

Pamėshirshėm qindvjetshavė ke shkelur mbi mua

ke bėrė ēka s’bėhet, ke stepur edhe zotin atje lart

Uh po armik i egėr ke qenė e ke mbetur pėr jetė po ai

qė kur ke ardhur e zure vend pėreth tokave tė mija

atėherė e sot ke mbetur barabar nė tėra ecjet e tua

ku je vuajtje e pėrvauajtur po zi na i ke rėnė epokės

po zi na i ke shkruar kėto stinė e vite me tė zezėn

i zi na ėshtė derdhur pqrmbi koka e shpirt trishtimi

Ah, falė tė qofsha zoti ynė, ku rendin kėshtu spijujt

tradhtarėt, antinjerėzit, antindėrkombėtarėt, kurrė s’u falet

shiten lirė pėr ndonjė shėrbim si kuaj pa shėrbim

dėgjojani tash gjėmen krismės nė kėtė zgjim Kosove

ėshtė gjaku qė ia shkruan historinė Ilirit e Ilirianės

ėshtė jehona e tij qė pėlcet tek ndėrgjegjet e botės

dhe vijnė radhė mė radhė shqiptarėt dhe i prijnė

luftės dhe epokės tek rrėnja e lashtė ia bekojnė tytėn

pastaj vijnė kremtet dhen shqip ēelin sėrish lulet e

bari rritet sėrish dhe shpendėt pėrsėri shihen sndej

e shumohen prej vezės sė vet e bashkė me njerėzit

ecin lumenjt e stinėt e mungojnė vetėm tė rėnėt

s’mungojnė nė asnjė ēast emrat tanė mėsa kohėt tona

i yni i bie cep mė cep pa drojė duke prekur zgjimin

duke mos besuar se nga hiri i vet Ringjallet Kosova

____________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:26

25.

Pamėshirshėm qindvjetshavė ke shkelur mbi mua

ke bėrė ēka s’bėhet, ke stepur edhe zotin atje lart

Uh po armik i egėr ke qenė e ke mbetur pėr jetė po ai

qė kur ke ardhur e zure vend pėreth tokave tė mija

atėherė e sot ke mbetur barabar nė tėra ecjet e tua

ku je vuajtje e pėrvauajtur po zi na i ke rėnė epokės

po zi na i ke shkruar kėto stinė e vite me tė zezėn

i zi na ėshtė derdhur pqrmbi koka e shpirt trishtimi

Ah, falė tė qofsha zoti ynė, ku rendin kėshtu spijujt

tradhtarėt, antinjerėzit, antindėrkombėtarėt, kurrė s’u falet

shiten lirė pėr ndonjė shėrbim si kuaj pa shėrbim

dėgjojani tash gjėmen krismės nė kėtė zgjim Kosove

ėshtė gjaku qė ia shkruan historinė Ilirit e Ilirianės

ėshtė jehona e tij qė pėlcet tek ndėrgjegjet e botės

dhe vijnė radhė mė radhė shqiptarėt dhe i prijnė

luftės dhe epokės tek rrėnja e lashtė ia bekojnė tytėn

pastaj vijnė kremtet dhen shqip ēelin sėrish lulet e

bari rritet sėrish dhe shpendėt pėrsėri shihen sndej

e shumohen prej vezės sė vet e bashkė me njerėzit

ecin lumenjt e stinėt e mungojnė vetėm tė rėnėt

s’mungojnė nė asnjė ēast emrat tanė mėsa kohėt tona

i yni i bie cep mė cep pa drojė duke prekur zgjimin

duke mos besuar se nga hiri i vet Ringjallet Kosova

____________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli

avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 33
Localisation : gjerm
Loisirs : gladbeck
Votė : 0
Pikėt : 90
Registration date : 09/05/2010

MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   Sun May 09 2010, 22:27

25.

Pamėshirshėm qindvjetshavė ke shkelur mbi mua

ke bėrė ēka s’bėhet, ke stepur edhe zotin atje lart

Uh po armik i egėr ke qenė e ke mbetur pėr jetė po ai

qė kur ke ardhur e zure vend pėreth tokave tė mija

atėherė e sot ke mbetur barabar nė tėra ecjet e tua

ku je vuajtje e pėrvauajtur po zi na i ke rėnė epokės

po zi na i ke shkruar kėto stinė e vite me tė zezėn

i zi na ėshtė derdhur pqrmbi koka e shpirt trishtimi

Ah, falė tė qofsha zoti ynė, ku rendin kėshtu spijujt

tradhtarėt, antinjerėzit, antindėrkombėtarėt, kurrė s’u falet

shiten lirė pėr ndonjė shėrbim si kuaj pa shėrbim

dėgjojani tash gjėmen krismės nė kėtė zgjim Kosove

ėshtė gjaku qė ia shkruan historinė Ilirit e Ilirianės

ėshtė jehona e tij qė pėlcet tek ndėrgjegjet e botės

dhe vijnė radhė mė radhė shqiptarėt dhe i prijnė

luftės dhe epokės tek rrėnja e lashtė ia bekojnė tytėn

pastaj vijnė kremtet dhen shqip ēelin sėrish lulet e

bari rritet sėrish dhe shpendėt pėrsėri shihen sndej

e shumohen prej vezės sė vet e bashkė me njerėzit

ecin lumenjt e stinėt e mungojnė vetėm tė rėnėt

s’mungojnė nė asnjė ēast emrat tanė mėsa kohėt tona

i yni i bie cep mė cep pa drojė duke prekur zgjimin

duke mos besuar se nga hiri i vet Ringjallet Kosova

____________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR";NAIM KELMENDI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Poezi-
Kėrce tek: