Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Java qė vjen: Pro dhe kundėr pavarėsisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: Java qė vjen: Pro dhe kundėr pavarėsisė   Sun Dec 06 2009, 15:04Tė hėnėn vazhdon nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė procesi i dėgjimit publik, pėr vlerėsimin e ligjshmėrisė sė pavarėsisė sė Kosovės. Deri tani argumentet i kanė paraqitur 11 vende.
Kina ėshtė anėtarja e parė e pėrhershme e KS tė OKB-sė, e cila do tė paraqesė argumentet para 15 gjykatėsve tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, tė kryesuar nga japonezi Hisashi Ovada. Kina do tė paraqitet tė hėnėn nė mėngjes kur nė radhė ndodhen edhe Kroacia, Qiproja dhe Danimarka.

Njė ditė jashtėzakonisht interesante, sa i pėrket shkėmbimit tė argumenteve pro dhe kundėr pavarėsisė sė Kosovės, tė shpallur me 17 shkurt tė vitit 2008, do tė jetė dita e martė kur nė radhė janė: Spanja, SHBA-ja, Rusia dhe Finlanda.

Pala kosovare pret njė mbėshtetje tė fuqishme nė veēanti nga Washingtoni zyrtar, ndėrkohė qė Rusia dhe Spanja sė bashku me Kinėn, janė ndėr tri vendet mė tė fuqishme qė kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės.

Gjatė javės sė kaluar para Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė argumentet e tyre nė favor tė pavarėsisė sė Kosovės i kanė paraqitur Shqipėria, Gjermania, Arabia Saudite, Austria, dhe Bullgaria.

Kėto vende kanė pohuar se Deklarata e pavarėsisė ėshtė nė pėrputhje tė plotė me tė drejtėn ndėrkombėtare. Delegacioni i Prishtinės i udhėhequr nga ministri i Jashtėm, Skender Hyseni, pohon se ka besim tė plotė tek Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė.
"Gjykata nė fund do tė rikonfirmojė vullnetin e popullit tė Kosovės pėr tė qenė i lirė dhe i pavarur", pohon Hyseni.

Pavarėsinė e Kosovės e kanė njohur deri tani 63 vende, ndėr tė cilat edhe SHBA dhe 22 vende anėtare tė BE-sė. Kundėr pavarėsisė sė Kosovės kanė argumentuar javėn qė shkoi Argjentina, Azerbajxhani, Bjellorusia, Bolivia dhe Brazili, tė cilat janė tė mendimit se me shkėputjen e Kosovės ėshtė shkelur integriteti territorial dhe sovraniteti i Serbisė dhe parimet e tė drejtės ndėrkombėtare.

Zėvendėsshefi i delegacionit serb nė Hag, Sasha Obradoviq paralajmėroi se: "Ditėt e ardhshme do tė ketė delegacione tė tjera qė do tė mbėshtesin pozicionin tonė juridik, por nuk po ndodh asgjė qė delegacioni serb nuk e ka parashikuar."

Me 11 dhjetor mbyllet procesi i dėgjimit publik tė 30 vendeve qė janė paraqitur pėr kėtė proces - ndėr to edhe tė gjitha anėtaret e pėrhershme tė KS tė OKB-sė. Mendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pritet nė pranverė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Java qė vjen: Pro dhe kundėr pavarėsisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: SHTYPI & POLITIKA :: Lajmet nga Kosova-
Kėrce tek: