ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Juve ndėshkon kampionin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: Juve ndėshkon kampionin   Sun Dec 06 2009, 14:15Supersfida evropiane kėtė fundjavė zuri vend nė Stadiumin Olimpik tė Torinos, ku janė ndeshur skuadra mė e trofeshme nė Itali- Juventus, dhe skuadra qė po dominon futbollin italian nė vitet e fundit- Inter.
Pėrballja ndėrmjet dy rivalėve tė pėrjetshėm nė Serie A pėrfundoi me fitoren e Zonjės sė Vjetėr me rezultat prej 2-1.

Pjesa e parė

Fraksioni i parė i ndeshjes filloi vrullshėm, sidomos nga skuadra vendase, e cila ishte mė dominuese duke kėrkuar golin e avantazhit.

Bianconerėt ia arritėn qėllimit tė tyre nė minutėn e 21-tė, kur pas njė krosimi tė Diegos nga gjuajtja e lirė, mė sė miri u gjet braziliani tjetėr, Felipe Melo, i cili e mposhti me kokė portierin Julio Cesar.

Mirėpo nuk kaloi shumė kohė, dhe zikaltrit barazuan rezultatin. Ishte sulmuesi kamerunas Samuel Eto’o, lojtari i cili barazoi shifrat (27’) duke mposhtur me kokė portierin Buffon, pas krosimit tė Dejan Stankovic.

Me kėtė rezultat skuadrat shkuan nė pushim, pasi qė deri nė fund tė 45 minutėshit tė parė nuk u shėnua gol tjetėr, duke qenė se u ngadalėsua ritmi i lojės.

Pjesa e dytė

Sikurse nė pjesėn e parė ashtu edhe nė fillimin e gjysmės sė dytė, Zonja e Vjetur u tregua skuadėr mė kėrkuese ndaj golit, me ē’rast vendasit u treguan sėrish efikas.

Pas njė goditje tė Momo Sissokos drejt portės kundėrshtare, portieri Cesar mbrojti tentativėn e mesfushorit juventin, mirėpo topi u kthye te Claudio Marchisio, i cili pas njė superderpėrtimi shėnoi golin e dytė pėr bardhezinjtė (58’), i cili rezultoi tė ishte goli i fitores.

Kah fundi i ndeshjes (87’), pas njė zėnke ndėrmjet lojtarėve, Felipe Melo u pėrjashtua me kartonin e dytė tė verdhė, megjithatė nė minutat e mbetura mysafirėt nuk ndryshuan asgjė.

Pas kėsaj fitoreje, Juventusi mban vendin e tretė nė tabelė, por tani ka ngushtuar diferencėn nė pesė pikė me liderin Inter.

Nga ana tjetėr, Milani tani ėshtė vetėm katėr pikė pas Nerazzurėve dhe gara pėr titull mbetet e hapur pėr tė tria skuadrat e mėdha italiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Juve ndėshkon kampionin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Sporti :: Sporti botėrorė-
Kėrce tek: