Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lėkura mund tė dėmtohet nga stresi!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Lėkura mund tė dėmtohet nga stresi!   Wed Dec 09 2009, 23:14

Njė bashkėpunim i shkencėtarėve tė Universitetit tė Mjekėsisė nė Berlin dhe Universitetit kanadez tė McMaster nė realizimin e njė studimi tė ri, ka treguar se stresi mund tė shkaktojė sėmundje inflamatore tė epidermės dhe tė dobėsojė qelizat e sistemit imun tė organizmit.

Studimi i publikuar nė revistėn American Journal of Pathology pohon se stresi nxit infeksionet dhe shton shkallėn e problemit duke rritur aktivitetin e qelizave imune, gjė qė ēon nė shfaqjen e infeksioneve, nė vend qė ta mbrojė lėkurėn.

Lėkura paraqet barrierėn e parė mbrojtėse tė organizmit nga infeksionet e ndryshme, e cila nė raste tė caktuara mund tė ketė efekt irritues dhe kjo ndodh kur qelizat e sistemit imun tė lėkurės janė reaktive, me ē’rast mund tė shkaktojnė sėmundje inflamatore tė lėkurės (tė tilla si dermatit atopik apo psoriazė)

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lėkura mund tė dėmtohet nga stresi!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Moda, Bukuria dhe Estetika-
Kėrce tek: