Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Histori Dashurie

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:13

Dashuria e paperfunduar e dy te rinjeve....

Ne ate dite Qershori dicka ndodhi se ndjej egersine e natyres pasi skutat e shpirtit tim jane ndezur......eshte egersia,krenaria e thyer,humbja dhe se fundidashuria e lenduar.pse duhet te ndodhte pse??
eshte pyetja qe me persekuton qe nga momenti qe mora ate telefonate e cila shkundi pemen e dashurise sime te paster,ku cdo frut ra pa jete ne token e coptuar nga korrupsioni imoral.ai ze me kumbon akoma,me ndjek me sy hapur,ne enderr,kudo.njeriut qe i dhurova zemren time,shpirtin tim,kohen time me vrau.mbylli me force librin e dashurise sone pa pyetur dhe gervishi cdo kapitull te saj,PSE,PSE, PSE?? dritherimat e trupit akoma i ndjej qenien time te shtypur ne nje imazh bardhe e zi e shoh.se harroj kurre ate dite kur ajo lajmeroi ne telefon"DON'T TALK TO HIM ANYMORE!"etj etj.......dhe mbyllja e receptorit me pas si nje akt i pakontrollueshem.spyeta kush ishte,perse ma bente mua kete xhest,por ishte nje femer e irrituar,e re ne moshe,ndoshta nje adoleshente qe donte te pronezonte dike qe une e jetoja dhe me perkiste mua per nje kohe te gjate...
Ora vajti 24:45.edhe nje nate e trishtuar per mua,edhe nje nate plot kujtime per ty,per ditet e netet e kaluara bashke.... nuk mund te te harroj me beso,shpirt!ditet e netet qe kaloj pas muajit Gusht jane perplot te mbushura me kujtime per ty,perplot vaj e vuajtje...........................kam vendosur gjithe shpirtin tim,gjithe ndjenjat e mia,mendimet emocionet tek ty........sepse kam besim e te dua.........te dua.........te dua me shume se cdo gje ne bote.........e si mos te te dua ty......kur me dhe jeten???si mos te te enderroj kur ti me fale enderrat?????
kaloi dhe nje muaj tjeter,edhe 23 dite te tjera pa ty shpirt,nderkaq mua akoma me mundon kujtimi per ty,me mungojne ato fjale qe me jepnin jete,gjalleri,qe me falnin buzeqeshjen qe me mungonte prej kohesh.ishe ti i vetmi qe me beje te lumtur,qe me ndeze shkendine ne zemer e qe sot u shua!po a u shua valle kur une ende te dua si e marre,kur une kurre ste harrova as edhe nje sekonde te vetme?! sigurisht qe jo i dashur,padyshim se ajo qe me mban te gjalle sot eshte dashuria per ty,........ajo me jep force dhe shprese per te bindur veten se ti nje dite do te vish.......po sikur ajo te ishte neser......OH ZOT,paramendo si do te ndjehesha,cdo te beja!.......e di qe se psri do te vrapoja me shpejtesi deri tek ti dhe do te te hidhesha ne perqafim e sdo te te lejoja te me ikje me kurre kurre......e nese sdo te jete e nesermja,atehere do te jete e pasnesermja.......ti do vish,sepse e di qe dhe ti ndjen te njejten gje per mua,e di qe dhe ti me don.
arsyeja qe une kam jetuar ishe ti.arsyeja qe une vuaj je ti.ti je ende shpresa e jetes time,e me shume se cdo gje tjeter te deshiroj ne kete bote.kujtimet e mia tani me mundojne pa ty.
sa e lumtur isha kur e perjetova perqafimin tend.ti me dhurove dashurine....e une ende vazhdoja me stilin tim te vjeter.ti je kujtesa e vecante e jetes dhe zemres time dhe shpresoj e do luftoj,qe te jesh gjithmone.nuk e di pse u largove ne ate fillim kur te dashurova me tere qenien time njerezore,e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht.rastesisht te kam njohur ne (internet)...........folem,ti me pershendete dhe qe atehere filloi dashuria ime e pare,me bere te ndjej dridhje te lehta neper tere trupin tim.kur ti me flisje per te ardhmen,ne zemren time ndjeva ngrohtesine e flakes qe u ndizte por qe shume shpejt u shua,ate e ndjej edhe ne kete nate ne vetmi qe u mundova te te harroj me ter forcen per sikur ti perseri me peshperisje,prit,prit,prit.....!
te faleminderit per ate gjysme premtimi por ku mbeti sot?te faleminderit per buzeqeshjet e tua,per ate kohe qe kalove me mua.jeta ime pa ty nuk ka vlere,te lutem mendo dhe njehere per te gjitha dhe besoj qe do te kuptosh realitetin,e realiteti eshte se une te dua me gjithe zemer,ti je dashuria e pare e jetes sime,hapi syte dhe do te shikosh se une nuk jam e tille sic mendojne disa njerez perfshi dhe ata njerez qe na ndane.. koha po kalon,e ti ende me mungon do te vije koha jone,ngaqe dashuria e vertete gjithmone fiton cdo luftim dhe gjeja qe me mundon me se shumti eshte qe ti je verbuar nga fjalet e njerezve qe te folen keq per mua,e ato fjale nuk jane aspak te verteta.gjeja qe urrej me se shumti ne kete bote eshte:dyftyresia,shpifjet e njerezve,genjeshtra,dhe tradhetia.. jam treguar e sinqerte me ty qe diten e pare.edhe pse nuk e kam besur kurre se do te me ndoshte por shpifjet me humben dashurine,na ndane njehere por kjo sdo te ndodhe me,te betohem,per shpirt te mamit qe ska per te ndodhur me kurre.
O ZOT cdo dite te bukuar lutem qe mos te largohesh nga une.....lutem qe te takohemi sa me shpejt......lutem qe te mos me braktisesh e te lidhesh me nje tjeter......lutem qe mos te merzitesh kurre nga une..........me fal per gjithcka qe kam bere.........per gjithcka qe te ka vrare apo te ka merzitur.......me fal per gabimet e mia........me fal qe i besoja shoqeve qe me thonin qe do me ndihmonin qe mos te gaboja kurre e te mos u ndaja kurre nga ti........me fal per fjalet e pakuptimta.......per budalliqet........te pergjerohem mos me ler.....se ashtu do me sillje vdekjen.....se ti e di qe tani ne kete bote vetem ty te kam.....e vetem ty do te kem....me fal per te gjitha e nese e ke te veshtire te pakten mundohu ta besh.......e mundohu edhe te me durosh ...edhe te me duash pak se kjo eshte gjithcka qe kerkoj nga jeta.......vetem dashurine dhe pranine tende...sido qe te vene punet une nuk do te rresht kurre se te dashuri.......e do te dashuroj cdo dite e me shume.......te lutem vetem vetem per nje gje...ti qe me dhe jeten te lutem mos u bej vrases.......mos ma merr prape ate duke me braktisur..........te dua......sepse ti je endrra ime,jeta ime.
le te thone te tjeret qe jam e cmendur,do i le ta thone prape gjithmone,sepse une e di qe e tillle jam,e cmendur,e marrosur,psepse te je frymezimi im,je gjithcka qe kam pasur dhe do te kem brenda trupit!TE DUA DHE NUK PYES PERSE JETOHET,SEPSE E DI QE VETEM PER TY!shikoj fotografine tende dhe i jap vetes shprese dukeperfyturuar gjithcka qe nje dite te shenjte te mezipritur te jem me ty...............
P.S.mallkuar qofshin ata njerez qe prishin nje dashuri qe ndajne dy njerez qe duhen.
.................................................. .
Kjo eshte historia e nje vaize dhe nje djali.as une nuk e dija historine e tyre.doja mendimin tuaj a ia vlen qe keta te rinj te bashkohen perseri me njeri-tjetrin pasi qe te dy e pranojne qe jane te dashuruar pas njeri-tjetrit.jane ndare vetem nga fjalet e botes.apo duhet ta harrojne njeri-tjetrin dhe cdo njeri te mendoje per jeten e tij.................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:13

Tregim e njė dashurie..

Kurrė nuk do ta kisha besuar se sinqeriteti do tė mund te keqperdorej sepse un e ēmoja aq shum kete veti.POr burri im te kaluaren per te cilen e kisha treguar vet e perdori kunder meje ateher kur ai donte te mbunte lidhjen e tij me nje grua tjeter E kam pesuar keq , e tash pres te lind Femijen e tij qe do te rritet pa baba..!
Ia pash sherrin sinqeritetit tim.
Prinderit ishin under marteses time me at djale, por un arrita t'i binde se ishte djal shum i mire dhe se un e doja shum .Ata nuk ma prishen dhe pse ishin shum te paknaqur me zgjidhjen time.Per nje koh shum te shkurtet u fejuam dhe me nje dasme te vogel edhe u martuam.Gjithcka po shkonte mire me martesen tone Ishim te lumtur .E donim njeri-tjeterin.Kurr nuk e kisha menduar se do ta pesoja aq keq nga sinqeriteti im.Kur filluam te kalonim i pata tregua se un me pare kisha nje te dashur qe e doja shum por qe nuk kisha pasur fatin te isha me te Me gjith ate koh tha se nuk me pengojn as gje e kaluara ime. Me tha se me renderi ishte se me dashuronte. Ne fakt keshtu eshte dhe un besova..se kishte gjetur njeriun qe e deshiroja.Jetonim te ndare nga Familja e tij ne Prishtin dhe benim nje jete te qet pa problemet.Dalngadal Filuan te perhapeshin fjale se ai ishte ne lidhje me nje grua tjeter. Si fillim nuk i thash asgje , sepse mendova se ishin vetem fjal , siē behen gati per te gjith njerzit. Mendova se nje do te shuheshin. sepse thone se fjalet e paverteta fliten vetem tri dite. Kaluan disa muaj dhe me nuk i duroja njerzit te me flisnin se si e shihenin burrin tim me nje grua tjeter biondin. I thash atij ,por mohoi duke thene se asgje nuk kishte te vertet ketu.

E Kishte tjeteren e mua me permendte te kaluaren time.

Me qetesuan fjalet e tij por dicka nuk me linte te bindesha se ai ishte treguar i sinqert me mua . Fillova te dal me shpesh dhe te endem rrugve te qytetit se mos e takoja diku ashtu edhe ndodhi nje dite vendosem te pinim nga nje kafe me shoqen time ne terracen e hotelit ''GRAND''.Gati sa nuk me ra pika kur e pashe at ulur ne nje tavolin bashk me at vajzen qe dukej krejt si ma kishte pershkruar . Ai na pa por beri sikur nuk shihte ndejten edhe pese minuta dhe iken sikur nuk na kishin par fare.Ne mbremje i thash se un nuk po haja bar dhe se kisha kuptuar te teren.Ai si fillim u mundua te me bindte se nuk ishte ashtu por dalngadal situata e keqsuar dhe ai pastaj filloi te me thoshte lloj-lloj fjalesh.''Desisa un jam martua me nje qe ka nderruar shum shtreter , tash une dua te kaloj me shum te tjera. Qe ta dish nuk e kam vetem at qe e ke pare kam edhe te tjera'' me tha . Me erdhi shpirti te hundet.Un kisha pasur nje te dashur. por jo siq thoshte ai shum. Me erdhi te plas nga inati. I thash se ai mund te shkonte me te tjera por une do te ndahesha nga ai.Ai u turbua dhe ate dite me rrahu aq keq saqe tri dite nuk munda te levizja. Pastaj prap u mundova te shtirresha se nuk ka ndodhur as gje.por ai filloi te dal neper qytet dore per dore me at tjetern.Nuk diaj cfare te beja ishte teper e rend per mua te vahdoj jeten , sikur nuk po ndodh asgje . Ndodhte dicka qe mua me duket shum serioze prandaj nuk mund ta kaloja.

Tani jetoj te prinderit e femija rritet ne barkun tim.

Prinderve nuk guxoja tś tregoja se per ate qe po ndodhte me jeten time , sepse kisha frike se nuk do te me perkrahnin dhe do te me thoshin se kjo kishte qen zgjedhja ime. Me dukej se do te plasja nga merzia. Kulmi i tere kesaj ishte fakti se une tashme kisha ngelur shtatzanė. Kur u kontrollova te gjinekologu dhe ma kumtoi kete lajm. qava tere diten ne vend qe te gezohesha . I tregova per kete burrin tim.Ai thoshte ''Ndoshta ky femij nuk eshte i imi sepse ti je mesuar me shum djem'' me tha. Kete nuk e durova dot . Me tengjeren e kisha ne dor sepse po beja darken iu hodha i rash disa heere dhe ia theva krahun.Ai u terbua por nga dhembja nuk mundi kesaj radhe te me rrahte. Iku per te mjeku nga dhimbja ndersa un bera gati rrobat e mia dhe shkova ne shtepin time.U tregova prinderve per te tere ate e po ndodhte me jeten time. Ata me thane qe te mos kthehesha me tek ai. Kisha edhe nje dileme te abortoja apo te lindja femijen tim. E zgjodha te dyten Do te lindja femijen. tim . sepse ai nuk me kishte faj qe un kisha zgjedhur nje burrte lig dhe nje baba te gabuzr per te . Tash po e shikoj barkun si me rritet ndersa ai nuk me ka kerkuar me kurr e as qe eshte interesuar per femijen e tij qe un e mbaj ne bark Shum shpesh vuaj shum por qetsohem kur kujtoj se lidhja ime do te perfundonte nje dite me heret a vone. Shpresoj te gjej ndojnje pun pasi te lindi femijen dhe ta rris vetem ashtu siq eshte me se miri. Per burrin tim thone se tani ai jeton ne banesen tonde me at tjeteren . Do te porosisja te gjitha vajzat qe kurr te mos tregohen krejt te sinqerta sepse burrat nuk harrojn kurr dhe kete e perdorin kur ka nevoj..!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:14

E doja si i ēmendur, por me pas mbaroi gjithēka
Ishte vetem 16 vjeēe kur u dashurua me mua. E njoha ne gjimnaz. Une isha viti i katert kurse ajo ishte viti i pare. U mundova shume derisa ja vitova zemeren, por nuk e dija qe ajo do ma thyente zemren

Lidhja vazhdonte per mrekulli. Ne fund te shkolles filluan sherret


Donte dhe nje jave te mbaronte viti shkollor. Ajo po mbaronte vitin e pare kurse une po largohesha nga shkolla. Pasi mora pergjigjen e shkolles per ne itali, ajo me kerkoi te takoja vellain e saj, gje qe une nuk e prisja. Nuk e kundershtova. E prita vellain e saj sa doli nga shtepia. E thirra dhe e ftova per kafe. Ai u trega shume i mire me mua. U ulem dhe i tregova si ishte muhabeti. Ai e dinte qe une per 1 muaj do largohesha nga Berati. Mbasi i tregova gjithēka ai nuk u tregua shume i keq me mua. Me tha vetem "Te gjithe jemi ēuna, dhe te gjithe duam ne jete". Une u qetesova nga fjalet e tij.

Ne darke fola ne telefon dhe ajo ishte shume e gezuar qe une mora nje inisiative qe nuk me takonte tani per tani se isha vetem 19 vjeē.


Shkolla mbaroi.
Mbas mbarimit te shkolles filluan xhelozite
Ajo vendosi te kalonte pushimet ne Kavaje te halla e saj. Mua nuk me pelqeu qe ajo te ikte ne Kavaje sidomos qe ajo do te qendronte 2 muaj. Une nuk doja per faktin se nuk rrija dot pa e pare ose pa e takuar. Me ne fund ajo iku pa me thene gje. Mbas 1 jave me mer ne telefon nga Kavaja dhe me thote se do rri 2 muaj. Une u nxeva shume dhe i bertita ne telefon. Mbas nje debati ja mbylla telefonin.Nuk komunikova me te per 1 muaj rresht. Mbasi erdhi nga Kavaja une isha ne Tirane te njerezit e mi. Qendrova 1 jave ne Tirane per te harruar ate histori qe vertet me vrau. U ktheva nga Tirana 1 jave me vone pasi ajo kishte ardhur, nuk dija gje per ardhjen e saj. Me mori ne telefon dhe me tha: Stiljano dua te takoj. Ti harrojme ato qe u bene...........................?

Vendosa ti harroj te gjitha. Por prap mbaja inat ne vetvete se si mundi te ikte pa me thene.

Ndarja ndodhi per faktin se;
Pasi kjo erdhi nga Kavaja ndenji 3 dite dhe kerkonte te ikte prape ne kavaj. Une u merzota aq shume sa i thashe;
Po ike dhe nje here ne Kavaj kur te vish ti nuk do jesh me mua i lidhur. E thashe vetem per faktin se doja qe ti jepja pak frike (ne kuptimin qe ajo te mos ikte). Kurse ajo ma mori sikur une nuk e doja me. Filloi dhe me thoshte se ti nuk me do, do te me mbash mbyllur ne shtepi etj........

Ndenji rreth 2 dite dhe me mori ne telefon dhe me tha; Stiljano une dua te ndahem nga ty per faktin se ti je shume xheloz. Une i thash une jam xheloz por jo deri ne ndarje. Por ajo ashtu donte ashtu beri. Nuk reagova keq thjesht mevinte inat se me thoshte qe vdekja do na ndaja ne te dy asnje tjeter.Nejse. U ndame.
Rri dy dite kjo dhe me mer ne telefon. Me thote qe Stiljano u be ti harrojme.
Kjo gje mua me ishte bere........
Une i thashe jo ne u ndame dhe nuk kemi per tu lidhur me. Nga ana ime mos prit qe une te mar ne telefon dhe te them ????? une te dua, Ate mos e prit nga mua. Ajo filloi te qaje ne telefon. Une e mbylla telefonin. Per faktin se ishte hera e trete qe me thoshte do ndahemi dhe rrinte 2 dite me thoshte u bene ca u bene ti harrojme.!
Nuk foli dhe e mbylli telefonin duke qare. E mora kete vendim per faktin se ishte hera e katert qe ma thoshte "do ndahemi".


Une edhe sot e kesaj dite jam ndare me tė per faktin se ;
DASHURIA TE LIDH, XHELOZIA TE NDAN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:14

Fundi i nje lidhjeje ne dashuri.

Fundi i nje lidhje dashurie Nje ndarje zakonisht shoqerohet me deshperim, dhimbje ose edhe me gjaknxehtesi.. zakonisht kjo eshte nje rruge qe percajme qe te mundemi te instruksionohemi ne dicka me te mire. Nuk eshte e nevojshme qe te ndjekim rrugen me te gjate. Mund.. te shkurtoni rruge duke ndjekur hapat e meposhtem! Perkthyer nga greqishtja Stela!

· Me te shumtat here, lidhja qe duhet shpetuar eshte ajo qe keni me veten tuaj dhe jo ajo me ex bashkshortorin tuaj. Mos synoni , nga fillimi te pakten, te mbeteni shoke me ish te dashurin. .Shoku qe me te vertete keni nevoje ne kete periudhe, si dhe gjithmone eshte vetja juaj.

· Perballoni dhimbjen tuaj si nje procedure qe duhet te kaloni qe te perfundoni ne dicka me te mire dhe mos leni deshperimin tuaj t’ju mposhti. Cdo dite e me tej do ndjeheni krenar qe bete nje hap perpara.

· Zbuloni kush jane ne te vertete aspiratatet tuaja. Doni me te vertete te ndaheni , apo mundohene te gjeni menyra te ndryshme per te rregulluar lidhjen tuaj ?. Duhet te mos dini qe veshtire do mund te perparoni nese nuk kuptoni dhe nuk pranoni ndarjen tuaj.

Shmanguni pershkruajtjes se gjendjes dhe ndjenjave tuaja ne menyren tragjike. Ndryshe do bindeni veten tuaj qe situata qe po kaloni eshte vecse nje situate e pa tolerueshme. Kjo gje do t’ju lendoje jashte mase dhe do veshtiresoheni per te pare realitetin. Mesoni se do ndjeheni me mire dhe rueni energjine tuaj ne mendimKoncentrohuni atu ku be me pozitive.

Mos harroni qe dhimbja nuk do kaloje nese ne fillim nuk do degjoni veten tuaj. Shprehni dhe nxirreni nga mbrenda merzitjen ose hidherimin qe ndjeni .keshtu do lehtesoni veten tuaj nga deshperimi qe keni.

· Mos ja lejoni vetes suaj qe te udhezohet ne nje gjendje qe nje dite do t’ju beje te ndjeheni kryeulet. Duke kaluar nga shtepija e ish-te dashurit , duke i derguar e-mail ose duke e marre shpesh ne telefon, jo vetem nuk do mundeni te largoheni kurre nga kjo lidhje.

· Mesohuni te besoni perseri tek njerezit. Cdo lidhje ka nje risk si edhe asnjeri mund t’ju garantoje qe nuk mund te lendoheni perseri. Mos lejoni qe nje eksperience e keqe t’ju evitoje te jetoni nje jete , me te mirat e te keqijat e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:17

ISHTE NJE DIT E BUKUR, NJE DITE DIELLI...FUNDI I SHKOLLES. ISHIN ULUR NE PARK DY SHOQE DUKE BISEDUAR QYSH ME MBARU LIDHJEN ME DJALIN QE E PRITSHIN. SHOQJA1 I THOJKE: "KALLXOJ TE VERTETEN. KALLXOJ QE NUK MUNDENI ME QEN SEBASHKU, SEPSE TI JE SHQIPETARE E AJ JO."
SHOQJA 2: "PO, VETEM ME VJEN SHUM VESHTIR MI THAN, SE AJ NUK I KUPTON KETO SENE.."
CINGRROJ TELEFONI I SHOQES 2. ISHTE AJ, E PYTI KU JAN. SHOQJA 2 I TREGOJ DHE AJ THA QE PO VJEN. PAS DISA MINUTAVE AJ ERDH ME BICIKLET, SI ZAKONISHT. ISHTE PAK I LODHUR SE U NGUT. U UL AFER SHOQES 2 (FEMNES E TI).
SHOQJA 2 : "KOM DIQKA PER TE TREGUAR"
DJALI: "QKA"
SHOQJA 2. "TI E DIN QE JAM UNE SHQIPETARE."
DJALI: "PO"
SHOQJA:"..E DESHTA ME TE KALLXU QE TEK NE...TEK NE JAN SENET PAK MA NDRYSHE SE TE JU.."
DJALI VETEM E SHIKOJKE: " E QKA PO DON ME TREGU ME KETE PUNE..? NESE E DON TJETER KON S'KA PROBLEM..NUK KOM QEF ME KAN NE RRUGE TENDE.."
SHOQJA 2: "JO JO..PUNA ESHTE QE NUK GUXOJ ME PAS ....FRAJER..."
SHOQJA 1 ISHTE ULUR AFER TYRE DHE NDEGJOJKE QKA PO FLISIN. E KUPTOJKE SHOQEN 2, EDHE SEPSE VET NUK ESHTE SHQIPETARE E KA DIT SE QFAR PRESJONI E KISHTE AJO.

DJALI: " QKA PO DON ME THEN ME KETE FJAL?"
SHOQJA 2 : "UNE JAM SHQIPETARE E TI S'JE..KJO LIDHJE NUK BAN."
DJALI: " AHA, OK.
KERKUSH NUK FOLI...
SHOQJA 1: "MUNDENI ME QEN SHOK"
DJALI: " PO NORMAL..SHOK MUNDEMI ME MBET, MASI KJO LIDHJE NUK FUNKSJONON."
SHOQJA 2: " PO" (U MUNDOJKE MOS ME QAJT, TE DYT RRISHIN SERIOZ)
ERDHEN DO SHOK DHE FOLSHIN DHE BEJSHIN HAJGARE SIKUR MOS TE KA NDODH ASGJE, SIKUR MOS TE ISHTE VRA NJE ZEMER, SIKUR MOS TE ISHTE THYER NJE ENDERR. KUR SHKUN TE GJITH DHE MBETEN VETEM SHOQJA 1 DHE 2...FILLOJ VUJTJA DHE RRESHITI LOTI I PAR, LOTI I DYT...LOTET DHE DHIMBJA QE ZGJATI DY VITE..TASH PERSERI JAN KRYQU RRUGET E TYRE TE ATI DJALIT DHE SHOQES 2, POR ASGJE ME NUK DO TE JET SI PERPARA... VUJTJA DHE DHIMBJA NE ATE KOH TE VAJTIMIT ISHTE DIQKA JONORMALE, QDO NATE DOJKE ZEMRA ME DAL PREJ TRUPIT DHE MU NDA COPA COPA..POR KAUN VITET DHE KALOJ DHIMBJA..MBETI VETEM SHPRAZTINA QE SOD NDOSHTA DIKUSH TJETER E MBUSH ME DASHURI.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:17

Pershendetje engjellusha ime!

E filloj kete leter me e shkruar per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit tim te lenduar.Ne keto qaste kur e shkruaj kete leter ndihem shum i emocionuar,me merzi ,pikellim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pandale ne syte e mi te permalluar per nje dashuri,sidoqofte jeta dhe realiteti dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje duke shkruar per ty,do te vazhdoj te shkruaj,do te vazhdoj te dua , dhe do te vazhdoj te shpresoj ne ty sepse shpresa kurr nuk vdes,nuk di qte them ,ndoshta e kam humbur rrugen time te jetes dhe gjindem ne rruge te gabuar por zoti me hapi kete rruge deri te zemra jote.Edhe pse kam nje ndenje deshperimi ne zemer te them te verteten se ti meriton gezimin,lumturine dhe gjitha te mirat e kesaj bote sepse vajze si ti nuk gjindet ne kete bot askundi,beso se nuk e kam lehte ta shkruaj tere kete leter por me detyron zemra te shkruaj dhe te nxjerr ate qe e kam ne brendesi te saj(zemres).
Kurr nuk do te mundem tia fal vetes nese diku gabova me ty e nuk po e di gje qe beri ndryshim te madh ne mes nesh,kurr nuk deshta te lendoj ty e as veten time ,gjithqka ndodhi pa planifikuar diten e mallkuar kur u dashurova ne ty,Heret e kam kuptuar se jam nje njeri i denuar nga zoti por arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova,tash vazhdoj te qaj fatin tim qe shum e kerkova por kurr nuk e gjeta ,jetova me nje shprese te vdekur dhe ne shoqeri te enderrave,per kete pafatsi mbeta i vetmuar jeten pa ndale duke e mallkuar dhe veten e emerova ne baze te asaj qe mbeta,,Robi i Dashurise'',Kurr nuk deshta te gaboj dhe para zotit te jem nje mekatar kur e di se ne kete bote jam vetem nje kalimtar i rastit qe stacionin e fundit te jetes e kam ne pragun e vdekjes per ne boten tjeter,asgje ne kete bote nuk eshte e perjetshme e as e pavdekshme.
Tash vazhdoj te qaj ditet e rinise qe me iken e kurr me skthehen prap,asnjehere ne jete nuk i deshta avanturat e as interesin,qdohere dashurova me shpirt e me zemer te paster,por kurr dashuria nuk mu kthey ne te njejten menyre,sado qe po mundohem si duket rruget tona nuk po takohen askund, se si ndihem une tani te tregon vete letra e shkruar,kurr nuk e kam menduar nje dashuri te tille qe te ben te vuash me mall ne heshtje ,te lendosh zemren a askujt mos ti tregosh,qdohere qe shkruaj per ty ndihwem i priveligjuar dhe krenar kur e di faktin se ti e meriton kete,e meriton qe nje djale si une te vdes per ty,kjo eshte nje ndenje qe shum me frikeson sepse e di qka dmth ta dashuroj veq njera zemer,vetem zoti mund te dije se ku perfundon rruga e loteve te mi dhe e vuajtjeve te mia(nese ka perfundim diku),un kam besim tek zoti dhe jam i bindur se kesaj radhe do te me ndihmoj,pa dashjen e tij as ne nuk do te ishim takuar,prej se te njoha ty jeta ime mori tjeter kahje dhe kuptim,kete e deshmojne edhe poezite e mia qe tash i shkruaj duke u frymezuar nga ti,Te mos harrojme se dashurine nuk e kemi obligim ndaj askujt,ajo eshte nje ndenje e zemres dhe e shpirtit,ndoshta une nuk e meritoj dashurine tende por nuk jam fajtor pse te dua shum,me vite te tera po jetoj me plage te pasheruar ne zemer,nese zoti e ka shkruar qe un perjete te vuaj per ty dhe dashurine tende,nese eshte shkruar qe kurr mos te takoj per te thene ne kater sy ate qka ndjej ne zemer per ty,nese eshte shkruar per ty te qaj e te vajtoj perjete do te pajtohem me kete fakt edhe pse shum i rende per mua mos harro kurr se deri ne vdekje vetem ty te DUA.
Fati dhe lumturia jote mvaren nga rruga te cilen ti do ta zgjedhesh ne jete,Me fal te lutem per gjitha keto fjale por nje te vertete mbaje ne zemer dhe kurr mos e harro se me shpirt e zemer ty te do nje djale shqipetar, e di qe pas kesaj letre me nuk do t gjej force qe te flas me ty sepse sigurisht do te me urresh pa mase por te lutem me fal se kete leter e shkruaj nga detyrimi i vuajtjeve dhe kujtimeve te mia qe kam ne zemer.Nese ke ndenja dhe zemer kupto te verteten qe tregon kjo leter e mos me urrej ,Valle q'eshte kjo qe ndjej une per ty?!nje dashuri,nje pikellim ,nje gezim ,apo nje plage e pasheruar e shpirtit tim?!!!Do te vije nje dite kur do te kuptosh te verteten se te kam dashur me gjith zemer por atehere do te jete shum vone ,do te me kerkosh por nuk do te me gjesh askund,do te gjesh vetem varrin time me shum lule te qelura mbi te ku mbi koke do te me qendroj kurora e dashurise qe kisha per ty,une ne zemren tende do te mbetem si nje dore lypsi qe troket pa ndale duke kerkuar pak dashuri,do te jem i vetmi ne enderrat e tua por do te zhdukem se shpejti dhe ti do te kuptosh se ky nuk ishte realiteti,Per ndarjen tone une qava me dite te tera pa ndale,e ato dite ra edhe nje shi i madh i pazakonshem,kjo nuk ishte rastesi por per plaget e zemres dhe shpirtit tim edhe zoti ndjeu keqardhje dhe qau me lot,u mundova qe te bind ne te verteten por u mundova kot sepse plaget qe i kisha ne zemer nuk laheshin me lot. Lumturise dhe dashurise sime shpejt iu shfaqen kufijte dhe pengesat,endrra ime e vertete ne dashuri nuk zgjati shum ,ajo u be realiteti i hidhur dhe shum i rende per mua qe shpejt i erdhi fundi.Shpresoj se do te gezosh lumturine,dashurine dhe fatin qe aq shum e deshte dhe se nuk do te pendohesh per padrejtesin qe me bere mua,Nje amanet dua me ta lene,pas vdekjes time te varri im kurr mos mu afro ,plaget qe edhe atje i mbaj te lutem mos mi trazo,Ndoshta kjo do te jete letra e fundit qe per ty po e shkruaj sepse nuk e paske merituar qe nje djale si une per ty te vuaj,le te mbetet kjo nje misteri,nje ndarje e fundit per fatin qe kisha une ne dashuri,pa ty tsh jam mbet si nje jetim,si nje zog pa krahe e si nje lot i nxire,...si munde ta thesh zemren time si nje got kristali kur kete une kurr se meritova,nuk pate nevoje qe per lumturin dhe kenaqsine tende te lendosh nje zemer te pafajshjme,...kete leter e shkruaj nga zemra per te pastruar shpirtin tim dhe per t mos mbetur borgj i ndarjes ne dashuri....beso se tsh gjindem i paforce,brenda kater mureve i mbyllur ne vetmi per ty jam duke mbajtur zi....Nuk mjaftoi krenaria e as shpresa qe te ma shuaj mallin per ty,...nuk jetohet me shpres te vdekur dhe me dashuri te shfaqur vetem ne leter...edhe sa do te zgjase kjo agoni,kjo misteri,kjo mvaresi dhe ky mall e kujtim per ty kurr nuk do te mundem ta di....kur ta lexosh kete leter mos u ndiej krenare e as fajtore,le te beje kjo leter qe te kuptosh te verteten qe e tregon ,Jeta ime tash shum ka ndryshuar,ne zemer me ka mbetur plaga e tradhetise,ne vitet e dashurise se humbur per jete mbeta nje ,,Rob i Dashurise''
Tash e perfundoj letren me shprese se e kuptuar domethenjen e saj,mbetesh e pershendetur duke te uruar nga zemra gjitha te mirat e kesaj bote kudo qe te jesh ,pres te me shkruash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:18

Kur tė pashTi ma pushtove zemren qysh per her te par kur te pash dhe qe nga ai moment ke len gjurm te pa shlyshme ne jeten time????
Kur fillova te dashurohem ne ty mu duk se hyra ne rrug te jetes mu duk se e gjeta fatin e vertet dhe sa her te takoj me dridhet zemra nuk ngopem duke te shikura vertet me mahnit me bukurin qe e ke dhe vdes nga deshira qe flokt dhe fytyren ti perkdhelja nje her por kam frik se mos po te lendoj sepse ju ngjan engjejve te parajses dhe ngado qe te shikon shendrrit nga bukurija si yjet e bukur qe gjenden ne qiell dhe ather kur e shikojm njeri tjetrin ne sy me duket se ata sy po me flasin apo me mir te them se me ata syt e tu te bukur shkruan se me Do edhe ti po aq sa te Dua dhe un ty por nuk e kuptoj perse nguron kaq shum !
Kur prezenca jote qendron afer meje sikur po me mbush me jet dhe plot energji dhe gjithnje e me shum me jep shpres se nje dit do te kem ne krahet e mi.
Qkur te kam njohur ty ndihem krejtsisht ndryshe madje nga nje her nuk e njoh as veten sepse vemendjen e kam vetem tek ty ku do qe te ndodhem dhe cfardo qe te bej ty gjithmon te kam para sysh sikur nje hije qe te ndjek pas dhe shum her i them vetes '' PO TE KISHE QEN EDHE TI PRAN MEJE NE KET CAST DO TE ISHA NJERIU ME I LUMTUR NE KET BOT''
Nuk e kuptoj perse nguron kaq shum kur me do edhe ti mua a po e ben me qellim vetem pse po te dua kaq shum por besom se as une nuk e kam te leht me keto dhimbje qe po mi shkakton ti.
Ti po luan me mua vetem se e ke kuptuar se une vdes per ty dhe te kam shpreur dashurin si askush tjeter .
Kuptoje se te dua me zemer me gjith fuqin e shpirtit dhe ter qenjen time njerzore .
Une jetoj vetem per ty ,ti per mua je e vetmja ne ket bot ,ti je shpresa e vetme qe me mban gjall ne ket Bot dhe asgje me shum nuk dua vetem ti t`me duash dhe un te dua .
Por nje gje nuk e kuptoj perse je kaq e pa shpirt pse nuk ndalesh dhe ti mendosh gjerat mir por po me lendon mua gjith ashtu edhe veten jam kureshtar ta dij ku e gjen ter kete fuqi dhe perse e ben kete sikur ti te jesh vetem nje her ne vendin tim ateher e kupton se sa je gabim.
Por ti nuk po kupton te verteten e jetes, se dashuris spo mendon se po ma lendon zemren ,zemren time qe te dashuron pa mas .
Shpesh her mendoj se pa ty jam i humbur ne ket bot dhe perpiqem te ngushlloj vete por gjithcka eshte e kot ,nga nje her vetem per te larguar nga mendja mendoj gjera negative per ty dhe i them vetes se nuk te dua ti nuk e meriton qe te dua une ty ti nuk vlen asgje ti nuk ke shpirt ,por prap kthehem dhe them vall pse po genjej veten kur e dua edhe e meriton ta dua dhe vlen shum sepse per vec bukuris qe e ke je e ndershme e moralshme por e ke pak mendjen e madhe .
Nuk e kuptoj perse nuk po me beson te kam then shum her se te dua por ti prap nuk me beson e kjo me ben shum nervoz sa qe me dit te tera nuk mund te ha ushqim madje as gjumin si gjum nuk e bej si duhet sepse ti nuk me beson se te dua kam provuar ti behem armik i vetes por as vet ZOTI nuk deshiron te me ndaj nga ti.
Kisha ber cmos qe te me besosh por kur te them un dicka ti nuk me beson dhe te duket e vertet vetem ajo qe thua ti por nje dit do ta kuptosh se sa te dua dhe do te bindesh sepse nuk e meritoj aspak ket qe po me ben ti ,nje dit do te bindesh por shpresoj qe te mos jet von.
Dashurija ime per ty egziston mbi c`do gje qe ka egzistuar ,egziston dhe do te egzistoj ne ket bot te mallkuar dhe gjithe genjeshtra.
Ndoshta per ty jam ber pak sa i merzitshem por kesaj radhe nuk isha un ai qe shkruajta por ishin dhimbjet e zemres dhe simtom i gjith kesaj dhimbje je ti Zemra ime por nje gje duhet ta kesh te qart qe emrin tend ..... e kam shkruar me gjakun e zemres time dhe kurr nuk do te shlyej nga jeta ime ,dhe sa her te kendoj i merzitur emri yt do te jet ne vargjet e para dhe sa her te agoj mengjesi ti gjithmon vjen sikur nje hije dhe me zerin tende te embel me zgjon nga gjumi.
Per ate qe e ndjej per ty kam shum per te shkruar sikur qjelli te ishte leter dhe yjet te ishin shkronja dhe nuk do t'me mjaftonin por ja qe edhe dora u ndal se bashku me zemren time se nuk kam fuqi ti perballojn dhimbjeve qe po mi shkakton Ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:18

Ndoshta te kujtohem!Gjithmon kur kaloj kah lumi me kujtohesh ti dhe koha me ty. Me kujtohen ditet e asaj dashurie qe tani ka humbur dhe ka mbetur vetem kujtimi.
Ateher ishim te lumtur, ishim shume te lumtur, por kjo nuk zgjati edhe aq shum dhe ti me tradhtove me tjetrin. U ndame!
Deri tani e pyesja veten? "Ēka kishte aj, qe mua me mungonte?", por nuk e gjeta pergjigjjen. Si duket fati na ndau se ti nuk dije ta ēmon dashurine time.
U ndame, kurse ti nuk me the as "mir u pafshime" nuk me the as "lamtumir". Ket ma pate borgj, apo jo? Ia pate borgj dashuris ton. Nuk e meritova nje ndarje tė tille.
Te kame pritur disa dit, disa jav ndoshta edhe disa muaj, por ti qe ke ate krenari aq te madhe nuk u ktheve dot.
Tash, tash akoma mendoj ne ty. Ndoshta akoma te dua, por te me kthehesh nuk do te pranoja. Ndoshta jam egoist per veten time, por me merre mendja se nje shanc tjeter nuk e meriton! Mendon se je e bukur, i ke te gjitha, por jo, jo aty ku esht bukuria duhet te jet edhe menquria, e kjo te mungon ty!
Ne fillim nuk mundesha te pajtohem me fatin qe u ndam. Mendoja se s`do te mundem te jetoj pa ty, por tani jam mesuar, dhe nga nje her i them vetes se kjo ishte me e mira per mua, se nuk e ke merituar dashurinė time kurr, dhe nuk e meriton te dashuron dikush ashtu si te desha une!
Veteme kur te permend dikush emrin tend me dridhet zemra. Kur me vjen ne mend, me vjen te qaj, dhe e pys veten "pse ka te till njerz, nuk din apo nuk duan qe tjetri t`i dashuroj qe tjetrit t“ja kthejn dashurin!?
Me thoshte nj i vjeter : "Dashurin duhet ta ruajsh sikur syt. Mund te jet e gjat sa jeta, e embel si mjalti por edhe e rend si vdekja. Kete duhesh ta ruajsh se s`te vje per ēdo dit. Kjo te ndodh nje her ne jet, vetem nje her. Esht si jeta, qe nese vdek ke humb, dhe mbetet vetem kujtimi aty!" Dhe tash e kuptoj porosin e tij.
E ty, te dhasht Zoti at qe e meriton!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:19

Kujdes nė dashuri!Arsyeja qe une kam jetuar ishe ti. Arsyeja qe une vuaj je ti. “Kujdes ne dashuri”, kete fjale shpesh e thoje ti. Nuk jam ne gjendje qe te perulem e as te shkruaj per dashurine time te madhe por vuajtja, dhe vuajtja u be force fizike, e jo kurre force shpirterore. Ti je ende shpresa e jetes time, e me shume se qdo gje tjeter te deshiroj ne kete bote. Kujtimet e mira tani me mundojne, e me mundojne pa ty.
Sa isha I lumtur kur e perjetova perqafimin tend. Ti me dhurove dashurine...e une ende vazhdova me stilin tim te vjeter...Ti bere shumeqka per mua qe te jem i lumtur
Ti je kujtesa e veqante e jetes dhe zemres time dhe shpresoj e do te luftoj, qe te jesh gjithmone. Tani i kam dy deshira: t’me kthehesh ose te harroj. Dhe, atehere le te filloi jeta ime e re, qe sot. Nuk dua qe dikush t’a shijoi dashurin time te humbur, sepse te dua me shume se vetveten. E di se ti je e meshirueshme dhe te lutem, kur une vdes eja te m’i mbyllesh syte sepse vetem atehere do t’a ndiej veten te gjalle.
Ne fillim, atehere kur fillova t’i njoh aftesit e tua, kerkoja force qe te dashuroj me shpirte, por kisha frike, megjithate ti me ngrite larte, kerkove keshilla nga une, qdo dite me futje ne testimin tend, e une isha i befasuar me idete e tua, por nuk e di pse u largove ne ate fillim kur te dashurova me tere qenien time njerezore, e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht. Me pyetje per aventurat e mia, e une sot kerkoj nga ti t’i kujtosh ditet e lumtura kur ne mes nesh kishte gjithnje dashuri. Tani jam i mbyllur krejte ne vetmi, kendoj, shkruaj, e kujtoj o shpirte per ty. E sot ne rruge kur te takoj, behesh sikur “nuk te shoh”. A nuk ndien dhimbje per mua qe po bredhi rrugeve i vetmuar. Kerkoj shprese nga Ti ose shpresen dhe jeten te m’a shuash, por PSE?
Ti e don shiun, por e dua edhe une ate dite me shi...por dua t’a harroj sepse ti me mungon e kujtimi zgjate gjithmone dhe rastesisht te kam takuar (internet)...i folem dy-tri fjale, ti me pershendete dhe dhe qe ateher filloi dashuria jone, me bere te ndiej dridhje te lehta neper tere trupin tim. Kur ti me folje per te ardhmen, ne zemren time ndieja ngrohtesin e flakes qe u ndizte, por qe shume shpejte u shua, ate e ndiej edhe ne kete nate ne vetmi qe u mundova te harroj me tere forcen por sikur ti perseri me peshperitje, prit, prit, prit...!!!
Te faleminderit per ate gjysme premtimi...por ku mbeti sot! Te faleminderit per buzeqeshjet e tua, per ate kohe qe e kalove me mua, por megjithate ne kemi mesuar shume nga njeri-tjetri, por te lutem kujto ato dite kur e kalonim tere diten se bashku. Kujto ato nete kur ne vetmin e neteve te pafunda shkruaja kenge per ty, per ty o engjulli im qe te doja dhe me doje. Te dua! Po ti, a me don? Nuk e di?
Dua te takoj, t’i shpjegoj te gjitha, por shkon gjate dhe nuk mundem dhe ndoshta pjesen me kryesore nuk mund t’a them. Ti je e vetmja oaze qe theje ate horizont vuajtjesh, ishte ti i vetmi zhgenjim qe une gjeta ngushellim, e sot po mbizoteron e kaluara jone, une nuk mundem te jem i vetpermbajtur dhe do t’i lejoje vetes t’a thyej kufirin e imagjinuar...dhe aty do t’a gjeje veten.
Por me ne fund duhet te pajtohem me realitetin sa te hidhur aq edhe te rende, edhe pse jemi afer e ndodhemi large. Ne gusht do te shkoje ne Amerike, nese deri atehere nuk ndodhe asgje qe une te nderroj mendjen, ngase tani jam deshpruar shume ne kete jete, jeta ime pa ty nuk ka vlere, te lutem mendo edhe njeher per te gjitha dhe besoj qe do te kuptosh realitetin, e realiteti eshte se une te dua me gjith zemer, ti je dashuria e jetes sime, ne jemi te lindur per njeri tjetrin, hapi syte dhe do te shikosh se une nuk jam I tille siq mendojn ata njerez qe na kane ndare, ta kam deshmuar kete ne te gjitha menyrat e mundshme dhe do ta deshmoj serish, por ti e di kete vet me se miri, ti me njeh me se miri ne kete bote, ohh…une mund te te bej te lumtur ne kete jete vogelushe, do te beje gjithqka vetem qe ti te jesh e lumtur prane meje.
Do te jem engjulli yt mbrojtes, do te jem heroi yt, do te jem dashuria jote pergjithmon. Qe te provoj fatin tim, dua qe te tejkaloj kete deshprim gjigant qe me ka kaplur ne kete vend, dua qe te arrij diqka ne kete jete, dhe shpresa e vetme qe me mban gjalle ne kete jete dhe qe me detyron te vazhdoje je ti dashuria ime, do te luftoje per ty pergjithmon, nuk kam frike as nga vdekja….
Keshtu qe pa marre parasysh veprimet e mia une gjithmon e le dashurine ne nje ane dhe jeten e perditshme ne anen tjeter, por dashuria eshte gjithmon ne plan te pare. Do te kthehem per ty vogelushja ime, do te kthehem qe te jesh e imja pergjithmon, nese ende te kujtohet kjo ka qene endrra jone e perbashket per te cilen enderronim qdo nate, e une do ta beje kete enderr realitet ngase te dua o ylli im.
Koha po kalon, e ti ende me mungon, por do te vije koha jone, mos ki frike, ngase dashuria e vertet gjithmon fiton qdo lufte, dhe gjeja qe me mundon me se shumti eshte qe ti je verbuar nga mendimet e keqija dhe une ta kam deshmuar kete. Do te kthehem per ty vogelushe, kur do te mendosh se eshte fundi I botes une do te jem aty per te treguar fillim e lumturise.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:20

Ishte Nje Dit E Bukur, Nje Dite Dielli...fundi I Shkolles. Ishin Ulur Ne Park Dy Shoqe Duke Biseduar Qysh Me Mbaru Lidhjen Me Djalin Qe E Pritshin. Shoqja1 I Thojke: "kallxoj Te Verteten. Kallxoj Qe Nuk Mundeni Me Qen Sebashku, Sepse Ti Je Shqipetare E Aj Jo."
Shoqja 2: "po, Vetem Me Vjen Shum Veshtir Mi Than, Se Aj Nuk I Kupton Keto Sene.."
Cingrroj Telefoni I Shoqes 2. Ishte Aj, E Pyti Ku Jan. Shoqja 2 I Tregoj Dhe Aj Tha Qe Po Vjen. Pas Disa Minutave Aj Erdh Me Biciklet, Si Zakonisht. Ishte Pak I Lodhur Se U Ngut. U Ul Afer Shoqes 2 (femnes E Ti).
Shoqja 2 : "kom Diqka Per Te Treguar"
Djali: "qka"
Shoqja 2. "ti E Din Qe Jam Une Shqipetare."
Djali: "po"
Shoqja:"..e Deshta Me Te Kallxu Qe Tek Ne...tek Ne Jan Senet Pak Ma Ndryshe Se Te Ju.."
Djali Vetem E Shikojke: " E Qka Po Don Me Tregu Me Kete Pune..? Nese E Don Tjeter Kon S'ka Problem..nuk Kom Qef Me Kan Ne Rruge Tende.."
Shoqja 2: "jo Jo..puna Eshte Qe Nuk Guxoj Me Pas ....frajer..."
Shoqja 1 Ishte Ulur Afer Tyre Dhe Ndegjojke Qka Po Flisin. E Kuptojke Shoqen 2, Edhe Sepse Vet Nuk Eshte Shqipetare E Ka Dit Se Qfar Presjoni E Kishte Ajo.

Djali: " Qka Po Don Me Then Me Kete Fjal?"
Shoqja 2 : "une Jam Shqipetare E Ti S'je..kjo Lidhje Nuk Ban."
Djali: " Aha, Ok.
Kerkush Nuk Foli...
Shoqja 1: "mundeni Me Qen Shok"
Djali: " Po Normal..shok Mundemi Me Mbet, Masi Kjo Lidhje Nuk Funksjonon."
Shoqja 2: " Po" (u Mundojke Mos Me Qajt, Te Dyt Rrishin Serioz)
Erdhen Do Shok Dhe Folshin Dhe Bejshin Hajgare Sikur Mos Te Ka Ndodh Asgje, Sikur Mos Te Ishte Vra Nje Zemer, Sikur Mos Te Ishte Thyer Nje Enderr. Kur Shkun Te Gjith Dhe Mbeten Vetem Shoqja 1 Dhe 2...filloj Vujtja Dhe Rreshiti Loti I Par, Loti I Dyt...lotet Dhe Dhimbja Qe Zgjati Dy Vite..tash Perseri Jan Kryqu Rruget E Tyre Te Ati Djalit Dhe Shoqes 2, Por Asgje Me Nuk Do Te Jet Si Perpara... Vujtja Dhe Dhimbja Ne Ate Koh Te Vajtimit Ishte Diqka Jonormale, Qdo Nate Dojke Zemra Me Dal Prej Trupit Dhe Mu Nda Copa Copa..por Kaun Vitet Dhe Kaloj Dhimbja..mbeti Vetem Shpraztina Qe Sod Ndoshta Dikush Tjeter E Mbush Me Dashuri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:20

Vajza 17 vjecare tmerresisht dinte te dashuronte
dhe djali 20 vjecar dinte t'ja vleresonte.
Vajza e donte aq shume sa per te falte gjithcka
dhe djali e donte por vajzes kurre nuk ja tha.
Po djali ne zemer mbante nje sekret
qe nuk ja tha as te dashures se vet.
Vajza ia falte gjithe dashurine
por djali tek droga gjente qetesine.
sekretin e djalit vajza s'e kish zbuluar
qe djali drogohej ajo s'e kish kuptuar.
Dhe ditet iknin,iknin nje nga nje
dhe djali keqesohej,keqesohej gjithmone e me.
por dhe per djalin erdhi nje dite e mallkuar
vajza zbuloi sekretin kur i pa shenjat ne duar.
Ia mohonte djali"-asgje s'eshte e vertete,mos i beso syve,besome mua qe
te
dua dhe do te dua perjete"
vajza me lot ne sy nga djali u largua
ai e ndoqi nga prapa falje per ti kerkuar.

"-lerme te qete-i tha vajza,-me mos me kerko
lerme te qete te lutem,ne verte me do.
-Te lutem mos vrapo,te lutem ti ndalo
Pritme e dashurte te them vec nje fjale."

vajza djalin nuk e degjonte
me lot ne sy ajo vetem vraponte.

"-Kujdes-bertiti djali-kujdes,nje makine!"
Por vjaza se degjoi,nuk e ndaloi shpejtesine.
Frenat shoferi dot nuk i ndaloi,
mbi vajzen shkelen ato dhe ajo ze me s'leshoi.
te gjithe u mblodhen mbi vajzen e shkrete
te gjithe po ulerinin per ate jete,
ate jete qe vdiq nga e shkreta dashuri.

'Ah-tha vajza,-sa e veshtire qenka kjo jete
ta dish sa te kam dashur....,te kam dashur vertete.
Duhet te mesosh problemet pa droge ti kalosh
kam frike te vdes,kam frike s'di ku do te shkoj
te lutem ndihmome se vdekjen se meritoj.
Vajza mbylli syte dhe driten e diellit me se pa
nje lot qe i pikonte ngadale,ne faqe iu tha.

"-Jooooo-thirri djali i mbytur me lot,-
-mos me er se pa ty s'jetoj dot.
Falme te lutem,falme ne te kam genjyer
falme qe ste kam treguar,
ti se meritoje vdekjen,e as ajo ste meritonte
pse te mori ty ,valle mua pse s'me donte?
Une gjysem njeri isha dhe kur isha me ty
po tani ,c'jam valle?Nje cope mishi me dy sy.
Por une s'te le vetem,do vdes per dashurine,
se ty te dua tmerresisht,
dhe ne boten tjeter them te gjej qetesine.
Kujtova se tek droga do te gjeja qetesine,
kujtova se me droge s'do te lendoja dashurine.
Kujtova se droga ishte gjthcka,
por ishte ajo q epa dashurine mua me la.
ti ishe e dashur,viktime e dashurise time,
ti ishe e dashur ajo q eme hoqi nje dhimbje.
por une s'te le vetem,tek ty do te vij,
te jemi te dy bashke dhe atje te gjej qetesi."

te dy i varrosen ,i varrosen prane qe te mos ndaheshin kurre,
e tani asgje me nuk i ndan.
Dhe mbi varret e tyre u shkruajten keto fjale:
"te vdesesh per dashurine eshte dicka e rralle"
-ja -thoshte dikush-ja cmund te bej nje njeri,
mund te japi dhe jeten
te vdesi per dashuri!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:20

Une vajza 18 vjecare do doja te ndaja kete dhimbje me ju, te dashur lexues.Historia ime
filloi ne vitin e dyte. Shkova ne nje shkolle tjeter dhe aty u dashurova me nje djale te moshes
time. Lidhja jone vazhdoi 1 vit plot nga marsi 2006deri ne mars te 2007.
Ghate kohes qe isha e dashuruar me djalin e endrrave te mia kisha dhe nje shok me
incjalin F. Ai dmth F ishte 3 vjet me i madh se mua dhe e urreja por brenda njeja nje
kenaqesi kur me flisti dhe pse isha me nje tjeter.Nje muaj pasi u ndava nga bashk moshatari im
F me ftoi per nej kafe.Une shkova dhe ate dite binte shi por njehesha e ngroht nga fjalet e F
I thashe te gjitha ato ckishin ndoshur me mua , dhe ai me thoshte fjale te cilat zemra ime kish nevoje ti degjonte.Ne nje cast me tha ma ler te ta sheroj ate plage qe te ka lene ky vit.
U mendova dhe fola me veten pse m,os e le kete njeri te sheroje zemren time qe vuan .
Shkova ne shtepi dhe fillova te qaj dhe me se fundi ja dhash kete mundesi .
Dashuria qe fillova une ishte e paster si nje lot kristali edhe pse ti nuk e besove kurre!
Te desha per ate qe ishe i dashur dhe jo per ato qe kishe por ti perseri nuk me besove.
Vazhduam takimet tona si gjithnja por se besoja qe fjalet qe me the ishin genjshtra ..sa keq o zemer..
Ndenjem 29 dite bashke. Ne daten 02.05.2007 ishte dita e ndarjes tone,shkuam diku dhe me the
qe une nuk isha e sinqerte me ty .Pse o Zot nuk me kuptoi vetem per nje cast qe kam qene e sinqerte.Perse djemte u besojne shokeve dhe jo asaj qe per te derdh lot?
Ne ate cast nje thike cau perseri zemren time per se dyti >Tani dua te vdes , e Pse te rroj me ?
Po perse me denon kaq shume O Zot?Perse duhet te vuaj une?
Fillove te beheshe pjese e endrrave te mia .Ti djali alegro kshu te quaja une dhe me pas te
thesha . Perse nuk degjove nje cast zemren tende. Kush te urdheronte
apo degjoje te tjeret? Edhe qieli qau sebashku me dhimbjen time.. Pikat e shiut me lagen perseri,
do desha te ishe aty si diten e pra por...Porta e zemres sime u mbyll tani perfundimisht F.
Te desha me gjith forcen e shpirtit, te betohem per gjene m,e te shtrenjte , dhe pse ti nuk e beson por akoma te dua dhe do jesh i kycur ne zemren time, do te jesh nje plage e pasherushme.
Te betohem librin e pare qe do botoj do ta kushtoj ty , ty qe te enderrova kaq gjate dhe te humba mes endrrave. Tashme e kuptova si kam jetuar. Shpresoj qe te gjesh nje qe te doje pa interes . te te doje per ate qe je ti... te te doje cerekun e dashurise time qe te fala ty...
Ndoshta nje dite do ta kuptosh sa te kam dashurar por deri atehere do jet shume von se nuk
e di ku do jem , ne qieel apo ne toke! Tani e kuptova gabimim tim dhe them pse te dashurova ,
pse te dhash jeten time te bukuren dashuri ? perse ? perse ?
Cdo gje mbaroi dhe ty. vec fat te uroj.
Ju vajza ju uroj te kini fat ne dashuri por kujdesni ruheni zemren se ne te kundert do ta plagosni
Ndersa ju djemeve ju them se dashuria e vertet vetem njeher vin ne jet, mos e lini, mos lini te tjeret te veprojn per dashurine tuaj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:21

Me kujtohet mire ajo dite.Ka qene shtator dhe plot 6 vite me pare.

Isha 19vjec ajo ishte 17.Nuk e kisha pare qe prej shume kohesh.Papritur me drejtohet me pershendet.Nuk di se si por buzeqeshja e saj,syte e bukura blu dhe fytyra e bardhe e plote si hene mu nguliten thelle ne zemer.

Ndjeva nje rendim te papritur,shpirti ne peshe,doja ta shihja gjithnje sidomos kur buzeqeshte me dhimbte ne shpirt .Gjithcka e saj me rrembente, floket e kuqe me onde vetullat e saj dhe sidomos perhyerjet tek syte kur qeshte o Zot.

Ajo nuk jetonte ne qytetin tim.Ishte ne rrethin e te njohureve te familjes time por nuk kishim lidhje gjaku.Ajo do te rrinte nje jave tek dasma e nje djali(kushuriri im) qe ishte e ftuar dhe pastaj do ikte.Kjo gje ishte vdekje per mua.Nuk me hahej asgje, i menduar, dhe behesha teper xheloz kur rastesisht ne dasem mund ta prekte ndonjeri ne menyre ngacmimi kur kercenin vallezim.

Dhe me ne fund erdhi dita qe do ikte.Une as gje nuk munda ti thoja.Vetem se ajo e ndjente ajo me kuptonte ajo e dinte se cfare fshihnin syte e mi.Te tjeret gjithashtu kishin kuptuar dicka.Ndersa une u mbylla ne vetvete e kisha zjarr ne zemer qe me digjte papushuar.Doja ta kem prane,te ishte vetem e imja e askujt tjeter.Ta shterngoja ne krah perjete,te vdisja ne preherin e saj.

Dhe pak fillonte shkolla hyja ne vit Katert.Ditet te padurueshme,fillova gjithnje me teper te diferencohesha nga shoket.U dhashe mbas kitares,cigares dhe leximit.Nje dite mes tere asaj torture shpirterore,malli dhe dashuria me shtyu te merrja shokun tim me makine te nisesha per ne qytetin e saj nuk isha ne gjendje te rrija me pa e pare.E marr tek numri ne telefon tek numri i shtepise.E njoha zerin e saj fillova te dridhem nga emocionet dhe gezimi ne te njejten kohe.Nuk di por jeta me dukej kot pa ate.I thashe qe doja te takoja.Erdhi dhe me takoji e buzeqeshur si eshte perhere.Shkova vetem me te per te pire dicka,folem folem folem aq gjate sa qe me ne fund mbeta aq i habitur sa qe vdekjen e parashikoja por qe te me donte ajo mua kuuurr.Mu afrua me puthi ne faqe e me tha qe une i kam thene dhe mamit qe pa ty nuk rrij dot.Gati sa nuk ngriva

Qe nga ajo dite me shume rrija atje se sa ne qytetin tim.Por nuk do te zgjaste shume gezimi kjo gje do te degjohet shpejt nga njerezit e mi dhe nga te familjes saj.Fillojne presionet nga vllai saj qe ishte shok me cunin e dajes tim te cilit i thote se ajo eshte e vogel nuk ka moshe per fejese.Te shtepise me vihen kundra te gjithe dhe ma prejne shkurt qe o me ate o me ne.Ne te duam te miren ti akoma nuk ke moshe per gjera tilla shiko shkollen e sa e sa justifikime tjera qe desha sdesha une u detyrova vetem ti degjoja zerin ne telefon por kurre me per ta takuar.Ditet kalonin nje nga nje ajo rritej ne zemren time ne endrrat e mija qofte dhe per nje cast te vetem nuk e harrova.Nuk kisha se si nuk me shkonte ndonjehere ne mendje qe koha mund te ma largonte nga shpirti mallin dhe pasionin e zjarrte per ate vajze.

Vitet kaluan gjithcka mes nesh u shkeput por perseri per aq kohe qe isha ne Kosove ajo fjeti ne zemren time.Kur mora rruget e mergimit dicka e re filloi te lindte ne zemren time.Largesia paskan thene qe te vret.Nuk thone kot larg syrit larg zemres.Kishte gjashte vite qe ngrysja me zi e gdhija me vaj me ate ne zemer ndersa tani nuk e ndjej me.Me duket si nje pjese e vdekur prej meje.Ajo eshte e bukur dhe sot si atehere por shoh qe dashuria ime vdiq.Largesia dhe njerezit ma vrane zemren por sidoqofte jam i sigurt qe vendin e saj do ta zej ndonjera qe do te me doje me gjithe shpirt dhe une nuk do te kursehem kurre te ia shperblej.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:22

Ishte njehere nje vajze qe donte nje djale. Aq shume e donte e shkreta sa jetonte per te. Shpirtin do ta jepte vetem e vetem te shikonte ate ti buzeqeshte embelsisht. Nje prekje e tij e bente te dridhej e tera, shpatullave qe e rrethonin ngrohtesisht si male per ta mbrojtur nga cdo e keqe mizore, syte e tij qe digjeshin zjarr sa here e takonin njeri tjetrin, buzeve qe nuk rreshten kurr se puthuri...
Ai gjithashtu i shkruante poezi, i thoshte se e donte me shume se gjithcka ..se jeta e tij skishte pa kuptim pa te. E donte pafundesisht..por ishin disa gjera ne mes tyre. Disa probleme qe i venin pikpytje gjith kesaj lumturie e dashurie qe kishin per njeri tjetrin..

Mbasi kishin 2 vjet qe njiheshin me nj-tj, djali detyrohet te largohet ne nje kontinent tjeter.
Largesia ishte shume e veshtire per te dy por gjithsesi komunikonin aq shpesh sa mundeshin. E perseri zjarri i dashurise se tyre vazhdonte te digjej nga bisedat stimuluese te shpirtit.
E dyta, dhe me e keqja ishte se me perpara ai kishte pasur nje histori te hidhur dashurie qe e kishte detyruar te ndryshonte. Mbasi kjo histori i kishte thyer zemren, ai i kishte premtuar vetes qe dhe po te takonte njeriun perfekt nuk do te martohej. Kete hap do ta bente vetem per te bere te lumtur prinderit qe ju detyrohej shume shume e jo nga deshira e tij personale. Sepse po te ishte per ate, ai do te martohej me vajzen qe e besonte e donte shume.
..vajzes i thoshte qe e donte aq shume sa do ta lente te martohej me dike tjeter nese ajo e shikonte te arsyeshme por ama ajo do te ishte ne zemren e tij pergjithmone si e vetmja qe e donte pafundesisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:22

Kaluara e Ertė

Se di ku ta gjej at forc e te kthehem ne te kaluaren e errt qe kasha qe ne ket faqe interneti ti shpreh te gjitha te cilat smund ti mbaj dot isha e re I kisha veten 16 vjet isha ende fmi smendoja gje tjetr vetem per shkoll isha nje nxance e shkelqyr te gjith ma kishin lakim nje dit nje shoqe mme ftoj tee dal me to nuk pranova sepse nuk isha mesur ti genjej prinderit por ajo kemgulu te dal me kur shkum ajo me dergoj ne nje vend te erret tha se isht kafiq shum I mir tha do hym aty qe ty mos te shohihn prinderit pranova sepse nuk I dija pasojat kur shkum atje o zot ishe aq erret sa qe nuk shija dot gje me sy se di pata nje parandjne te keq diqka me thoshte ndal …… mos hy por hyra kur hura Brenda kishte shum pak njerz po si ishin ata kisht vajza te zhveshura ti gjith thithni diqka se dija se qa sepse isha shum e re e nuk isha mesur por e kuptova se ajo esht drog te gjith ishin me flok te gjata te drogurr sdoja te ulja por shoqja me maashtroj me tha te lutem rri vetm dhe me prit mua do vi pas pak pak u ula e firkohesh shum me erdhi nje djal afer sepse shoqja ime me kishte len vet o zot kur e kujtoj at ftuyren ati djali mallokj veten skisht flok fetyren e kishte te gjithen te preme mu afrua afer me luti qe te pi diqka por jo thash aj me tha un them qe te pish u friksova dhe I thash oki ben nje lang molle e cila kisht kokain u beja kishe e pijja por aj priste qe un te drogahash dhe aj te shfyrzonte rastin por jot thash me falni un deshiroj te shkoj ne shtepi sepse prinderit dhee kam detyra per te ber qeshi dhe me shikoj tha qe sonte je musafire tek ne jo thash por aj me kapi dhe tha ti nuk guxon te me kundershtosh mua me moren me xor me dergoj ne nj dhom aty afer oooooo zot fillova te qaj ju lutja te mos me prekte aj filloj te me zhveshte oo trupi ti ishte aq I neveritshem I gjithi me tatuja me kapi me zor filloj te me puthte e tte me dhunonte qja shum bertitja per ndim por ajo shoqja me kishte degjuar hur Brenda u gezova sepse mendova se do te me shpetonte aj huri dhe tha me falni per penges i thash me ndimo u afrua dhe me tha mos qaj se tash te doket keq por me von do ndjej knaqsi te kerkosh vet sepse ske qe besh tjetr qaja shum aji pasi me dhunoj me mori rrobat dhe me la tha shko tash nese don skisha qe te beja veq te rrija aty u ben nje muaj gjdo dit vinin te njejti meshkuj vinin e benin qef me mua oooo zot drit me sy nuk shija me mbanin si kafsh me jepnin pak buk dhe keshtu u ben 1 vit qe famijla ime me kerkoni ishin qmendur nga ju mungoj shum me kerkon gjethkund por un isha e mbyllur ne ne at vend ne at banes te trishteshme ku m,beretronte vetem loti qaja e qaja por zbeja gje tjetr vetem sa mallkoj veten nje dit u pajtova me fatin skisha qet beja tjetr ateher u bera si e qmendur provova shum her te bej vedrvasje por me kujtoheshin prind e mi dhe ndaloja gjeja vetem qe me kujtohet ishin fjal e nenes te lutem ki kujdes vajza ime sugarica nenes mos ju beso askuj as shoqve por isha e re njs dit erdhi nje djal aj kishte pagur qe te flente me mua I kishte pagur shoqes time erdhi si te ghith te tjetre filloj te me zhveshte fillova te qaj I ti lusja te me leshonete I tergova te gjithen historin time filloj te qaj edhe aj me fshiu lotin me veshi nje kmish te tit ha mos qaj me do te ndimoj vetem mos qaj me premtoj se do me ndimonte por u ben 1 jav aj nuk erdh ishte dit e hen e degjova disa zhurma sdija qpo behej sepse isha e mbyllur ne dhom ishte ardh aj djali te me ndimonte mua e shum vajzave tjera qe ishin aty si un te mbyllura erdhen me polici me na muren te gjithave me dergun ne shtepi kisha turp te hyja ne

shtepi sepse isha e mbushur me mekate mu kur hyra pash vllavi e vogl fillova te qaj I e perqafoj por nuk me njihet sepse ki[Censored] kalur nje vjet askush nuk me njihet sepse kisha ndryshur isha ber si e qmendur vetem nena me njofti me perqafoj filloj te qaj ku ke qen vjza ime e vogel sugarica neses pse e le nenen e vellzirit e motrat e tua psefillova

te qaj shpirti me dhimte I tregva historin time I tregva qme kishin ber qajke bashk the keshtu shpetova por ajo me la shum pasoja tash as ne rrug nuk mund te dal sepse turprohen me veten e frigohem mos me ndodh e njejta gje nje dit erdh shoqja qe me kishte shkatrur jeten ajo erdhi te me kerkoj falje me kerkoj falje dhe filloj te qaj me tha se keshtu I kishte ndodhur edhe asejna atehere ta kisha zili dhe doja qe tit e provosh te njejtat vuajtje si un andaj po te kerkoj ndim me ndimo te dal edhe un nga kjo jo I thas nuk mund ta fal dot ato vujtjet e mija nuk mund ti harroj dot vetem kur me kujtohen te urrej me shpirt shkoj me lot ne sy mbas 1 viti degjova se kishte ber vedrvrasje u merzita shum perkundra te gjithave qe mi kishte beer dhe shkova te aty ku jetonte jetonte ne nje dhom te erret aty isht e vndi ku ata drogoheshin ma dhan ni leter qe e kishte len per mua ajo tha sdi ku te gjej fjal te pashkruj at qe po ndjej lapcin ne dorr nuk po kem fuqi ta mbaj sepse jam femra me e pavler ne bot te ce lash ket letr sepse te gjith do te pysnin pse e beri ket ti do te thoshe pse ajo nk merzitje per kerkon aj osht e pa shpiirt por jo dona nuk esht ashtu nuk po mundem me ta vazhdoj jeten me ket ndergjegje qe kam ta kam pa shpirt shpirti im ka vdekur ather kur ma ken ber ket po ashtu si ty e di se kurr nuk do me falesh andej deshiroj te shkoj ne at bot e te lutem per mekatet e mija por jo do shkoj ne ferr sepse e kam meritur por dona deshiroj qe tit e shkosh te famijla ime e tuj tregosh per mua per vajzen qe se kishin kurr per ate qe ishte gjithmon nje penges ne familjaen e ton dhe kerkoj qe te ma perqafsho motren e vogel e nje kang para gjumit ti ja kendosh thuj qe jam ne parajs e qe po kujdesem pet te dhe perqafoje shum me rrspsekt llina.. kur e lezova ket letr fillova te qaj dhe e fjasova veten pse nuk ja kam fal at gabim por aj tashme ka shkur keshtu esht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:23

Per ate qe kurre nuk me kuptoi ....
bie telefoni...oh erdhi mengjesi kush ngrihet tani per te shkuar ne shkoll....hap syte mire dhe dielli kishte ndritur ne dritaren time kohe e bukur sot thashe me vete shpresoj te kaloj kendshemkete dite kaq te bukur.
dal nga shtepia oh nje er e fresket ma renqeth trupin dhe aq leht sa enderrova per nje cast po me bejne masazh...vazhdoj te hec dhe shoh se rruget ishin mbushur pothuajse plot me njerez,pothuajse te gjithe ishin ngritur sa bukur ishte qyteti me aq levizje te madhe dhe nje zhurme qe degjohej deri ne dalje te tij,duke vazhduar rrugen shoh perball meje nje vajze aq te bukur me ata sy te mrekullueshem qe shkelqenin nen driten e diellit ate hecje aq te lehte saqe mendova se nuk po hecte ne kembe por po fluturonte...shume mendime me kaluan ne ato caste saqe harrova se duhet te shkoja ne pune dhe nisa ta ndiqja nga pas duke e veshtruar mire e mire e pa ja ndar syt fare...ishte aq e bukur aq e tjeshte me ate shikim si te nje femije te porsalindur qe nuk dinte trishtim.e ndoqa deri ne shtepine e saj e percolla me sy deri sa u fut brenda dhe ngela i habitur aty prane asaj shtepie te vogel me nje lulishte te gjelber perpara te rregulluar aq bukur me ato trendafila qe u ndihej era deri aty ku isha une...mbas disa castes dridhet telefoni oh...u zgjova nga endrra ime aq e bukur saqe mendoja mos te zgjohesha kurre shoh se ishte pronari dhe nuk dija cfare te beja e ngre dhe me nje ze te mekur pergjigjem dhe jam i semur i them nuk mund te vi sot.
shoh perreth meje dhe ajo rrugice ishte aq e qete sikur nuk jetonte njeri ne ate lagje...
ngre koken lart dhe shoh se ata sy qe nuk i imagjinoja dot sa te bukur ishin ishte ne dritare dhe floket qe i ishin leshuar perpara ma fshihnin pak ate fytyre aq te embel engjellore qe syt kish hellur tek une...oh zot thashe me vete cfare po me ndodhe?ne ate moment mbyllet dritarja dhe une mundohem te kthehem te iki nuk e kisha kuptuar se isha perreth gjysem ore aty bej mbrapa per te ikur dhe prapa mej degjoj nje ze qe me therret;ej ti...te lutem prit pak kthej koken te shoh se kush ishte...ishte ajo se mendoja te me therriste mua dhe shoh perreth ne mos ishte njeri tjeter por jo aty ndodhesha vetem une ngela i habitur si ka mundesi?ajo ikone e mrekullueshme ndollej perpara meje ngela si statuj ne vend duke veshtruar syte e saj te zinj ster dhe imagjinoja....
kush je me pyet me nje ze paksa te ashper?aty u zgjova pak nga tundimi i atij njeriu qe po me shkadhonte nga trut,une i pergjigjem!po me thot sepse te kam vene re ke disa ore qe po me ndjek nga mbrapa sikur je hija ime,une u skuqa ne fytyre dhe nuk dija se cfare ti pergjigjesha ngela i hutuar he tu pre gjuha me tha apo nuk ke?une...une ....me quajn N... i thashe me gjysem zeri dhe nje kunder pergjigje aq e shpejte qe me erdhi si rrufe dhe cfare kerkon prej meje me tha?me fal i thashe por nuk e di se cfare pata qe te erdha nga pas ndoshta sepse me pelqeve shume dhe ngela i magjepsur nga bukuria jote..me nje buzqeshje te lehte me shikon ne sy dhe priste qe une te permbushja pergjigjen...a ke mundesi te pim nje kafe i them me gjysem zeri dhe bisedojm me shtruar, ne rregull me thote por me nje kusht!!cfare te duash i pergjigjem,kafen ta pim ketua fer sepse nuk mund te rri shume,shume mire i them ulemi aty pranshtepis se saj dhe vazhduam te pyesnim per shume gjera te ndryshme qe te njiheshim mire...ne nje moment e pyes se nga ishte me origjine dhe ajo si me gjysem zeri me thote jam e huaj sjam nga ketu jam shqiptare,une buzqesha embel dhe i pergjigjem ne shqip nga cvend je?ngeli paksa e habitur dhe me buzqeshi nuk e dija qe ishe shqiptar me tha biseduam pereth jetes ketu,dhe erdhi casti ajo duhej te largohej me erdhi vertet keq sepse po kalim disa caste shoqerie shume te kendshme,ngrihemi dhe duke e percjellur e pyes a deshiron te dalim ne darke ne qoft se nuk ke per te bere gje nuk e prisja te pranonte por ajo mu pergjigj po pa asnje kundershtim ne rrugull i thashe dhe largohem,ishte nje kohe aq e bukur sa mendoja se jam ne enderr por jo ishte realitet isha ne mes te rruges dhe zhurma e makinave me beri te permendem tere mbasditen ne shtepi isha i qeshur nuk e di por ajo vajze me ksihte bere shume te lumtur me ato pak caste qe qendruam bashke..erdhi mbremja dhe u nisa per ta marre ajo ishte gati dhe me priste te dera e shtepise me buzeqeshi kur me pa dh erdhi prane,ku do te shkojme me thote?
ku te duash i them ku te kesh deshire vtem te jet qete pa rremuje,gjejm nje lokal qe u pershtatej gustove tona dhe ulemi ne nje tavolin ne cep qe te ishim me te qete,,isha shume i ndrojtur para saj nuk e di por fjalet mezi i nzirrja nga goja,vazhdon biseda dhe ajo vazhdon te me tregoj qe i ngjaja shume nje njeriut te saj qe kishte shume vite qe kishte humbur lidhjet me te..ngela pak i cuditur ne fillim dhe mendova ndaj dhe ajo me foli e para ne mengjes.
kam patur nje shok me thote qe e doja shume por ndolli dicka dhe ai u largua prej meje shkoi larg nuk e di me tha nuk mora vesh me per te me thote isha shume e lumtur me ate thote dhe ate dite qe u largua me thote me kishte derguar nje tufe me lule dhe nje kart ku thoshte (lamtumire jeta ime)...une ngela ne ate moment dhe syte mu mbushen me lot ajo vazhdonte te fliste nuk po me shihnte ne sy dhe une me nje ton te fort i them te lutem mos vazhdo me, ngre koken lart dhe me sheh nuk e kishte kuptuar qe isha une,dhe nje gjysem zeri me del nga goja te lutem pusho nuk dua te degjoj me per kete histori i them..ajo me pyet po ti cpate?ti quhesh I.... k... i them?po me thote...me fal por me duhet te iki i them harrova kam per te bere disa pune qe i harrova fare ok me thote paksa e hutuar dhe ngrihemi duke u larguar me nje hap paksa te shpejt e percjell dhe i them shpresoj te takohemi perseri ,flm me thote per mbremjen kalova shume bukur dhe une i pergjigjem me nje gjysem zeri.dhe largohem duke e uruar naten e mire.
nuk mund ta besoja kete qe po me ndollte ajo para meje mbas 6 vjetesh ringjallet para syve te mi ne nje tip te panjohur menje ndryshim aq te shpejt dhe te mos e kuptosh aspak!nuk mundej ta besoja o zot thashe pse ma ben kete ti e di qe nuk mund te kthehem me aty te lutem me ndihmo ishin fjalet e mija qe permendja shpesh-here ne mendjen time.e si mund te kthehesha aq mbrapa duke e ditur qe nuk do te isha i lumtur mbas asaj qe kish ndollur mes nesh e si mund te linde nje ndjenje aq e bukur si ajo e sotmja me ate njeri qe per pak desh me shkaterroi jeten!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:23

Ajo iku , skthehet me...


Ate dite kur u njohen ishte shtator, nje shtator i lumtur dhe i hidhur. Kishte lumturi se vajza per here te pare e kuptoi se c'ishte nje dashuri, por kishte me shum hidherim se djali per nje tjeter na e kish dashurine. Per pak muaj syt e djalit nga larg mundi ti shikonte se per nje koh te gjat nga atdheu i saj u largua. Djali kurr, kurr se kish kujtuar, ndersa ajo vazhdonte akoma te ishte e dashuruar.
Nje dite te bukur qershori syt e djalit serisht i pa. nje ndjenj i pershkoi gjith trupin kur ai per here te pare nje buzeqeshje i dhuroi. Kaluan ditet dhe ndodhi ajo qe vajza enderronte , dashurin e djalit qe prej kohesh dite e nate mendonte arriti ta fitonte. Momente te bukura , plot dashuri, zjarr e pasjon se bashku kaluan. Kalonin momente te bukura por bashk me ato momente kalonin edhe ditet qe vajzes i kishin mbetur ne token e saj. Dhe ja, erdhi momenti kur duhet te ndaheshin. Vajza syt si deti me lot kish mbushur, djali per ta qetesuar embel i perkedhelte fytyren e luante me floket e saj. Nje perqafim te fort njeri-tjeter i dhuruan, nuk donin te ndaheshin, nuk donin te largoheshin, por ky isht fati duhet ta pranonin. Nje lamtumire me gjysem zeri nga goja e vajzes doli, as ajo vet nuk e kuptoi perse ja tha...
Nga larg e telefonoi: " ME THUAJ SHPIRT , DUHET TE VAZHDOJ TE SHPRESOJ APO PER TY ATE DIT AJO DASHURI MBAROI???" Djali nje pergjigje te drejt i dha : "NESE AKOMA ME DO ATEHER VAZHDO E SHPRESO , NESE JO ME MIR ME HARRO..."
U be kohe qe ajo zerin sja degjonte, qe syt e bukur sja shikonte, e merte malli per ate shikim, i qante zemra per ate djal. Nga dikush mori nje lajm te hidhur :" AI TE TRADHTOI, ATA JAN BASHK". Nuk mundi ta duronte kur vet e dashura e tij i tha:" PO JEMI BASHK , AI KURR SME KA LENDUAR!" Nuk mundi ta degjonte zerin e tij tek pohonte ato fjal qe te vrisnin. Zemra e saj shum shpejt filloi te rrihte , aq shpejt sa ne spital pa ndjenja perfundoi. Doktorri mendonte se nuk do shpetonte, por nje ze ne enderr i thoshte: " TE LUTEM MAMI, TI MUND TJA DALESH, UN E MERITOJ TE JETOJ, NUK KAM ASNJE FAJ..." Vajza i hapi syt si deti dhe jeten e saj shpetoi. Ate mengjes ne lulishten e spitalit doli, ajer ,freski...qetesi kerkonte mes pemeve dhe luleve. Nje infermier i buzeqeshi dhe i tha:"URIME"
"PER CFARE?"
"MBAS 7 MUAJSH DO TE BEHESH NENE!"
"JO , JO , JOOOOO"
Mes te britmash e te qarash barkut me grushta i binte. Kaluan ditet dhe femijen mesoi ta donte, dhe jeten do jepte per te. Ishte dikush tjeter qe nuk e donte, ishte babi i femijes qe sdonte ta besonte.
"ME THUAJ SHPIRT, CFAR TE BEJ UN E VETME ME NJE FEMIJE?"
"NUK E DI UN , ATE E DI TI, UN SKAM MOSH PER FEMIJE PASTAJ TANI KAM TE DASHUR."
"ASHTU? OK NA HARRO , NA QUAJ TE VDEKUR!"
"JO, JO ME MIR KESHTU; TI MBAJE FEMIJEN, RRITE DHE KUR UN TE JEM 27-30 VJEC DO I TREGOJ PRINDERVE TE MI QE DHE UN KAM NJE FEMIJE."
"DMTH TI DO VAZHDOSH JETEN ME NJE FEMER TJETER DHE PA PROBLEME, NDERSA UN E VETME ME NJE FEMIJE?!"
"JO POR...PAK A SHUM ..."
"OK....."
Ishte e lumtur se do behej nene, e ndjente zemra, e ndjente shpirti, trupi i saj teksa rritej ai femije. Cdo muaj shkonte e bente ekografi e ne muajin e pest doktorri i tha :"URIME DO BEHESH ME DJAL" Disa lot nga lumturia i dolen.
Ne ate mbremje von e mori djalin ne telefon: " TE MORA PER TE TE THEN SE...."
"SI ESHT FEMIJA ? PO TI?"
"MIR! DO BEHEM ME DJAL...."
"VERTET?! SI DO JA VESH EMRIN ?"
"NUK E KAM MENDUAR TY SI DO TE PELQENTE ?"
"C.....OSE A....EJ DO BEHEMI ME DJAL JO DO BEHESH."
"JO SHPIRT SE TI DO TA DUASH VETEM KUR AI TE RRITET E TANI NUK DO TI QENDROSH PRAN. E DI SI DO TE THOJ AI KUR TI TI DALESH PERPARA:"kush je ti zoteri qe vjen papritur e me thua se je im ate? ku ke qen per kaq vjet ? ku ishe ti kur u kisha nevoj per nje keshille? ku ishe ti kur un hodha hapat e para?? ku ke qen netet kur un qaja se kisha nevoj per nja babi? me thuaj ku ishe?" JA KETO DO TE THOJ, SI DO TI PERGJIGJESH?"
"JO AI DO ME KUPTOJ..."
Kalonin ditet dhe djali nga e dashura ishte ndar, se ajo e kishte mar vesh te verteten qe ai sdonte tja thoshte.
Ai mendonte se ja tha nena e femijes se tij e ateher si hakmarrje i tha " TE PERDORA NUK TE DUA AS TY E AS FEMIJEN TEND"
Ato fjal jashtmase vajzen e lenduan dhe ne koma pa gjak ata te dy perfunduan.
Ajo sdonte te ishte penges per djalin qe dashuronte , por as femijen e saj smund ta vriste, ndaj vendosi qe bashk me te te vdiste . Kaloi keshtu disa dit ne koma, e ndjente qe femija ne boten tjeter kish shkuar. Ihapi syt si deti kur ai e puthi. "DO JESH I LUMTUR SHPIRTI IM , TE DESHEM VERTET E DERI NE VDEKJE. ME VJEN KEQ QE NE ZEMREN TENDE NUK PATI VEND PER ENGJELLIN TON. AI VDIQ SESHT ME MES NESH"
"TE LUTEM MOS MI THUAJ KETO, SE TI E DI QE UN TE DUA. DUHET TE JETOSH, NE DO JEMI SEBASHKU, DO KEMI FEMIJ TE TJER..."
"JO ZEMER SKA ME KOH PER MUA, AI ESHT SHUM I VOGEL NDAJ DHE UN QE E DESHA VERTET DUHET TE SHKOJ ME TE , DUHET TE KUJDESEM..."
"JO JO PO TE THEM, TI DUHET TE JETOSH BEJE PER MUA TE LUTEM , JAM PENDUAR, E DI QE STE MERITOJ POR ME FAL TE LUTEM..."
" ME PUTH PER HER TE FUNDIT TE LUTEM.."
Djali u afrua ta puthte, por per pak sekonda trupi i saj u be akull, dhe dora i ra nga krevati....
"JO JO JOOOOOOOOO ZOT TE LUTEM , TI E DI QE E DUA . PERSE MA MORE PERSE ....TE LUTEM ZEMER TI DUHET TE KTHEHESH ... DO JEMI BASHK GJITHMON TE LUTEM HAPI SYCKAT E BUKURA TE LUTEM...UN TE DUA ME FAL..."
Djali ish penduar , por ishte e kot ajo skish me shpres...nje foto te saj e mori si kujtim e mbante ne gjoks se ishte ne hidherim...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:24

Fuqija e Dashuris
E filloj kete leter me e shkruar per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit tim te lenduar.Ne keto qaste kur e shkruaj kete leter ndihem shum e emocionuar,me merzi ,pikellim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pandale ne syte e mie te permalluar per nje dashuri.Gezohem qe gjindesh shendosh e mire e poashtu kalon,sidoqofte jeta dhe realiteti dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje duke shkruar per ty,do te vazhdoj te shkruaj,do te vazhdoj te dua dhe do te vazhdoj te shpresoj ne ty sepse shpresa kurr nuk vdes,nuk di qte them ,ndoshta e kam humbur rrugen time te jetes dhe gjindem ne rruge te gabuar por zoti me hapi kete rruge deri te zemra jote. Edhe pse kam nje ndenje deshperimi ne zemer te them te verteten se ti meriton gezimin,lumturine dhe gjitha te mirat e kesaj bote sepse djal si ti nuk gjindet ne kete bot askundi,beso se nuk e kam lehte ta shkruaj tere kete leter por me detyron zemra te shkruaj dhe te nxjerr ate qe e kam ne brendesi te saj(zemres). Kurr nuk do te mundem tia fal vetes nese diku gabova me ty e nuk po e di gje qe beri ndryshim te madh ne mes nesh,kurr nuk deshta te lendoj ty e as veten time ,gjithqka ndodhi pa planifikuar diten e mallkuar kur u dashurova ne ty,Heret e kam kuptuar se jam nje njeri e denuar nga zoti por arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova,tash vazhdoj te qaj fatin tim qe shum e kerkova por kurr nuk e gjeta ,jetova me nje shprese te vdekur dhe ne shoqeri te enderrave,per kete pafatsi mbeta e vetmuar jeten pa ndale duke e mallkuar dhe veten e emerova ne baze te asaj qe mbeta,,Robresh e Dashurise'',Kurr nuk deshta te gaboj e para zotit te jem nje mekatare kur e di se ne kete bote jam vetem nje kalimtare e rastit qe stacionin e fundit te jetes e kam ne pragun e vdekjes per ne boten tjeter,asgje ne kete bote nuk eshte e perjetshme e as e pavdekshme. Tash vazhdoj te qaj ditet e rinise qe me iken e kurr me s`kthehen prap,asnjehere ne jete nuk i deshta avanturat e as interesin,qdohere dashurova me shpirt e me zemer te paster,sado qe po mundohem si duket rruget tona nuk po takohen askund, se si ndihem une tani te tregon vete letra e shkruar,kurr nuk e kam menduar nje dashuri te tille qe te ben te vuash me mall ne heshtje ,te lendosh zemren e askujt mos ti tregosh,qdohere qe shkruaj per ty ndihem e priveligjuar dhe krenare kur e di faktin se ti e meriton kete,e meriton qe nje vajze si une te vdes per ty,kjo eshte nje ndenje qe shum me frikeson sepse e di qka dmth ta dashuroj veq njera zemer,vetem zoti mund te dije se ku perfundon rruga e loteve te mi dhe e vuajtjeve te mia(nese ka perfundim diku),un kam besim tek zoti dhe jam e bindur se kesaj radhe do te me ndihmoj,pa dashjen e tij as ne nuk do te ishim takuar,prej se te njoha ty jeta ime mori tjeter kahje dhe kuptim,kete e deshmojne edhe poezite e mia qe tash i shkruaj duke u frymezuar nga ti,Te mos harrojme se dashurine nuk e kemi obligim ndaj askujt,ajo ehte nje ndenje e zemres dhe e shpirtit,ndoshta une nuk e meritoj dashurine tende por nuk jam fajtore pse te dua shum,me vite te tera po jetoj me plage te pasheruar ne zemer,nese zoti e ka shkruar qe un perjete te vuaj per ty dhe dashurine tende,nese eshte shkruar qe kurr mos te takoj per te thene ne kater sy ate qka ndjej ne zemer per ty,nese eshte shkruar per ty te qaj e te vajtoj perjete do te pajtohem me kete fakt edhe pse shum i rende per mua mos harro kurr se deri ne vdekje vetem ty te DUA. Fati dhe lumturia jote mvaren nga rruga te cilen ti do ta zgjedhesh ne jete,Me fal te lutem per gjitha keto fjale por nje te vertete mbaje ne zemer dhe kurr mos e harro see me shpirt e zemer ty te do nje vajze, e di qe pas kesaj letre me nuk do t gjej force qe te flas me ty sepse sigurisht do te me urresh pa mase por te lutem me fal se kete leter e shkruaj nga detyrimi i vuajtjeve dhe kujtimeve te mia qe kam ne zemer. Nese ke ndenja dhe zemer kupto te verteten qe tregon kjo leter e mos me urrej ,Valle qeshte kjo qe ndjej une per ty?!nje dashuri,nje pikellim ,nje gezim ,apo nje plage e pasheruar e shpirtit tim?!!!Do te vije nje dite kur do te kuptosh te verteten se te kam dashur me gjith zemer por atehere do te jete shum vone ,do te me kerkosh por nuk do te me gjesh askund,do te gjesh vetem varrin time me shum lule te qelura mbi te ku mbi koke do te me qendroj kurora e dashurise qe kisha per ty,une ne zemren tende do te mbetem si nje dore lypsi qe troket pa ndale duke kerkuar pak dashuri,do te jem e vetmja ne enderrat e tua por do te zhdukem se shpejti dhe ti do te kuptosh se ky nuk ishte realiteti. Per ndarjen tone une qava me dite te tera pa ndale,e ato dite ra edhe nje shi i madh i pazakonshem,kjo nuk ishte rastesi por per plaget e zemres dhe shpirtit tim edhe zoti ndjeu keqardhje dhe qau me lot,u mundova qe te bind ne te verteten por u mundova kot sepse plaget qe i kisha ne zemer nuk laheshin me lot. Lumturise dhe dashurise sime shpejt iu shfaqen kufijte dhe pengesat,endrra ime e vertete ne dashuri nuk zgjati shum ,ajo u be realiteti i hidhur dhe shum i rende per mua qe shpejt i erdhi fundi.Shpresoj se do te gezosh lumturine,dashurine dhe fatin qe aq shum e deshte dhe se nuk do te pendohesh per padrejtesin qe me bere mua,Nje amanet dua me ta lene,pas vdekjes time te varri im kurr mos mu afro ,plaget qe edhe atje i mbaj te lutem mos mi trazo, Ndoshta kjo do te jete letra e fundit qe per ty po e shkruaj sepse nuk e paske merituar qe nje vajze si une per ty te vuaj,le te mbetet kjo nje misteri,nje ndarje e fundit per fatin qe kisha une ne dashuri,pa ty tash jam mbet si nje jetim,si nje zog pa krahe e si nje lot i nxire,...si munde ta thesh zemren time si nje got kristali kur kete une kurr se meritova,nuk pate nevoje qe per lumturin dhe kenaqsine tende te lendosh nje zemer te pafajshjme,...kete leter e shkruaj nga zemra per te pastruar shpirtin tim dhe per t mos mbetur borgje i ndarjes ne dashuri....beso se tash gjindem e paforce,brenda kater mureve e mbyllur ne vetmi per ty jam duke mbajtur zi....Nuk mjaftoi krenaria e as shpresa qe te ma shuaj mallin per ty,...nuk jetohet me shpres te vdekur dhe me dashuri te shfaqur vetem ne leter...edhe sa do te zgjase kjo agoni,kjo misteri,kjo mvaresi dhe ky mall e kujtim per ty kurr nuk do te mundem ta di....kur ta lexosh kete leter mos u ndiej krenar e as fajtor,le te beje kjo leter qe te kuptosh te verteten qe e tregon , Jeta ime tash shum ka ndryshuar,ne zemer me ka mbetur plaga e tradhetise,ne vitet e dashurise se humbur per jete mbeta nje ,,Roberesh e Dashurise'' Tash e perfundoj letren me shprese se e kuptuar domethenjen e saj,mbetesh i pershendetur duke te uruar nga zemra gjitha te mirat e kesaj bote kudo qe te jesh ,pres te me shkruash...bye..bye.... Jeta ka njė fund Nje ngjarje e vertet e cila ka te bej me nje dashuri te vertet Dikur e vetmja gje me e rendesishme e jetes isha une per ty. -U njoftuam krejt rastesisht , ateher kur errdha une si nje mysafire ne qytetin tende .Isha mysafire e qytetin tende kurse nga qyteti im isha shume large. Kisha arrdhur tek nje kusherire e imja qe banonte prane shtepis tende, aty ku isha nisur te qendroj per dy muaj sepse e kisha nje arsye qe me duhej te qendroja. Krejt rastesisht te takova diten e dyte mbasi kisha arrdhur ne at qytet ku ti ishe lindur dhe banoje,kurr nuk i kame besuar "dashuris ne shikim te pare", ate dite mu terqeth i tere trupi kur ti pashe ato sy qe me shikonin mua pa ndare.Mbasi dilnim nga e njejta mahalle mendove se isha banuese e re e asaj shtepie dhe ma bere me koke edhe une ne shej rrespekti te pershendeta. Mendova se nga aj moment nuk te dhashe vetem nje pershendetje por edhe shpirtin qe kurr me pare se kishte njohur dashurine. Edhe ti edi mire se qe nga ajo dite ne dy muaj te tere qendruam se bashku si shok-shoqe me te ngusht se kerkush tjeter.Sa mire ishte kur bisedonim se bashku, kur qeshnim dhe fatkeqesisht kur per here te pare qajtem se bashku ateher kur ti morre lajmin afer meje se kishe humbur baben, e ndaje kete hidherim me mua sikurse me nje moter apo grua.Po asnjera nga keto nuk isha une , une isha thjesht nje vajz qe te dashuroja dhe nuk mund te tregoja per kete, dhe ti nje djal qe me dashuroje por sikurse une nuk mund te ma thoje., Dita e fundit....Ateher kur mua mu desht te kthehem ne qytetin time, ishte pak vone por ne te dyte vendosem ne nje moment te thuam nje fjal, te cilen fjale e thame ne nje moment sikurse i kishim gjitha te perbashketa edhe mendimet i kishim ashtu...TI fillove te pershperitesh une mblodha fuqi dhe nga te dyte doli nje fjale qe e prisnim me pa durim nga njeri tjetri... TE DUA Edhe tash edhe pse kane kaluar kater vite per dashurine qe lame pas kur flas po me dridhet zemra.Por me duhet te tregoi ne nje flete gjitha ato qka ne te dy i perjetuam. Nje muaj kaloi nga dita qe me percjelle, nje muaj i tere qe ste kisha pare dhe qe sta kisha degjuar zerin. Nje dite cingeroj telefoni , nena jote me japi lajmin me te keq qe me heret kisha degjuar me the se aj djal qe une e dashuroja kishte bere ndeshje dhe kishte humbur jeten, fjala ishte per ty, ishte nena e jote ajo e cila me nxiu jeten per nje sekonde. Errdha te nesermen, kerkoja qe te vizitoj varrin mbasi skisha mundesi te vija ne vorrimin tende, me treguan dhe errdha e vizitova , por me nje merzi te madhe sepse aty e kishe vetem emrin e shkruar dhe as datlinjden e lindjes e vdekjes e as ndonje foto per kujtime. Vendosa te flas me babin dhe kerkova nga aj ndihme qe mbasi familja jote skishte nderrmar asgje , vendosem qe ne te bejme varrin me te bukur ne ate qytet qe ekzistonte. E bera...Por ajo ishte e kote pse , edhe kete do te tregoi tash ne vazhdim.... Kaluan tri vite duke arrdhur une gjdo dy jave te vizitoj vorrin tende, gjithmon ne zemer me dashurine qe kisha per ty, isha betuar se sdo njihja njeri tjeter pos teje. Te kujtohet ne ateher kur u takonim fshehurazi kishim nje shoqe qe na ndihmonte te takohemi mendoja se e kisha shoqe te zemres, eh sa here isha arrdhur ne at qytet ku ju dy banonit dhe i kisha derdhur ne krah lote duke thene per ty se te doja dhe me mungoje shume edhe ajo asgje tjeter sme thonte pos duhet ta harrosh sepse aj tash eshte i vdekur.Por nuk e kame ditur se mbas asaj qenka e fshehur diqka tjeter, deri mbas tre viteve kur kusherirja me thirri qe urgjentisht te vij ne qytetin tende. Errdha me tha qe te behem e fort sepse deshironte te me thuante diqka, e pranova...Filloj te me tregoi se ti ishe gjalle dhe ishe kthyer mbas tre viteve nga Gjermani dhe te kishin fejuar me shoqen me te mire te zemres qe ne dy kishim e qe na ndihmonte te takoheshim fshehurazi kur u dashuronim. Nuk mund ti besoja sepse une e kisha te bindur se ti kishe vdekur saqe edhe te kisha bere varrin me te bukur ne at qytet.Qendruam ne ballkon deri moemntin kur ti dole dore per dore me shoqen time,ne at qast asgje tjeter pos nje drridhjeje te zemres dhe nje dobesim te trurit nuk ndieva.Sikurse isha e ulur duke shikluar nga ballkoni mendova se me zdo levizja nga aj vend sepse per mua ne at moment jeta kishte marre fund. Njeriu qe kisha qajtur per tre vite duke menduar se ka vdekur, njeriu qe kisha dashur me shpirt dhe qe ende e doja, ishte gjalle dhe ishte fejuar me shoqen me te mire. Fillova te pajtohem me t evertetn, por tash ekzistonte diqka tjeter, pse une isha genjyer se aj njeri kishte vdekur? Kur takova nenen e tij me tha se kishte vuajtur nga njerezit e qytetit dhe se i urrente ata, edhe menyra per te me larguar nga djali i saj ishte qe mua te me genjej se kishte vdekur , por edhe aj kishte qene semur pa edite une dhe e kishin derguar ne Gjermani per te sheruar e qka ishte me e keqja qe edhe aj atje ishte genjyer qe une ketu kam vdekur. -Mund te paramendosh se qfare na ka bere nena e jote , vetem pse i urrente njerezit e qytetit time , na ndau dhe na shkaterroi jeten. Degjova kusheriren nje dite duke biseduar me ty i thoje se ende me dashuron edhe pse je me dike tjeter por edhe pse tash e kishe kuptuar se une jame e gjalle ti nuk mund te ishe me mua sepse ishe fejuar me dike tjeter dhe prisje qe te martoheni mbrenda nje muaji. Edhe une isha e ftuar ne at darsme , dhe me gjithe zemer e kisha pranuar jo pse mund te duroja te shoh me shoqen me te mire, por qe te shoh se a do te jesh i lumtur apo do te vuash edhe ne diten me te mire te jetes tende (DITEN E MARTESES). Une nuk kame faj ishte nena e jote qe na ndau, ajo e cila shkaterroi te birin e saj por edhe nje shpirt te nje vajze te pa fajshme. Kurse tani , tani kur vij ne qytetin tende, te shoh me gruan dhe me vajzen tende te vogel te cilen ti e do shume dhe e ke emeruar me emrin time. Jame shume e lumtur qe nje vajze e pa fajshme mbane emrin time por dua nga zoti qe ajo mos te kete te njejtin fate te Babit te saj apo asaj qe ja trashigon emrin, kurs une ende sillem e vetmuar , me nje dashuri te dehstuar ne zemer dhe me vuajtjet qe kur nuk do te me largoheshin. Tani me degjova se e kishe kuptuar qe jame e semur me nje smundje te pa sherueshme , por mos u brengos ti sepse une jame e fort ti edi kete nuk do te me ndodhe asgje , por edhe nese me ndodh kete leter do ja le njeriut qe me se shumti i besova ne jeten time, dhe ajo do ta percjell ty ateher vetem ateher kur do kesh mundesin te vish ne varrin time, do te thote mbasi une te nderroj jete dua te vish tek une dhe asgje tjeter te mos thuash pos fjales qe me tha per here te pare por edhe per here te fundit. Fjalen TE DUA Kete leter po e percjelli per gjith Rinin- leter e cila me eshte lene kujtim nga shoqja me e mire. I qoft lehte dheu....Dhe kurr mos te vuaj askush si ajo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:24

di qe kur ta shikoni tere kete shkrim do pertoni ta lexoni, por eshte vertete nje histori shum e hidhur qe ka ndodhur midis dy te rinjve qe duheshin shume dhe ne fund ndahen ne nje menyre shum tragjike!!
Kjo esht nje histori e vertet dhe eshte shkruar nga vet djali qe e ka perjetuar tragjedine.....!

***********
Une qe po ju shkruaj jam X. Disa vite me pare, kur mendja printe para cdo gjeje, duke pare moshataret e mi qe kishin te dashura, thashe me vete: "te bej edhe une nje". Kisha shume simpati per shume vajza dhe kisha shume shoqeri me vajza, por zemra ndalonte para njeres qe me shume mundime arrita ta beja per vete. Isha shume i lumtur perkrah saj. Kot nuk thone: "Nis si loje dhe perfundon ne dashuri te vertet" keshtu ndodhi me mua. U dashurova me engjellin. E quajta engjell sepse per mua e tille ishte. Ditet kalonin dhe dashurija jone rritej e rritej. Kaluam bashke kater vjet. Gjate kesaj kohe une isha me i luimtur se kurre, lumturi perjetonte edhe ajo. Te afermve te mi une u pata treguar per te. Ajo vinte edhe te shtepia ime, por familjaret e saj nuk dinin gje. Ne kohe kur ishim me mire se kurre, si ne cdo histori dashurie qe pershkruhet ne filma dhe libra, gjerat nuk ecen ne vaj. Vellain qe kisha ne itali nuk e kisha informuar se me ke vajze isha dashuruar. kur ai erdhi dhe me pa me te u be si bishe. nga ai moment ne shtepine tone kishte sherr. sebepi i sherrit isha une sepse meresha me nje vajze te perdale. kjo nuk ishte aspak e vertet. pasi une ate jo qe e doja shume por edhe e njihja mire se cvajze ishte. vlerat e kesaj do ti tregoj ne fund por fjalet e vellait ne adres te saj ishin fund e krye nje trillim dhe me vone do ta kuptoja pse-ne. Sherret ne shtepi nuk me benin pershtypje sepse une ate vajze e doja shume. Vazhdova ta takoja si me pare dhe nje dite ia thashe arsyen e sherreve ne familje. Ajo u skuq dhe u be flak. "Ta them une arsyen te tua ne familje. une e dija se X eshte vellai yt por kur ai ka qene ketu permes nje shoqes se tij ka shprehur deshiren per te me takuar. une nuk kam pranuar". Kjo ishte e rende per mua. tani e kuptova reagimin e vellait. u ndodha ngushte por fundja ata nuk ishin takuar kurre. Dashuria jone vazhdoi. Nje dite na gjeti motra e saj ne nje vend ku rrinim shpesh. Ketu dashuria jone do te merte nje goditje te keqe. Ajo u largua bashke me motren. Ate nate ne shtepine e tyre kishte pasur shume sherre. ate e kishte qelluar si e ema ashtu edhe e motra e saj. Kaluan dy jave dhe ajo nuk po dilte nga shtepia nga shqenjat qe kishte ne trup. Kur e takova edhe kur e puthja i dhimte trupi, U perpoqa ta qetesoja. Lotet e saj lanin trupin tim. E cmund te beja me teper, isha vetem 22 vjec!
Vendosa ti propozoja per martes. Biseduam dhe rame dakord. Skishte si te ndodhte ndryshe. 4 vite dashuri ishte prove e madhe per ne. Vendimin per tu martuar ua thashe te shtepise. U be nami "Kete nuk mund ta besh kurren e kurres" - tha vellai. Babai dhe nena heshten. Iu drejtova babait: "me ose pa ju ate vajze do ta mar". Ne familje e shtro edhe disa here kete debat, derisa nje nate ju thashe prinderve sekretin tim te madh: Une dhe engjelli jo vetem qe duheshim shume por, prisnim edhe nje femije. Babait dhe neses ia mbusha mendjen. Im ate foli me vellain dhe me ne fund edhe atij ju mbush mendja. Ate nate cdo gje po shkonte shume mire, por krejt ndryshe ishte situata ne shtepine e saj. Une arrita ta bindja familjen time dhe po beheshim gati qe te kerkonim doren e saj. Ne shtepine e saj motra kishte treguar se ajo priste nje femije dhe te gjithe si te cmendur kishin filluar dhunen mbi te. Ne kohen kur une fluturoja nga gezimi ajo ishte ne momentet e veta me te keqija. U zgjova ne mengjes dhe u beme gati une, babai dhe vellai per te shkuar ke shtepia e saj per ti kerkuar doren. U nisa dhe ne mendje me mbeten fjalet e mamit: "Bir si sot nuk te kam par me te bukur". Vura buzen ne gaz dhe ajo me lot ne sy shtoi: "Bir mere ate vajze qe te do zemra, qofsh i lumtur perjete". Me puthi ne faqe duke me dhene urimin. Nuk harroj syte e motrave dhe te kunatave qe shkelqenin nga gezimi. Si me i vogli qe isha, dasma ime do te behej shume e madhe, por ne rastin tim vlente shume ajo fjala e urte: "Peshku ne det dhe tigani ne zjarr". Rruges me duket se te gjithe me shikonin mua. Vertet jam i bukur, por jo aq sa te bie ne sy te te gjitheve. Kur po afroheshim ke shtepia e saj, pame se hynin e dilnin shume njerez. Njeri po vinte drejt nesh. E pyetem cfare kishte ndodhur dhe ai si per inatin tim tha: "Filanka ka vrare veten". Ne ate momend zemra ndali rrahjet, por kembet me ndalen te shtepia e saj. Hyra brennda si nje i droguar. Perplasa shume njerez qe donin te me ndalonin. Vajta te krevati ku ate e kishin veshur si nuse. O zot bertita me te madhe, -nuk eshte e drejte qe nje vajze kaq e re te behet nuse e vdekur. Me pas e qava me fjale. Shumica nisen te vajtonin me mua. Mbaj mend se i jam lutur zotit te me merte edhe mua bashke me engjellin . Nuk e doja me veten. Shume njerez u larguan bashke me mua nga mortja, e kuptuan se familja ishte fajtorja e vetme per vendimin qe kishte mare ajo. Nje nate me pare , kur te gjithe si te cmendur kishin nisur dhunen mbi te . dhe ajo e stresuar dhe e trembur arriti ti jepte fund jetes se saj. Une arrita ta kaloj kete dhimbje te madhe me ndimen e familjes qe e falenderoj shume. E di se ne kete jete nuk do te dua kaq shume nje njeri tjeter. Ajo ishte endrra ime. Me veprimin qe beri me dha te kuptoj se me donte. Une ende jetoj me peshen e fajit qe nuk munda ta ndaloj dhe sot do te kishim femijen tone. Per kete gje doja pyesja familjen e saj, se besoj se ndonjerit prej tyre do ti bjere ne dore kjo histori: Sa te pa shpirt paskeni qene! Ne vend te zemres paskeni patur gure! Mire neve qe na shkaterruat jeten, po femija cfare kishte? Dua te pyes motren dhe mamin e saj: a keni shpirt femre? Ti mami i saj nuk je ndjere mire kur ke pritur te behesh me femijen tend? Ti, motra e saj. me kete ligesi qe ke bere nuk do te behesh nene kurre. Zoti vonon por nuk harron. E di qe ti ke mbetur rrugeve. Per shpirtin e asaj qe desha dhe dua une do tju urrej gjithe jeten. Ne fakt ju meritoni tjeter gje, por une nuk jam vrases. Te nderuar lexues, me shprese se historia ime do te pritet e qete, pa lot e dhimje, ju uroj suksese ne jeten dhe fatin tim mos e paste njeri, sepse vuajtjet qe kam kaluar zor se perballohen nga i gjalli. Duke ju uruar edhe nje here fat pres pergjigje nga ju cdo mendim. me respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:25

Si sot nje vit me the te dua,prap sot me the harrome,ndoshta e the per te me trembur mua,apo ndoshta ke deshire te luash nje loje,por jo ti flisje seriozisht une u bera si e marre por ti perserisje''zere se sme ke pare"...perse,perse te pyeta,perse te ndodhe kjo?por ti ne sy me shikoje ku te shkelqenin te nxehtit lot..mos ndoshta ndonje tjeter do,apo une te kam merzitur?fol ti pra mos ngurro mos me ler duke pritur...me kujtohen fjalet e tua ne takimin tone te pare se pervec fjales te dua thoje vetem vdekja do te na ndaje.ne dore nje leter me dhe,dhe me puthe me shume mall,more vrapin dhe ike moj dashuria ime e pare..hapa letren e merzitur e lexova disa here pastaj thirra si e marre:jo ti smund te kesh kancer.....dhe vrapova e tronditur qe ty te te arrija,nga lotet dheu u be balte me ty ne varr do te vija..tak e tak ne porten tende une trokita me te shpejte e prisja kur hapej dera perpara meje te dilje ti,por perpara doli nje grua e veshur krejt ne te zi...ajo me tregoi mua se ne cvend ishe ti...ja arrita dhe ne varr,mbi ty une po qaj dhe ne cast sikur the:"vetem vdekja do te na ndaje"..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:25

ISHTE NJEHERE NJE DJALE DHE NJE VAJZE . BABAI I VAJZES kishte nje punishte armeberese . djali iku nga fshati i tij dhe shkoi ne fshatin e vajzes . atje u fut ne pune ne kete punishte . atje njohu vajzen , u dashuruan , oh kaq lehte nuk e di ? pyetini vete . mendonin te jetonin bashke deri kur erdhi nje njeri me pushtet ne ate fshat . ai kishte nje djale . ky djale ishte i pagdhendur dhe mjaft i pandjeshem . ky djale pa njehere vajzen dhe e pelqeu dhe si i pagdhendur qe ishte nuk vajti ti fitonte zemren kesaj vajze por shkoi dhe i tha babait te vet . du te mar kete vajze per vete . i jati si njeri mew pushtet qe ishte shkoi dhe i tha te jatit te vajzes . PAS TRE DITESH DO VI TE MAR VAJZEN TENDE PER DJALIN TIM DHE BEHU GATI . I JATI I VAJZES I THA CUPES SE VET POR AJO NUK PRANOI POR AI I THA . NUK KEMI ZGJIDHJE TJTER .AI NJERI KA PYSHTET MBI NE DHE MUND TE BEJ CTE DOJE . E MERZITUR VAJZA PRANOI DUKE E MIRATUAR EDHE ME DASHURINE E VET . I JATI I VAJZES NGAQE ISHTE I VARFER DHE NUK I BENTE DOT PAJE VAJZES . I BRI [DHENDRIT ] njepistolete artizanale .si dhurate . tani cdo gje ishte pergatitur . nusja dasmoret dhe prisnin te vinte [dhendri ] ai. erdhi me cubat e tij duke kaleruar dhe duke ngritur jo vetem tym por edhe nje zemerim nder njrez . tani djali dhe vasha qe duheshin bene dicka . ata mallkuan armen e cila ishte dhurata per dhen...] . ata thane mos shkrepte kure kjo arme ne duart e atij njeriu . . pra sic thame [dhendri zbriti nha kali ] dhe pa nusen , mori pistoleten dhe mori shenje te gjuante , por ajo nnuk punoi , oh ai u ndie kaq i turperuar nga kjo dhurate e pavlrere . shkrepi perseri prape jo . inati i tij u ndez menjehere , nderkohe djali dhe vajza qe duheshin po shikonin njini tjtrin dhe po qeshnin . . [dhendri i pa dhe e puptoi dhe drejtoi armen E TIJ TJTER dhe mori shenje djalin . oh tani te gjithew ngrine . ajo vasha mori [dhuraten ate armen dhe e drejtoi tek dhendri , cubat e atij te gjithe drejtuan armen te vajza , te gjithe po prisnin . o perendi . e mori fjalen djali . ai u lut ne gjunje vajzes qe aq shume e donte . ZEMER ULE ARMEN . NUK DO VDESIM POR DO JETOJME TE DASHURUAR ME Z EMER , NUK DO KEM TRUPIN TEND POR KAM GJITHMONE ZEMREN TENDE . ULE ARMEN . E SHKRETA VAJZE , E ULI ARMEN . KUR AJO E ULI . [DHENDRI E NGRITI PRAPE ARMEN E TIJ DHE GODITI PER VDEKJE DJALIN . O PERENDI DASHURIA VDIQ . MBAROI . KU DO JETE ZEMRA IMETANI ? VAJZA MORI ARMEN [DHURATEN ] PERSERI DHE E DREJTOI NE KOKE . AJO VDIQ NE DASHURINE E SAJ . AI MALLKIM U KTHYE NE MREKULLI TE CMENDURISE . DASHURIA . TE DY VDIQEN PER TE JETUAR NE DASHURI DHE TE GJITHE JETUAN PER TE VDEKUR NE DASHURI . JA KU JAM DHE UNE . KU JENI DHE JU . MOS JAM I CMENDUR ?UNE NJOH VETVETEN . A E NJIHNI JU VETEVETEN ? A BEHENI PJESE E KESAJ CMENDURIE ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:25

Eshte nje histori e perjetuar

Ulem ne kafe dhe bisedoj me nje femer dhe flas me te per historine e jetes se saj, Ajo eshte shume e qete kur flet dhe fillon te tregoje historine e saj.
U njoha me kete djale qe ne moshen 18 vjecare dhe me pas lindi dicka midis nesh pas 3 vjetesh vendosem te fejoheshim. Ndenjem per nje kohe te gjate te fejuar (reth 3 vjet ) Dhe ne kete moment nisin tradhetite dhe dhimbjet per mua .Ajo ngeli shttezane dhe ne kete kohe mer vesh qe i fejuari i saj ka nje lidhje me nje grua te martuar me femije qe kishte te njejten moshe me te fejuarin e saj (34vjec)
Kjo vajze mendon te ndahet dhe e mben kete por i fejuari i saj e kercenon tek femija i saj qe sapo kish lindur dhe thoshte qe do i merte femijen nese nuk rinin perseri bashke.Ne familjen e vajzes vetem Mamaja e dinte kete gje dhe asnje tjeter nga te dy palet .Nderkohe qe vajza vazhdon te jetoje me te dhe shprehet qe une jam e detyruar te ri me te per hir te femijes tim megjithese une nuk ia fal ate qe me ka bere ne jete dhe syte i mbushen me lote.Eshte shume e veshtire per te te jetoj me te kur jetojne ne shtepine e burrit te saj. E pyes : Nese do te jepej mundesia te dashuroje dhe nje here cfare do te beje.. dhe me pergjigjet : Nuk e di se cfare te bej nuk e kam menduar ndonjehere dhe nuk kam me besim tek asnjeri as tek shoqet e mia jo me te lidhem me nje mashkull tjeter dhe fakti qe une kam nje femije dhe kam frike se e humbas.Por gjithsesi e shikoj te pamundur te lidhem me dike sepse nuk kam kohe te njihem me njeri pasi une jam ne pune dhe mbaj vajzen time .Une insistoj perseri dhe i them po nese do dashuroheshe dhe ky fakt do te qe real cfare do beje dhe ajo e hutuar me pergjigjet : Nuk jam e pergatitur per kete dhe nuk e kam menduar asnjeher kete gje dhe gjeja e pare qe mendoj kur njihem me dike apo shoqerine qe kam them qe ne mund te njihemi por nuk mund te vazhdojme me tej ( me pak fjale ajo kerkon vetem shoqeri nga nje mashkull dhe asgje me teper kjo ishte ajo qe kuptova nga biseda qe bera )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:26

''4-5 ore qe e njoha dhe nuk arriti as te me puthe dhe jam shume krenare''!

Dushehin nje djale dhe nje vajze, por e keqja ishte se i ndante nje Oqean. Edhe njohur ishin ne internet por per rreth 2 vjet kishin depertuar thelle ne brendesine e njeri-tjetrit. Me kalimin e kohes dashuria shtohej, beheshin plane per te ardhmen, mundesisht edhe vendosen sa femije do kishin, si dhe emrat qe do mbanin. Ky djali ne te kaluaren ishte Don Zhuan ne kuptimin e plote te fjales, por qe pas njohjes me kete, ndryshoi automatikisht. U be njeri serioz dhe mendoi se gjeti nje njeri qe do ta donte shume gjithe jeten. Kur ne fakt, as vete nuk e kuptonte se ku bazohej te arrinte ne kunkluzione te tilla, kur dhe njohja, takimi i pare te fshehur pas ekraneve te turpit (Kompjuterit), nuk ishte aspak mbreslenes! Ky ne ate kohe ishte me njeren, pa e tepruar aspak, ajo ishte njeriu me i mire qe kishte njohur dhe sa per ''Don Zhuanin'' vlen te theksohet se ishte nje nder femrat me te bukura qe kishte pase apo dhe pare, si dhe ai i dhuroi puthjen e pare, prekjen e pare dhe ....! Ndersa kjo patriotja e tij, ishe normale ose e bukur nga pamja e pare, dhe jo se ka rendesi shume, por thjesht e them nga qe gjene me te bukur ne te, kishte pamjen e pare, te ciles nuk i kushtoi rendesi. Thjesht donte te donte cmendurisht kete here dhe si pasoja verbohej shume here.

Tani, kur eshte e fresket ndarja, ajo u kthye tek ai por e ka te mbyllur deren pergjithmone. Ajo ne fillimet e lidhjes dukej si vajza me e ndershme ne bote. Nder te tjera thoshte qe ''do te pres edhe sikur te me duhet te te takoj ne pleqeri'', por qe nuk ndodhi ashtu. Ajo filloi te ankohej se i mungonte puthja ne netet e ''lengshme'' ne telefon dhe befas nje dite, filloi te ftohej dhe tia nxije jeten ketij me veprime vertet shtazore (gjithmone duke marre parasysh se ishin ne comp ose tel) dhe ne fund, pas nje maratone ''ngrenje shpirti'', ai i tha zhduku por i premtoi se do ishte armiku i saj i perjetshem nese ajo do prekte tjeter, para se te takoheshin ne realitet. Inati i ketij, eshte si te thuash ''inati i penisit'' (ju kerkoj ndjese per shprehjen) sepse ai i ka vene vize, por do qe ta kete nje here tek vendi, ne kravat, por dhe ne makine sdo kishte problem. Ajo pretendonte se ishte vajze me parime ne jete, kur ne fakt per nga ana shpirterore me njohurine e deritanishme, ndonjeres ne semafor do ia kishte zili!

Pak dite pas ndarjes ishte njohur me nje kamboxhian. Kishin kercyer dhe defryer ne kulm ne nje party, pastaj ai i kishte marre doren dhe ja ferkonte lehte, mundesisht ja afronte tek organet gjenitale, por sipas saj, kishte refuzuar dhe kerkoi ndjese nga qe ishte treguar naive. Iku ky (edhe pse levdatat per ate nuk reshten, dmth ai ishte njeri i jashtezakonshem!). Doli ne skene nje tjeter, ai ishte italian, bullgar si dhe indian. Kete e njohu ne ''facebook'' dhe shkembenin mesazhe. Per ate ne fillim tha qe ishte italian (ne kohen qe mendonte une ky sdo e shohte foton e tij ndonjehere), pastaj i tha qe njerin nga priderit e ka bullgar, dhe ne fund pasi hengri disa nene mashtrimi, per ta treguar foton e tij, tha qe gjysh pas gjyshi njeri ka qene italian por qe ky tani eshte bullgaro indian, dhe pasi tregoi foton, ishte 100% indian, mundesisht me fytyren si gome Centauri (kamion i madh), 32 vjec, nderkohe qe kjo eshte 19, larg cdo gjeje qe mund te bashkoje 2 njerez kaq te ndryshem. Edhe per kete plasen levdatat. ''Eshte shume i mencur, sh i bukur, poet i madh si dhe muzikant i madh'' e plot gjera te tilla. Derisa arrinte te thoshte qe ''do kisha nderin ti jepesha atij, ti jepja virgjerine'' (ne kohen qe kishte thene qe vetem me burrin tim do kem mardhenie seksuale, por dhe puthjen e pare). Kur ne fakt ai sic dukej, do behej 60 vjec ne shkolle dhe nje cop diplome sdo e kishte. Per ta vertetuar aftesine e te shkruarit te tij, ky shqipoja beri nje kerkim me internet dhe poezite i kishte ''huazuar'' nga nje poet goxha i madh. Por e pabesueshmja ndodhi kur ajo tha qe ska mundesi, edhe pse ishte gjithcka e qarte sepse nuk kishte ndryshuar asnje presje, ne fund tha qe poeti qe te pakten ka nja 13 libra, ja ka vjedhur indianit!!! Gjithsesi ceshtje injorantesh, sidomos kur te kesh te besh me njerez te tille sic ishte kjo vajza e Shqiperise sone te dashur, qe fatkqesisht ishte/eshte vajze e nje intelktuali te vertete. Iku dhe ky. Ka shume, ka thenje e vepra vertet shtazore te cilat sdua ti permend sepse sigurisht qe do ishte dicka qe kurre me pare se keni degjuar as pare. Epshi i saj eshte vertet i papare as ne pornot me te rendomta. Por le te mos thuhet. Pas indianit vine ca shpiptare 20 vjecare, pasi kalojne nje mbremje si grup me disa te tjere, keta djemte, skishin vend ku te flinin dhe e pyeten nese mund te flinin ne dhomen e saj (hera e pare qe ishin pare pasi ishin takuar rastesisht), dhe pranoi kjo, por qe te rrinte dhe nje shoqe e saj ne dhome. Para se te flinin, ''orgjine e beme'' iu tha ajo, sikur tiu uronte naten e mire'', dhe fytyra e djemve te padjallezuar mori pamje pikpyetjeje dhe pastaj qeshen. Nejse dhe keta e plot gjera te tjera qe ja humbin njerezine nje femre. Shfaqet nje amerikan kete here (sigurisht qe jo sepse kjo nuk ishte per te tille), pra ishte rrumun. Ishin takuar ne nje tjeter mbremje. Ajo kishte kercyer gjithe mbremjen me te, sapo i kishte folur ai, rreth 4 ore. Pas prekjeve ne pika ''delikate'', ai e kishte afruar ta puthte, por kjo vajza e ''ndershme'' nuk kishte pranuar, vetem pak kishte arritur ta prekte me buze ai dhe e kishte shtyre kjo. Gjithmone sipas zerave jo te besueshem persa i perket shtyerjes, gjithsesi le te qendroje kjo. Sipas saj ai mund te puthte (e me shume) ke te donte. Maksimumi qe kishte arritur per te puthur nje femer ishte 15 min. Le te jete si te doje nje vajze, ai e bente per vete. Pra sipas saj, edhe ty qe je duke me lexuar tani (behet fjale per nje lexuese qe ka vertet parime ne jete). Por mos e merrni seriozisht sepse kete e thoshte kjo, edhe pse betohej ne gjerat me te shtrenjta qe ka ne jete. Gjithsesi pasi pashe foton, edhe me kete ndodhi si me indianin, nga italian u be bullgar dhe perfundoi indian. Pra nje djale poshte normales, per te mos thene me shume. Cudia ishte sepse degjova ate qe sbesoja se do e degjoja kurre ne jete. ''4-5 ore qe e njoha dhe nuk arriti as te me puthe dhe jam shume krenare'' - tha ajo gjithe mburrje! Ndoshta shume nga ju sdo ju duket dicka e jashtezakonshme, por mua me duket kulmi i marrezise. Pasi qesha me te madhe gjithe ironi duke e shoqeruar me fjale po ironike dhe me tej. Te nesermen e pyesin shoqet ''cfare ndodhi mbreme?'', ''asgje'' - thoshte kjo ''as per te me puthur nuk arriti'' gjithe krenari. ''Ua te lumte'' - thoshin keto qe nuk ishin ndryshe nga kjo nga truri. Por mbremja nuk kishte mbaruar me kaq! Kishin bere dhe foto se bashku. Brenda 4 oresh njehoje, kishte ndodhur edhe dicka tjeter. Deshiren per te dale ''HOT'' (edhe pse gjoja ishte e merzitur per mua dhe i mungoja ne cmenduri) e kishte realizuar. Dale kishte me nje mini-minifund, mbathjet i dukeshin pa pase nevoje per tu perkulur. Fotoja ishte me te vertete hot. Te perkulur, sikur ben dashuri ne kembe, ai i kishte kapur kofshen me dore dhe ja mbante lart, ndersa doren tjeter ja kishte vene tek vithet. Te dy kishin dale duke qeshur dhe dukeshin shume te lumtur se bashku. Gjoksi i saj, gjysem i dale ndriste peisazhin e mallkuar te te qenit ndyresire. Duke e kuptuar marrezine e saj, ajo tha qe ''per hir te shoqes time qe kishte deshire te beja nje foto ''hot'' me kete djalin e bera, dhe nuk mund tia prishja qejfin, prandaj dola si e lumtur''. Gojen te hapur vesh me vesh nga e qeshura e kishte. Por pasi kishte shkrepur aparati, kjo me nje gjest alla ''Shote Galica'' e kishte qelluar ate, duke edhe e ofenduar rende. Por qe te nesermen, kishin luajtur nje loje bashke dhe gjera te kesaj natyre. Asaj ia kam bere te qarte se une max qe mund te bej, eshte, te bej seks me ty por vetem nese je e virgjer dhe mos te te puth kurre sepse ti je kancer.

Kjo qe thashe me lart eshte ASGJE. Une sdo shprehem me gjate por jam i sigurt qe skeni degjuar qe nje njeri te perdor njerzit qe nuk i perdorin as kafshet per epshin seksual. Nje nder gjerat me shtazore qendron aty tek eksitimi, aty ku ndizet keq ajo dhe sigurisht harron qe eshte vetem nje ze ne telefon, i duket vetja plotesisht e mbushur. Pervec personazheve ''horrore'' qe perdor, ka deshire teper te shfrenuar, teper banale, por qe, sic thashe sdo flas me. Ndoshta do botoja nje liber nje dite, sikur mos te me mungonte shkolli i duhur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:27

U njoftuam rastesisht kur une erdha si nje mysafire ne qytetin tend.Kisha arrdhur tek nje kusherire e imja qe banonte prane shtepis tende aty ku isha nisur te qendroj per dy muaj sepse e kisha nje arsye qe me duhej te qendroja.

Krejt rastesisht te takova diten e dyte pasi kisha arrdhur ne at qytet ku ti ishe lindur dhe banoje,kurr nuk i kam besuar "dashuris ne shikim te pare", ate dite mu rrenqeth i tere trupi kur ti pashe ato sy qe pa nderpreje me trazuan mua dhe shpirtin tim.

Mbasi dilnim nga e njejta mahalle,mendove se ishe banues i ri i asaj shtepie dhe ma bere me koke,kurse une ne shenje respekti te pershendeta..

Mendova se nga ai moment nuk te dhashe vetem nje pershendetje por edhe shpirtin qe kurr me pare se kishte njohur dashurine. Edhe ti e di mire se qe nga ajo dite ne dy muaj te tere qendruam se bashku si shok-shoqe me te ngusht se askush tjeter.Sa mire ishte kur bisedonim se bashku, kur qeshnim dhe fatkeqesisht kur per here te pare qavem se bashku ateher kur ti morre lajmin afer meje se kishe humbur baben.E ndaje kete hidherim me mua sikurse me nje moter apo grua.Po asnjera nga keto nuk isha une,une isha thjesht nje vajz qe te dashuroja dhe nuk mund te tregoja per kete, dhe ti nje djal qe me dashuroje dhe njejt si une nuk mundje te ma thoje.

Dita e fundit..Ateher kur mua me duheshte te kethehem ne qytetin tim,ishte pak vone por ne te dyte vendosem ne nje moment te thonim nje fjal,nje fjal te cilen e thame ne nje moment sikurse i kishim shume gjera te perbashketa edhe mendimet i kishim ashtu..Ti fillove te pershperisesh kurse une mblodha fuqi dhe nga te dyte doli nje fjale qe e prisnim me pa durim nga njeri tjetri..me shume se gjithcka tjeter ne bote,shikuam njeri tjetrin ne sy dhe foli zemra nga per brenda duke nje fjal te perbashket "Te Dua"


Edhe pse kane kaluar kater vite nga dita qe lam dashurine,kur flas dhe kur e kujtoj po me dridhet zemra e po me qan shpirti.Por nuk me mjafton nje leter edhe nje roman qe te pershkruaj te gjitha ato qe ne te dy i perjetuam dhe i lam pas.

Kaloi nje muaj nga dita qe me percolle dhe kur per here te fundit te foli shpirti jot duke me thene te dua,nje muaj i tere qe s'te kisha pare dhe qe s'ta kisha degjuar zerin.Nje pasdite te bukur kur po mendoja gjithcka nga emocionet tona,nje telefonat me prishi mendimin dhe me la ne gjysem kenaqesin qe po perjetoja shpirterisht.Ishte nena e cila kishte bere zemren gur per te me lajmin me te zi te jetes time,lajmin qe gjithe bota me dukeshte e kote,lajmin qe ndalonte kengen e bilbilave,lajmin qe mua me ndaloj zemren,lajmin qe kurr nuk ma hoqi lotin nga syri dhe lajmin qe kurr ne jet nuk e kisha paramenduar se do e digjoja..me ze te ngjirur zemer te thyer me tha sejal qe une e dashuroja kishte bere ndeshje ne te cilen kishte humbur jeten, fjala ishte per ty i dashur,si do vazhdoja jeten une,kush do me thoshte te dua,kush do me bente te qesh,kush do me fshinte lotin kur do qaja kuuuush?!

Vetem nje lajme e ketheu jeten time nga nje lule ne nje ferr te tmerrshem..ohhh zot ēpo me ndodh mua!
Erdha te nesermen, kerkoja qe te vizitoj varrin tend pasi s'pata mundesi te vija ne varrimin tend.Por me nje zemer te ngrir dhe me nje shpirt te pa shpirt u nisa per tek ty,bile nuk di edhe nga ku e mora ate guxim per te te vizituar jo te gjall.Nder gjerat qe me habiti me teper ishte se tek varri jot kishe vetem emrin e shkruar,as daten e linjdes e as te vdekjes,as edhe ndonje foto per kujtim.

Vendosa te flas me babin dhe kerkova nga ai ndihme qe mbasi familja jote s'kishte ndermar asgje,vendosem qe ne te bejme varrin me te bukur ne ate qytet qe ekzistonte.E bera..Por ajo ishte e kote dhe e tepert.Pse i dashur e bere me mua perse?!


Pasi kaluan tre vite duke ardhur une ē'do dy jave te vizitoj varrin tend,gjithmon ne zemer me dashurine qe kisha per ty, isha betuar se s'do njihja njeri tjeter peros teje.
A te kujtohet?Ne ateher kur takoheshim fshehurazi kishim nje shoqe qe na ndihmonte te takohemi dhe te shmangim "flagrancat".Mendova se e kisha shoqe te zemres por pse nuk ishte ashtu?

Ehhh sa here kisha ardhur une ne at qytet ku ju te dy banonit dhe sa her te thash te varri se te dua duke derdhur nje liqen me lot,sa her te thash se me mungon,sa her te thash se jeta ime pa ty skishte kuptim,sa her te thash qe zemra ime pa zemren tende as nuk rrihte me,sa her te thash i dashur sa?Nuk me ketheve pergjigjie asnjeher..Por nuk e kisha ditur se vertet ne jet ndodhin ēudira te pa besueshme te cilat na bejne te mos besojm as "kemishen" tone.

Asnjeher nuk besoja ne keto gjera,deri diten kur kusherirja ime me thirri urgjentisht ne qytetin tend per te par "realitetin e hidhur"

Erdha dhe fjala e saj e pare ishte qe te behem e fort sepse deshironte te me tregonte diēka,une shume gjentile e pranova..Por e quajta te marr ate kur filloj te me tregoi se ti ishe gjalle dhe ishe kthyer mbas tre viteve nga Gjermani dhe se te kishin fejuar me shoqen me te mire te zemres time qe ne dy kishim dikur e qe na ndihmonte te takoheshim fshehurazi ne dashurine tone.

Jo o zot jo,nuk mund te ndodhin gjerat keshtu kaq thjehst edhe kaq pa pritur.Pse une isha kaq e humbur,pse kisha besuar te gjitha ato gjera perse?

Nuk mund ti besoja sepse une isha e bindur se ti kishe vdekur,jo vetem aq por edhe te kisha bere varrin me te bukur ne at qytet.Qendruam ne ballkonin e shtepis te kusherires time qe ndodheshte perball shtepis tende deri moemntin kur ti dole dore per dore me shoqen time.Asnjeher skisha besuar se qielli mund te dukeshte i zi..ai moment ma vertetoj ate gje.Nuk shihja nga syt,zemra pothuajse u ndal,fryme nuk merrja dot,truri nuk funksiononte dhe asgje tek une me nuk ishte e gjall.

Ashtu si isha e ulur duke shikuar nga ballkoni mendova se me s'do levizja nga ai vend sepse per mua ne at moment jeta kishte marre fund. Njeriun qe e kisha qar per tre vite duke menduar se eshte i vdekur, njeriun qe kisha dashur me shpirt dhe qe ende e doja, ishte gjalle..ishte gjall dhe ishte fejuar me shoqen tone me te mire.

Akoma me dukeshte enderr..nuk arrija te besoja asgje.Vetem ne nje moment fillova te pajtohem me te vertetn dhe nuk di pse e bera.Por serish fillova te mendoj!Pse une isha e genjyer se ai njeri kishte vdekur?Me ēdo kusht kerkova te takoj nenen e tije dhe e bera.Pas pyetjes qe i bera une se perse me genjeu duke me thene se djali i saj kishte vdekur ne nje aksident rrugor,nena e tije duke u pergjigjur shkurt me tha se ishte ajo qe kishte menduar genjeshtren e saj e "shpifur" per ndarjen tone.Dhe se arsyja ishte shume e thjesht.I urrente njerzit dhe familjen time..edhe ty i dashur te kishte derguar ne Gjermani dhe pas nje kohe te kishte thene se edhe une jam e vdekur.Pra per nenen tende ne te dy ishim te vdekur per se gjalli..


-Mund te paramendosh se ēfare na ka bere nena e jote,vetem pse i urrente njerezit e qytetit tim,na ndau dhe na shkaterroi jeten.

Degjova kusheriren nje dite duke biseduar me ty kur i thoje se ende me dashuron edhe pse je me dike tjeter.Ti e dije tashme se une jam e gjalle,por nuk mund te ishe me mua sepse ishe fejuar me dikend tjeter dhe prisje qe te martohesh brenda nje muaji.

Une isha e ftuar ne at darsem,dhe ftesen e kisha pranuar me gjithe zemer,jo se mund te duroja te te shoh me shoqen me te mire dhe te ngusht,por qe te te shoh se a dukej lumturia ne fytyren tende apo do te vuash ne diten me te bukur te jetes tende.Dhe shume qart tregonte fytyra jote pasqyren e zemres tende.Ndonese askush nuk arrinte te kuptoj ate buzeqeshjen tend eironike,isha une ajo qe te njihja shume thell dhe te kuptoj shpirtin dhe fjalen e zemres tende.Ty te priste nje jet me vuajtje dhe pa dashuri..njejt si ajo qe me priste mua!


Une nuk ndjehem fajtore,ishte nena e jote qe na ndau,ajo e cila shkaterroi te birin e saj por edhe shpirtin e nje vajze me dashuri te kristalte.

Edhe pas shume viteve e di se sa zemra jote vuan per mua..me shume flet emri i vajzes tende te pare,e cila mban emrin tim.
Jame shume e lumtur qe vajza jote mbane emrin tim,por lutja ime deri tek zoti eshte qe ajo mos te kete te njejtin fate te "ish te dashures" te babait te saj.

Kurse une po jetoja krenare me betimin tim qe kurr nuk do dashuroj nje dja
l tjeter..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mira
Vip
Vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 401
Age : 29
Localisation : peje
Loisirs : peje
Votė : 0
Pikėt : 121
Registration date : 03/12/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   Sun Dec 06 2009, 17:27

Nese e doni dike po ende nuk i keni treguar ateher lexojeni nje pjes te jetes se nje vajaze dhe ne fund to ta kuptoni.

I gjithė rrėfimi fillon nė kohėn kur unė i kisha 16 vjet.Pėrderisa luaja para shtėpisė, e takova njė djalė. Ai ishte njė lloj djaloshi qė tė ngacmonte dhe tė bėnte tė vrapoje pas tij pėr ta goditur. Pas takimit tonė tė pare, ne vazhduam tė takoheshim nė takimet tona duke lozur me njėri tjetrin. Shpesh unė i tregoja shumė fshehtėsi tė zemrės sime atij. Ai me njė qetėsi hyjnore, me shikonte dhe vetėm dėgjonte se ēka i flas. Nė tė gjeta njeriun tė cilit mund t'i rrėfehesha dhe tė cilit mund t'i tregoja gjithēka. Nė shkollė, unė dhe ai kishim shoqėri tė ndarė, por kur ktheheshim nė shtėpi, bisedonim mbi atė se ēka kishte ndodhur gjatė ditės nė shkollė. Njė ditė unė i tregova se njė djalė qė unė e pėlqeja, mė lėndoi dhe ma theu zemrėn. Ai vetėm mė trimėronte dhe mė tha se ēdo gjė do tė bėhet mire. Mė thoshte fjalė qė ngjallnin shpresė dhe guxim, mė ndihmoi tė kaloj nėpėr atė tmerr. Isha e lumtur qė kisha njė mik tė tillė tė vėrtetė. Dikur kuptova se nė tė vėrtetė kishte diē mė tepėr mes nesh. Unė e pėlqeja atė. Atė mbrėmje mendova pėr kėtė ndjenjė, dhe konstatova se ishte nė pyetje vetėm miqėsia e tij ajo qė mė pėlqente. Gjatė gjithė kohės nė shkollė dhe nė kolegj, ne ishim sė bashku, dhe natyrisht pėrherė mendoja pėr tė si pėr njė mik tė mire. Por dhe e dija se diku thellė nė brendi, ndihesha ndryshe. Natėn e diplomimit, edhe pse kishim data tė veēanta pėr promovim, unė doja qė tė isha me tė. Atė mbrėmje, pasi qė ēdo kush shkoi nė shtėpi, unė shkova nė shtėpinė e tij dhe desha t'i thoja se dėshiroja ta shihja. Atė natė ishte rasti shumė i madhė pėr t'i treguar se ē'ka ndieja. E tėra qė bėra ishte, qėndroja me tė, i shikonim yjet dhe flitnim se ēka do tė bėjė unė dhe ēka do tė bėnė ai mėtej. Ia shikoja sytė dhe e dėgjoja gjersa mė fliste se ēka ishte ėndėrra e tij. Si dėshironte tė martohej dhe si dėshironte tė vendosej nė jetė. Ai mė tha se si dėshironte tė bėhej i pasur dhe i suksesshėm. E tėra qė unė munda tė bėjė ishte, t'ia tregoja ėndrėn time dhe tė lėdhatohesha rreth tij. Shkova nė shtėpi e lėnduar, ngase nuk munda t'i tregoj se si ndihesha. Desha t'i them se e doja, por isha shumė e friksuar dhe e tmerruar nga ai mendim. I lashė ndjenjat le tė rrjedhin dhe i thashė vetes: "Njė ditė do t'i tregoj se si ndihem". Gjat gjithė kohės sė studimeve dėshiroja t'i tregoja, por gjithnjė
dikush ishte me tė. Pas diplomimit ai u punėsua nė New York. Isha e lumtur pėr tė por dhe e pikėlluar qė shkoi larg meje. Isha e pikėlluar edhe pėr atė se nuk i tregova si ndihem. Por s'mundesha tash t'i tregoja kur ai bėhej gati pėr njė punė me perspektiv. E mbajta veten dhe e shikoja derisa hipte nė aeroplan. Pėrderisa e pėrqafova, qava me lotė ngase e dija se kjo do tė jetė ndoshta hera e fundit qė e shoh. Nė shtėpi qava tėrė natėn. Ndjehesha e thyer qė nuk ia tregova se ēka kisha brenda nė zemėr. Nė ndėrkohė u punėsova si sekretareshė dhe punoja si analiste e kompjuterėve. Isha e kėnaqur me atė qė kisha arritur. Njė ditė e morra njė letėr nga postjeri. Ishte ftesė pėr martesė. Ai martohej dhe mė ftonte nė dasėm. Isha e lumtur dhe e pikėlluar nė tė njėjtėn kohė. Tash e dija se kurrė mė nuk do tė jem me tė, dhe se gjithnjė do tė jemi vetėm miq. Muajin tjetėr shkova nė dasmėn e tij. Ishte dasėm madhėshtore. E takova nusen dhe poashtu bisedova edhe me tė. Por ja qė u dashurova edhe njėherė nė tė! Mundohesha tė bėhesha e lumtur, tentoja tė argėtohesha, por mė vrante diēka pėrbrenda kur shikoja se si ai ishte aq i lumtur, e unė vetėm shtiresha se jam e lumtur ndėrsa pėrbrenda binte shi i lotėve. U largova nga New Yorku dhe ky veprim qė bėra ishte i drejtė. Nuk doja t'ia prishja lumturinė. Para se tė hipja nė aeroplan, ai erdhi pėr t'u
pėrshėndetur, dhe mė tha se ishte shumė i lumtur qė mė kishte takuar. U ktheva nė shtėpi dhe pėrpiqesha tė harroj gjithēka. Jeta duhej vazhduar. Vitet kalonin dhe ne i shkruanin njėri tjetrit, kohė pas kohe. Mė shkruante se si i mungonin ēastet kur bisedonim sė bashku... Pėr njė kohė u ndėrprenė letrat e
tija. Nuk mė shkruante mė. Nuk pėrgjigjej. Brengosesha se pse nuk mė shkruan tash e njė kohė. Unė i shkrova gjashtė letra. Dhe pasi qė gjithēka filloi tė mė duket e pashpresė dhe pikėlluese nė jetėn time, e morra njė porosi qė thoshte. "Mė tako nė vendin tone ku mė parė bisedonim sė bashku". Shkova dhe atė e pash atje. Isha e lumtur qė e takoj, por ai ishte me zemėr tė thyer dhe i pikėlluar pėrbrenda. Mė pas mė tregoi pėr shkurorėzimin dhe arsyen pse nuk mė kishte shkruar pėr njė kohė. Filloi tė qante aq sa nuk mund tė qante mė. Mė nė fund u kthyem nė shtėpi dhe biseduam dhe qeshėm duke i pėrkujtuar kohėrat e vjetra. Dhe nė gjithė kėtė bisedė, nuk munda ti them se ēka ndjeja pėr tė. Ditėt e ardhme, ai argėtohej dhe e harroi shkurorėzimin e tij. Sėrish u dashurova nė tė. Dhe erdhi koha qė ai tė kthehej. E urreja kohėn kur ai largohej. Shkova ta takoj dhe qaja. Por ai mė premtoi se do t'mė takoj sa here qė tė ketė pushim. Kėshtu gjithnjė argėtoheshim kur takoheshim gjat pushimeve. Por njė ditė qė e prisja nuk u lajmėrua ashtu si mė premtoi. Mendova se ndoshta ėshtė i zėnė. Ditėt u shndruan nė muaj dhe thjesht harrova nė kėtė qė duhej tė takoheshim. Dhe njė ditė cingėroi telefoni. Ishte njė avokat nga New Yorku. Avokati mė thas e ai kishte vdekur nė njė aksident trafiku drejt aeroportit, dhe se kishte kaluar njė kohė gjersa gjithēka u vendos nė vendin e vet. Mbeta e shokuar. M'u thye zemra! Tash e dija se pse ai nuk erdhi atė ditė. Qava gjithė natėn. E pyesja veten. "Pse kjo i ndodhi njė djali siē ishte ai?" I mblodha gjėrat dhe shkova nė New York pėr tė qenė e pranishme kur lexohet dėshira e tij. Natyrisht, gjėrat e tij iu dhanė familjes, ish gruas sė tij. Mė nė fund sėrish e takova nusėn e tij. Ajo mė sqaronte se pa marr parasysh ēka kishte tentuar t'i bėjė pėr t'ia plotėsuar dėshirėn, ai gjithnjė kishte qenė i palumtur. Vazhdimisht kishte provuar ajo, por asgjė nuk e kishte bėrė tė lumtur atė. Dhe dėshira e tij u lexua, dhe e vetmja qė ma dhanė mua ishte ditari i tij. Nuk dija se ēka tė mendoja. Qava. Pse ma dhanė mua? Ishte ditari i jetės sė tij. Dhe u ktheva mbrapa nė Kaliforni. Fillova ta lexoj ditarin. Ditari fillonte nė ditėn kur ne u takuam sė pari. Lexova derisa fillova tė qaja me tė madhe. Ditari mė thoshte se ai ishte dashuruar nė mua atė ditė kur mua mė ishte thyer zemra nga tjetri. Por qė ai ishte tejet i frikėsuar pėr tė mė treguar se ēka ndjente. Pėr kėtė ai ishte aq i qetė dhe dėshironte vetėm tė mė dėgjonte. Ditari mė tregoi sė nė sa mėnyra ai kishte patur dėshirė tė mė tregoj pėr dashurinė e tij, por ishte frikuar tė thoshte ēkadoqoftė lidhur me atė ndjenjė. Ditari mė tregonte se sa i lumtur ishte ai ditėn e martesės kur mė kishte pare pranė duke luajtur nė dasmėn e tij. Ai kishte imagjinuar dasmėn tone! Nė ditar shkruante arsyet pse ishte gjithnjė i palumtur derisa nuk gjeti zgjidhje tjetėr pos tė ndahej nga gruaja. Ditari mė tregoi se pjesa mė e mire e jetės sė tij ishte gjersa i lexonte letrat e mia nga disa here. Mė nė fund, ditari pėrfundon kur ai kishte shkruar. "Sot do t'i them se e dua". Ishte dita kur ishte nisur tė mė takoj dhe vdiq nė aksident. Dita kur duhej qė unė mė nė fund tė kuptoj se ēka kishte nė zemrėn e tij.

Nėse e doni dike, mos pritni tė nesėrmen t'ia tregoni dashurinė
tuaj. Ndoshta dita e nesėrme kurrė mė nuk do tė vjen.. Andaj thuajani tani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Histori Dashurie
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Diskutime te ndryshme :: Dashuria & Pasioni-
Kėrce tek: