Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Histori Dashurie

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:28

Histori Dashurie .......... [ Te Verteta ]ISHTE NJEHERE NJE DJALE DHE NJE VAJZE . BABAI I VAJZES kishte nje punishte armeberese . djali iku nga fshati i tij dhe shkoi ne fshatin e vajzes . atje u fut ne pune ne kete punishte . atje njohu vajzen , u dashuruan , oh kaq lehte nuk e di ? pyetini vete . mendonin te jetonin bashke deri kur erdhi nje njeri me pushtet ne ate fshat . ai kishte nje djale . ky djale ishte i pagdhendur dhe mjaft i pandjeshem . ky djale pa njehere vajzen dhe e pelqeu dhe si i pagdhendur qe ishte nuk vajti ti fitonte zemren kesaj vajze por shkoi dhe i tha babait te vet . du te mar kete vajze per vete . i jati si njeri mew pushtet qe ishte shkoi dhe i tha te jatit te vajzes . PAS TRE DITESH DO VI TE MAR VAJZEN TENDE PER DJALIN TIM DHE BEHU GATI . I JATI I VAJZES I THA CUPES SE VET POR AJO NUK PRANOI POR AI I THA . NUK KEMI ZGJIDHJE TJTER .AI NJERI KA PYSHTET MBI NE DHE MUND TE BEJ CTE DOJE . E MERZITUR VAJZA PRANOI DUKE E MIRATUAR EDHE ME DASHURINE E VET . I JATI I VAJZES NGAQE ISHTE I VARFER DHE NUK I BENTE DOT PAJE VAJZES . I BRI [DHENDRIT ] njepistolete artizanale .si dhurate . tani cdo gje ishte pergatitur . nusja dasmoret dhe prisnin te vinte [dhendri ] ai. erdhi me cubat e tij duke kaleruar dhe duke ngritur jo vetem tym por edhe nje zemerim nder njrez . tani djali dhe vasha qe duheshin bene dicka . ata mallkuan armen e cila ishte dhurata per dhen...] . ata thane mos shkrepte kure kjo arme ne duart e atij njeriu . . pra sic thame [dhendri zbriti nha kali ] dhe pa nusen , mori pistoleten dhe mori shenje te gjuante , por ajo nnuk punoi , oh ai u ndie kaq i turperuar nga kjo dhurate e pavlrere . shkrepi perseri prape jo . inati i tij u ndez menjehere , nderkohe djali dhe vajza qe duheshin po shikonin njini tjtrin dhe po qeshnin . . [dhendri i pa dhe e puptoi dhe drejtoi armen E TIJ TJTER dhe mori shenje djalin . oh tani te gjithew ngrine . ajo vasha mori [dhuraten ate armen dhe e drejtoi tek dhendri , cubat e atij te gjithe drejtuan armen te vajza , te gjithe po prisnin . o perendi . e mori fjalen djali . ai u lut ne gjunje vajzes qe aq shume e donte . ZEMER ULE ARMEN . NUK DO VDESIM POR DO JETOJME TE DASHURUAR ME Z EMER , NUK DO KEM TRUPIN TEND POR KAM GJITHMONE ZEMREN TENDE . ULE ARMEN . E SHKRETA VAJZE , E ULI ARMEN . KUR AJO E ULI . [DHENDRI E NGRITI PRAPE ARMEN E TIJ DHE GODITI PER VDEKJE DJALIN . O PERENDI DASHURIA VDIQ . MBAROI . KU DO JETE ZEMRA IMETANI ? VAJZA MORI ARMEN [DHURATEN ] PERSERI DHE E DREJTOI NE KOKE . AJO VDIQ NE DASHURINE E SAJ . AI MALLKIM U KTHYE NE MREKULLI TE CMENDURISE . DASHURIA . TE DY VDIQEN PER TE JETUAR NE DASHURI DHE TE GJITHE JETUAN PER TE VDEKUR NE DASHURI . JA KU JAM DHE UNE . KU JENI DHE JU . MOS JAM I CMENDUR ?UNE NJOH VETVETEN . A E NJIHNI JU VETEVETEN ? A BEHENI PJESE E KESAJ CMENDURIE ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:28

Eshte nje histori e perjetuar

--------------------------------------------------------------------------------

Ulem ne kafe dhe bisedoj me nje femer dhe flas me te per historine e jetes se saj, Ajo eshte shume e qete kur flet dhe fillon te tregoje historine e saj.
U njoha me kete djale qe ne moshen 18 vjecare dhe me pas lindi dicka midis nesh pas 3 vjetesh vendosem te fejoheshim. Ndenjem per nje kohe te gjate te fejuar (reth 3 vjet ) Dhe ne kete moment nisin tradhetite dhe dhimbjet per mua .Ajo ngeli shttezane dhe ne kete kohe mer vesh qe i fejuari i saj ka nje lidhje me nje grua te martuar me femije qe kishte te njejten moshe me te fejuarin e saj (34vjec)
Kjo vajze mendon te ndahet dhe e mben kete por i fejuari i saj e kercenon tek femija i saj qe sapo kish lindur dhe thoshte qe do i merte femijen nese nuk rinin perseri bashke.Ne familjen e vajzes vetem Mamaja e dinte kete gje dhe asnje tjeter nga te dy palet .Nderkohe qe vajza vazhdon te jetoje me te dhe shprehet qe une jam e detyruar te ri me te per hir te femijes tim megjithese une nuk ia fal ate qe me ka bere ne jete dhe syte i mbushen me lote.Eshte shume e veshtire per te te jetoj me te kur jetojne ne shtepine e burrit te saj. E pyes : Nese do te jepej mundesia te dashuroje dhe nje here cfare do te beje.. dhe me pergjigjet : Nuk e di se cfare te bej nuk e kam menduar ndonjehere dhe nuk kam me besim tek asnjeri as tek shoqet e mia jo me te lidhem me nje mashkull tjeter dhe fakti qe une kam nje femije dhe kam frike se e humbas.Por gjithsesi e shikoj te pamundur te lidhem me dike sepse nuk kam kohe te njihem me njeri pasi une jam ne pune dhe mbaj vajzen time .Une insistoj perseri dhe i them po nese do dashuroheshe dhe ky fakt do te qe real cfare do beje dhe ajo e hutuar me pergjigjet : Nuk jam e pergatitur per kete dhe nuk e kam menduar asnjeher kete gje dhe gjeja e pare qe mendoj kur njihem me dike apo shoqerine qe kam them qe ne mund te njihemi por nuk mund te vazhdojme me tej ( me pak fjale ajo kerkon vetem shoqeri nga nje mashkull dhe asgje me teper kjo ishte ajo qe kuptova nga biseda qe bera )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:29

Fundi i nje lidhjeje ne dashuri.

--------------------------------------------------------------------------------

Fundi i nje lidhje dashurie Nje ndarje zakonisht shoqerohet me deshperim, dhimbje ose edhe me gjaknxehtesi.. zakonisht kjo eshte nje rruge qe percajme qe te mundemi te instruksionohemi ne dicka me te mire. Nuk eshte e nevojshme qe te ndjekim rrugen me te gjate. Mund.. te shkurtoni rruge duke ndjekur hapat e meposhtem! Perkthyer nga greqishtja Stela!

· Me te shumtat here, lidhja qe duhet shpetuar eshte ajo qe keni me veten tuaj dhe jo ajo me ex bashkshortorin tuaj. Mos synoni , nga fillimi te pakten, te mbeteni shoke me ish te dashurin. .Shoku qe me te vertete keni nevoje ne kete periudhe, si dhe gjithmone eshte vetja juaj.

· Perballoni dhimbjen tuaj si nje procedure qe duhet te kaloni qe te perfundoni ne dicka me te mire dhe mos leni deshperimin tuaj t’ju mposhti. Cdo dite e me tej do ndjeheni krenar qe bete nje hap perpara.

· Zbuloni kush jane ne te vertete aspiratatet tuaja. Doni me te vertete te ndaheni , apo mundohene te gjeni menyra te ndryshme per te rregulluar lidhjen tuaj ?. Duhet te mos dini qe veshtire do mund te perparoni nese nuk kuptoni dhe nuk pranoni ndarjen tuaj.

Shmanguni pershkruajtjes se gjendjes dhe ndjenjave tuaja ne menyren tragjike. Ndryshe do bindeni veten tuaj qe situata qe po kaloni eshte vecse nje situate e pa tolerueshme. Kjo gje do t’ju lendoje jashte mase dhe do veshtiresoheni per te pare realitetin. Mesoni se do ndjeheni me mire dhe rueni energjine tuaj ne mendimKoncentrohuni atu ku be me pozitive.

Mos harroni qe dhimbja nuk do kaloje nese ne fillim nuk do degjoni veten tuaj. Shprehni dhe nxirreni nga mbrenda merzitjen ose hidherimin qe ndjeni .keshtu do lehtesoni veten tuaj nga deshperimi qe keni.

· Mos ja lejoni vetes suaj qe te udhezohet ne nje gjendje qe nje dite do t’ju beje te ndjeheni kryeulet. Duke kaluar nga shtepija e ish-te dashurit , duke i derguar e-mail ose duke e marre shpesh ne telefon, jo vetem nuk do mundeni te largoheni kurre nga kjo lidhje.

· Mesohuni te besoni perseri tek njerezit. Cdo lidhje ka nje risk si edhe asnjeri mund t’ju garantoje qe nuk mund te lendoheni perseri. Mos lejoni qe nje eksperience e keqe t’ju evitoje te jetoni nje jete , me te mirat e te keqijat e saj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Histori Dashurie
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Diskutime te ndryshme :: Dashuria & Pasioni-
Kėrce tek: