Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si ti mbajme dhembet te bardhe?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Si ti mbajme dhembet te bardhe?   Wed Dec 09 2009, 23:17Smalti eshte nje shtrese minerale i cili vesh dentinen dhe mbron dhembet. Gjithesesi, zmalti prishet me lehtesi, mbi te gjitha nga furca e dhembeve kur perdoret ne menyre agresive, apo kur keni nje diet ushqimore shume acide, apo ne vartesi te pastes se dhembeve. Por ngjyra e dhembeve varet dhe sipas tipit te personit: ne disa raste tentojne te shkojne drejt ngjyres se verdhe, ndersa disa te tjere kane fatin te kene dhembe te bardhe. Por mund te limitoni apo evitoni zverdhjen e dhembeve duke ndjekur disa rregulla: mos konsumoni vere te kuqe, mos pini duhan, jo kafe dhe aciditete. Kafeje dhe cajrat me ngjyre ngjyrosin dhembet por nuk i sulmojne deri ne thellesi.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si ti mbajme dhembet te bardhe?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Moda, Bukuria dhe Estetika-
Kėrce tek: