Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Zbuloni gjunjėt!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Zbuloni gjunjėt!   Wed Dec 09 2009, 23:21Fundet e shkurtra dhe ēizmet deri te gjuri janė tendenca e fundit e modės pėr sezonin e ftohtė. Pėr tė pasur kėmbė qė bien nė sy e tė tonifikuara mirė, pėrdorni ekstraktet e gjetheve tė rrushit, qė stimulojnė qarkullimin e gjakut; maskat e algave tė zeza, qė eliminojnė ujėrat e tepėrta dhe masazhet, qė hapin enėt e gjakut. Me pak fjalė, kjo ėshtė njė guidė e thjeshtė e teknikave mė efikase pėr tė pasur kėmbė nė formė

Fundet e shkurtra dhe ēizmet deri te gjuri janė tendenca e fundit e modės pėr sezonin e ftohtė. Pėr tė pasur kėmbė qė bien nė sy e tė tonifikuara mirė, pėrdorni ekstraktet e gjetheve tė rrushit, qė stimulojnė qarkullimin e gjakut; maskat e algave tė zeza, qė eliminojnė ujėrat e tepėrta dhe masazhet, qė hapin enėt e gjakut. Me pak fjalė, kjo ėshtė njė guidė e thjeshtė e teknikave mė efikase pėr tė pasur kėmbė nė formėNuk ka femėr qė kėtė vit tė mos ketė blerė tė paktėn njė fund tė fryrė apo streēe qė vishen me njė palė ēizme deri te kavilja. Por, sado nė modė, kėto lloj veshjesh kanė njė defekt tė madh: nxjerrin nė pah gjunjėt, qė fatkeqėsisht nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve nuk janė perfekte. Por ne kemi zbuluar tė gjitha sekretet pėr tė pasur gjunjė tė bukur.

Banja qė eliminon shfryrjen

Demi Moore, kėta gjunjė tė bukur, i ka falė disa ndėrhyrjeve plastike. Kupat superseksi tė gjunjėve tė saj janė fryt i “Doktor bisturisė”. Aktorja ka deklaruar se e kishte problem tė tregonte kėmbėt kur i kishte gjunjėt tė fryrė dhe tė shėndoshė. Ndonjėherė kėto probleme krijohen nga fryrja, qė akumulohet mbi kavilje dhe arrin deri te gjunjėt. Pėr tė eliminuar kėtė lloj shfryrjeje, ēdo mėngjes, para se tė ngriheni nga krevati, duhet tė bėni njė pedalim nė ajėr pėr afro 20 minuta (njėsoj sikur ngisni biēikletėn). Nė kėtė mėnyrė nxitet qarkullimi i gjakut dhe kėmbėt do t’i ndjeni mė tė lehta.

Vendosni nė njė enė 400 gramė gjethe rrushi dhe lėrini tė ziejnė pėr afro 15 minuta. Pasi tė keni filtruar lėngun, shtojeni nė ujin e vaskės. Qėndroni nė vaskė pėr 15 minuta dhe nė fund shtrihuni pėr gati 30 minuta me kėmbėt tė ngritura pak nė ajėr. Pėr mė shumė rezultat, futini kėmbėt nė ujė tė ftohtė. Sepse banja nė vaskė ku temperatura e ujit ėshtė 23 gradė stimulon ēlirimin e hormoneve tė tiroideve qė nxisin metabolizmin. Njė banjė e tillė sugjerohet tė bėhet tre herė nė javė, pėr afro 5 minuta ēdo seancė.

Gjimnastika e rimodelimit

Nė fillim tė karrierės sė saj, Madonna ka pasur gjunjė goxha tė shėndoshė. Pas vitesh tė tėra gjimnastikė tė rregullt nėn mbikqyrjen e trajnerit personal, Madonna arriti tė ketė kėmbė tė modeluara bukur. Por edhe pa kaq shumė mundime dhe me ushtrimet e duhura mund tė arrihen rezultate befasuese.
Ja disa sugjerime: Kur jeni duke zbritur shkallėt, pėrthyejeni mirė gjurin, duke forcuar muskujt e kofshėve. Nė shtėpi, vendosni kėmbėt para njė karrigeje, me duart e mbėshtetura nė shpinėn e saj. Pėrkuleni njė kėmbė drejt tė pasmeve, duke i mbajtur kėmbėt tė bashkuara, pra duke u kthyer nė pozicionin e fillimit. Pėrsėriteni ushtrimin 15 herė pėr secilėn kėmbė. Njė ushtrim tjetėr mjaft i dobishėm ėshtė tė shtriheni nė njėrėn anė me kėmbėt e lėshuara. Ēlironi kėmbėn qė ėshtė sipėr, duke e afruar sa mė shumė me shpatullėn dhe duke kėrkuar qė shpina tė rrijė e papėrkulur. Pėrsėriteni ushtrimin 20 herė pėr secilėn anė.


Paketat dobėsuese

Celuliti qė formohet mbi gjunjė, sidomos nė pjesėn e brendshme dhe nė pjesėn e poshtme tė tyre, ėshtė shumė e vėshtirė tė eliminohet. Zakonisht, ky lloj celuliti ėshtė fibroz. Ai krijohet nga uji i akumuluar nėn shtresat e lėkurės, duke krijuar shtresa tė trasha dhe tė forta dhjamore. Pėr kėtė lloj celuliti duhet njė trajtim specifik qė tė sheshohet sadopak nė kėto pika kritike. Duhet ndėrhyrė nėpėrmjet masazheve tė fuqishme, duke pėrdorur produkte tė pasura me koncentrate aktive. Flakonėt me ekstrakte algash tė zeza dhe kafeinė janė perfekte pėr stimulimin e aktivitetit tė atyre enzimave qė mund tė shkrijnė dhjamin. Po kaq efikase janė dhe banjat termale, sepse ato ndihmojnė nė eliminimin e ujit tė tepėrt, duke e nxjerrė nė sipėrfaqe. Mund tė aplikohen dhe paketa tė gatshme prej algash dhe kripėrash tė Detit tė Vdekur mbi zonėn e gjunjėve, siē bėhet nė qendrat estetike. Ky lloj trajtimi mund tė alternohet me nga njė paketė nė ditė.

Masazhi qė ajros

Ēdo lloj trajtimi kozmetik, pėr tė dhėnė rezultate sa mė tė mira, duhet tė aplikohet duke u shoqėruar me masazhin e duhur. Masazhet pėrmirėsojnė penetrimin e lėndėve aktive dhe oksigjenimin e qelizave. Lėvizjet qė duhen bėrė ēdo ditė, pėr tė paktėn njė ēerek ore, janė kėto: Bashkojini duart nė formė rrethore dhe kalojini ashtu siē i keni, nga kavilja deri te gjuri, pa ndryshuar presionin e ushtruar. Nėse i keni shpesh kėmbėt tė fryra dhe tė rėnduara, provoni edhe njė teknikė tjetėr, e cila insiston nė njė seri manovrash pėr ēlirimin dhe ajrimin e mirė tė lėkurės. Duart afrohen nė sipėrfaqen e lėkurės dhe mbyllen njėsoj siē bėhet kur mbushen duart me rėrė. Fillohet nga pulpat e kėmbėve, duke u ngjitur mė lart. Kėto lėvizje lejojnė qarkullimin e ujit tė mbetur nė shtresat e lėkurės deri nė sipėrfaqe, ku mund tė qarkullojnė lirisht.

Kremi hidratues

Gjunjėt janė njė prej zonave mė tė thata dhe mė tė ashpra tė trupit. Te gjunjėt nuk ka shumė gjėndra dhjamore. Dhe lėkura mbėshtetet direkt nė kupėn e gjurit, pa mbrojtjen e muskujve. Ja pėrse ėshtė kaq e vėshtirė qė epiderma tė jetė e hidratuar mirė. Pėr ta zbutur, nevojitet njė skrab i thatė dy herė nė javė. Aplikoni njė esfoliant me kokrriza tė mėdha, pėr shembull me kripė deti, mbi zonėn qė duhet trajtuar dhe masazhojeni fort lėkurėn me anė tė njė doreze tė leshtė. Ēdo ditė, kur bėni dush apo nė vaskėn e banjės, kaloni mbi gjunjė njė sapun esfoliant pėr disa sekonda. Shpėrhapeni edhe nė lėkurėn e thatė dhe vendosni njė krem super hidratues me bazė argjilore, ure, proteinash dhe vaji. Nėse zona ėshtė ende e ashpėr, provoni njė trajtim nė qendėr estetike, qė tė dhuron njė lėkurė tė mėndafshtė.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zbuloni gjunjėt!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Moda, Bukuria dhe Estetika-
Kėrce tek: