Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ushtrimet fizike tė mėngjesit dhe tė mbrėmjes!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Ushtrimet fizike tė mėngjesit dhe tė mbrėmjes!   Wed Dec 09 2009, 23:13

Momenti mė i mirė pėr tė bėrė ushtrime fizike, ėshtė mėngjesi, pasi do jeni nė gjendje tė pėrballoni mė shumė energji gjithė ditėn.

Palestra ndihmon sistemin kardiovaskular, vė nė lėvizje zemrėn dhe liron endorfinė, hormoni qė bėn njė organizėm tė shėndetshėm. Sigurisht forcon dhe sistemin imunitar tek njerėzit.

Mėngjesi ėshtė momenti mė i duhur pėr tė vrapuar, notuar apo pėr ēiklizėm. Sigurisht edhe njė dietė e pasur me ushqime tė shėndetshme pa shumė lyra dhe brumėra do tė japin ndryshe atė qė ne themi “Njė mendje e shėndoshė nė trup tė shėndoshė”.

Por edhe fizkultura nė darkė ka avantazhet e veta shumė tė mira. Pasi ėshtė njė nga mėnyrat mė tė mira pėr tė luftuar stresin dhe tė liron nga tensionet e akumuluara gjatė ditės.

Por kujdes! Gjithmonė, duhet tė planifikojmė qė tė bėjmė palestėr tre orė para se tė biem pėr tė fjetur. Trupi nuk mund tė pėrballojė lėvizjen e madhe nė njė qetėsi tė menjėhershme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ushtrimet fizike tė mėngjesit dhe tė mbrėmjes!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Moda, Bukuria dhe Estetika-
Kėrce tek: