Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kujdesuni pėr dhėmbėt tuaj!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Kujdesuni pėr dhėmbėt tuaj!   Wed Dec 09 2009, 23:26

Pėr buzėqeshje tė bukur duhet t’i keni dhėmbėt e bukur, prandaj pėr ta ruajtur shėndetin e dhėmbėve dhe zgavrės sė gojės, dhe pėr tė lėnė pėrshtypje para tė tjerėve, ėshtė e domosdoshme qė pas ēdo ushqimi tė lahen dhembėt dhe hapėsira e gojės.

Keni dėgjuar pėr dobitė e shumta qė ka organizmi nga ēaji i gjelbėr, ndėrsa krahas efekteve tjera dobiprurėse, ēaji i gjelbėr i mbron edhe dhėmbėt- nga kariesi- njėri nga shkaktarėt kryesorė tė erės sė keqe nga goja.

Dhėmbėt mund t’i fėrkoni edhe me lėvoren e limonit, me ē’rast pastrohen mbishtresat e grimcave dhe zbardhohet sipėrfaqja e dhėmbėve. Duhet pasur kujdes qė tė mos e teproni me kėtė veprim, sepse mund tė dėmtohet smalti i dhėmbėve nga acidi i tepėrt limonik. Pasi larjes, dhėmbėt mund t’i fėrkoni edhe me gjethet e sagės, pėr aromė tė freskėt. Prej gjetheve, janė tė mira edhe gjethet e freskėta tė majdanozit. Rekomandohet brejtja e gjetheve tė majdanozit, sepse ka ndikim pozitiv nė smaltin dhėmbėve, dhe pėrveē kėsaj largon erėn e qepės dhe hudhrės. Pėr zbardhimin e dhėmbėve janė shumė efikase edhe dredhėzat. Fėrkoni dhėmbėt me pjesėn e brendshme tė dredhėzės dhe nė kėtė mėnyrė do t’i zbardhni dhėmbėt dhe do ta freskoni aromėn e gojės. Keni dėgjuar edhe pėr sodėn e bukės, me tė mund t’i zbardhoni dhėmbėt, por kujdes sepse mund ta dėmtoni smaltin e dhėmbėve nėse i lani dhėmbėt shumė shpesh me sodė buke.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kujdesuni pėr dhėmbėt tuaj!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Moda, Bukuria dhe Estetika-
Kėrce tek: