Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dėshironi njė lėkurė tė shkėlqyer?Provoni me maskat e sallatės!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Dėshironi njė lėkurė tė shkėlqyer?Provoni me maskat e sallatės!   Wed Dec 09 2009, 23:22Me ardhjen e dimrit, nė fytyrė dhe nė trup dalin nė pah difektet e para tė lėkurės, si rrudha apo ē’ngjyrosje tė lėkurės vende-vende. Pėr tė riparuar gjithēka mjafton qė tė ndiqen recetat e specialistėve tė cilėt janė kujdesur dhe pėr lėkurėn e Milly Carluccit.

Dimri tashmė ka ardhur dhe sė bashku me tė tė gjitha problemet pėr bukurinė nė qė sjell ndryshimi i stinės. Nxirja qė kemi marrė gjatė verės tashmė ėshtė zbehur shumė dhe lėkura e trupit nuk ėshtė mė e bukur si mė parė dhe ka nevojė qė ta ndihmojmė me pėrkujdesje mė tė mėdha. Dhe sa hėrė qė jemi nė krizė pėr pamjen tonė tė jashtme u kėrkojmė ndihmė specialistėve dhe ata kėshillojnė. Para sė gjithash fjala ēelės ėshtė peeling.

Eleminimi i qelizave tė vdekura i dhuron lėkurės njė ngjyrė tė bukur dhe mbi tė gjitha i lehtėsn ajrosjen. Fillojmė nga trupi, duke kujtuar qė sidoqoftė peeling ėshtė njė veprim agresiv ndaj lėkurės ndaj dhe duhet tė bėhet nė mėnyrė tė butė dhe delikate. Pėrsėriteni pėrsėri nė qoftė se e shikoni tė arsyeshme por me njė distancė prej 8-10 ditėsh. Nė qoftė se keni pak probleme ėshtė i kėshillueshėm njė pastrues i lehtė qė ėshtė dhe zbutės.

Pėrdoreni kėtė solucion duke e hedhur nė njė shami teli tė cilėn pasi tė keni lagur trupin ta pėrdorni nė vend tė fėrkueses sė zakonshme. Nė qoftė se lėkura juaj ėshtė shumė e tharė pėr shkak tė rrezeve tė marra nė stinėn e verės, ėshtė e nevojshme njė kurė mė e fortė qė tė lagojė tė gjitha qelizat e vdekura. Pėr kėtė rast nė fėrkuesen prej teli tė butė duhet tė hidhni njė tas tė vogėl miell misri integral, njė tas tė vogėl me miell bajamesh tė ėmbla dhe njė tas tjetėr me sambuko. Mė pas proēedohet si herėn e parė duke e fėrkuar lėkurėn pėr njė kohė tė gjatė por nė mėnyrė delikate.

Do tė shikoni qė lėkura do tė bėhet e butė dhe elastike si kurrė ndonjėherė. Nė qoftė se bėni pjesė tek ato fatlume tė pata tė cilat e kanė kaluar verėn pa u dėmtuar nga rrezet e diellit i lejoni vetes njė banjo tė kėnaqshme pėr tė patur njė lėkurė kompakte dhe elastike. Hidhni 3 litra qumėsht nė ujin e ngrohtė tė vaskės dhe qėndroni pėr 20 minuta. Do tė shikoni qė lėkura juaj do tė jetė e butė dhe e kėndėshme ashtu siē keni ėndėrruar gjithmonė.

Njė dekolte si njė star
Qafa ėshtė njė pikė qė lihet disi pas dore pėrsa i pėrket kujdesit tė lėkurės. Atėherė ja njė maskė e jashtėzakonshme: Merrni njė sallatė tė tėrė, lajeni me kujdes dhe grijeni. Mė pas aplikojeni sallatėn e grirė nė tė gjithė qafėn dhe nė pjesėn e krahėrorit. Mbajeni pėr 20 minuta. Sallata pėrmban shumė vitamina dhe ėshtė efikase pėr tė gjitha llojet e lėkurės.

Duart nė plan tė parė

Mos i harroni kurrė. Janė gjithmonė nė plan tė parė tė ēdo lloj xhesti qė ju mund tė bėni. Merrni njė patate tė patrajtuar, qėrojeni, grijeni dhe pėrdoreni pėr tė mbuluar sipėrfaqen e duarve tuaja pėr tė paktėn 20 minuta. Ditėn tjetėr nė njė enė tė gjėrė dhe tė thellė hidhni njė litėr qumėsht tė cilės do ti shtoni gjysmė limoni tė shtrydhur. Futini duart nė kėtė pėrbėrje dhe mbajini 20 minuta duke i masazhuar butėsisht gjatė kėsaj kohe. Nė qoftė se i keni nė gjendje tė rėndė merrni argjil pėrziejeni me pak ujė tė pastėr pėr tė pėrfituar njė pėrbėrje nė formė kremi dhe lyejini duart me tė. Mos lani duart tuaja deri kur argjili tė jetė thithur krejtėsisht nga lėkura.

Nė fytyrė bajame dhe ananas

Nė qoftė se do tė bėjmė peeling nė fytyrė ky duhet tė jetė shumė i lehtė. Sigurisht qė gjithēka varet nga gjendja e lėkurės suaj dhe nga dėshira juaj. Nė qoftė se pėlqeni qė tė reagoni me njė farė energjie merrni bajame tė ėmbla tė grira hollė dhe pastaj bashkojini me aq ujė sa mjafton pėr tė krijuar njė maskė kremi. Pėrbėrjen aplikojeni nė fytyrė duke e masazhuar lėkurėn por jo pėr njė kohė mė tė gjatė se sa dy minuta.Mė pas lajeni.

Nė qoftė se lėkura e fytyrės suaj ka vetėm njė shtresė mjaft tė lehtė qelizash tė vdekura, pėrdorni lėngun e ananasit i cili ka aftėsi tė mira pėr tė zhvilluar peeling. Kėshtu pasi tė keni shtrydhur njė gjysmė ananasi shpėrndajeni nė tė gjithė fytyrėn. Mbajeni jo mė tepėr se 5-6 minuta dhe lajeni fytyrėn. Pėrsėriteni tė njejtėn gjė tre javė me rradhė duke e aplikuar njė herė nė javė. Nė kėtė pikė jeni gati pėr tė pėrballuar dimrin me njė lėkurė tė bukur dhe tė rigjeneruar mirė.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dėshironi njė lėkurė tė shkėlqyer?Provoni me maskat e sallatės!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Moda, Bukuria dhe Estetika-
Kėrce tek: