ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Njė mėngjes pa ty !!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 36
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Njė mėngjes pa ty !!!!   Sat Dec 05 2009, 23:42

Atė kujtohet sa tė lumturė ishim zbashku, pėrderisa ti ishe afėr meje,
luteshim sė bashku qė cdo ditė tė jemi bashkė sikurse nė atė momentė.
Mendonim se Zoti do i dėgjonte lutjet e tė dy dashuruarve,por nė rrealitet ato thjesht mbetėn vetėm lutje…
-
Mė kujtohet dita e parė qė u ndamė, atė ditė kur erdha tė pėrcjell,
sepse po largoheshe nga unė, jetoje nė njė vend shumė larg meje, dhe
kur mbarove shkollėn, tė duhej tė ktheheshe nė qytetin tėndė, tė mė
braktisje mua, zbashku me gjitha kujtimet e mia qė i kishe nė kėtė
qytetė.
- Ehhh sa e pikėlluar isha, por nuk tė tregoja sepse nuk
doja qė ti tė mendosh se kur tė shkosh unė do lėndohem , ti atėher do
lėndoheshe dy herė mė shumė, dhe unė kėtė s’do tė mund ta lejoja qė tė
ndodh.
E di ! – Mė thoje nė cdo momentė se do kemi edhe shumė takime
tė tjera dhe se nuk do ta ndiejm mungesėn dhe largėsin qė kemi nė mesė
, por ėshtė e kotė shpirti imė sepse sa do qė mundohemi tė jemi bashk
mė kurr s’do mund tė takoheshim si dikur ne cdo minutė e nė cdo
sekondė, e di pse ?Sepse nuk tė kamė mė pranė klasės aty kur unė dilja
nė pushime dhe tė takoja, sepse nuk mė pretė mė tek dera e shkollės tė
dal kur unė tė mbaroj mėsimin, sepse nuk ka mė orė tė lira qė unė tė
mos shkoj nė mėsim e tė vij me vrap tek ti,nuk ka mė takime te fshehta
si dikur me nidhmėn e shoqėris, thjeshte nuk jemi mė bashk si dikur….Je
shumė largė nga unė dhe unė s’tė premtoj dotė se do tė mund te duroj
shumė gjatė mungesėn tėnde.
- Mė thėrret cdo mėngjes, por kjo nuk
ėshtė e njejtė sikurse mėngjeset qė do mund ti bėnim bashk, kjo ėshtė
diqka tjetėr…Ėshtė diqka tjetėr sepse vetėm zėrin e ėmbėl mund tė
dėgjoj, nuk mundė tė shohė, nuk mund tė prekė , tė tė ledhatoj, e as tė
puthė e tė pėrqafoj!!!Mėkatė qė na hecėn ditėt mė tė bukura tė rinisė
pa qenė ne sė bashku, edi tash po afrohet dita e tė dashuruarve, mund
tė paramendosh se sa e vetmuar do tė jemė nė kėtė ditė,ti mė thua se
cdo ditė e kemi ditė tė dashuruarve, ashtu ėshtė engjėlli imė , por ja
njė ditė ėshtė mė e rėndėsishme e ne s’mund tė jemi pranė njėri tjetrit
nė kėtė ditė.
- Nuk edi se si ndihesh atėher kur e kujtonė gjumin e
parė qė kemi bėrė zbashku, vetėm duke u ledhatuar dhe folur gjėra tė
bukura,qė te ndihem gjithnje sė bashku, dhe tė ndihemi sikurse jemi
bashkuar pėrjetėsisht, e duke mos e kujtuar qė jemi zbashku vetėm pėr
njė natė, ajo ishte friga jonė se do jetė nata e parė por dhe e fundit,
por jo shpirt e mbajė nė mendė sikurse natėn e parė edhe natėn e dytė
qė kemi bėrė zbashku, dhe qė kanė qenė dy netėt mė tė bukura prej
gjithė netėve qė kamė kaluar nė jetėn time.
Ende kur takohemi jemi
sikurse dy tė rinjė qė po sa janė njoftuar, edin mirė se mė vie shumė
turp kur jamė me ty, por gjithmon mundohėsh tė mė ndihmoshė, e te mė
tregosh sė mund tė ndihem shumė mirė nė pranin tėndė…Unė tė dua tej
mase, dhe ti ketė e ke kuptuar shumė mirė, por ne njė gjė jamė mė se e
sigurt se dashuria qė kamė, mė ėshtė kthyer ashtu siq kamė deshur,
sepse edhe une jame pjesa mė kryesore e zemreės tėnde,edi se mė donė
dhe se kamė shumė rėndėsi pėr ty, kėtė ma ke vėrtėtuar nė cdo aspkt.
Prandaj
mbetet qė prapė tė lutemi zbashku, por tashė qė tė bashkohemi sa mė
shpejt, e jo tė mbetemi tė ndarė, si njė zemėr e thyer ,dhe e kėputur
nė dy pjesė, qė njėra ka mbetur tek ti dhe tjetra tek unė…………--------------------------------------------------------------------------------
Ēdogjė filloj pa pritur….Njė ditė ecja , kisha dalur pėr tė shėtitur sepse
ndiheja sikurse jamė i ndarė nė dy pjesė dhe jetoj vetėm me njėrėn
kurse tjetra ishte diqka qė mė mungonte.I vėreja mirė zogjėt kur
cicėrronin, asnjė nuk fluturonte vetėm, edhe ata dinin se qėshtė
dshuria dhe kishin afėr zogjėt e tyrė qė i donin, kjo shihej nga
cicėrrimat e tyre qė i ndieja me gjithė zemėr sikur njė kėngė.Mua mė
mungonte ai zogė, une nuk e kisha at person qė duhet ta doja dhe tė mė
dojė, e qė te kaloi jetėn zbashku me tė.
Krejt rastėsisht njė ditė
vendosa tė shkojė tė takoj disa shokė nė universitet,nuk edi pse e
ndieja vetėn se at ditė kisha nevoj tė shkoj aty, sepse ishte diqka qė
mė tėrhiqte edhe pse nuk e kuptoja dot arsyen , pse ndodhi njė gjė e
tillė ne mua!!!
Isha duke qėndruar me ca shok dhe shoqe kur
rastėsisht syt e mi panė dy sy tė bukur qė mė vėshtronin pa ndėrpre,
ishin dy sy tė njė vajze sikurse kukull qė mė kishte mahnitur menjėher
porsa e kamė vėrejtur…Nė mendje nuk kisha asgjė serioze pasi qė nuk e
njihja dhe nuk kisha shpres se do ta njihja apo do bisedoja me tė,por
ja qė zemra me fliste ndryshe , kisha dėshirė tė afroheja tė flisja e
tė dija se kush ishte por nuk e kisha kėtė guxim,kjo ndodhi sepse isha
njė person shumė i turpshėm…Po ja qė ajo mė kaloi, ishte shumė mė
bindėse se unė, dhe mė e fort nė kėtė aspekt, errdhi , mu afruar dhe mė
njohi vetėn e mė tregoi se kush ishte, nė at cast asgjė s’mė kujtohej
pos qė mė vinte nga zemra tė lutesha qė koha tė ndalet dhe ne tė
mbetemi njė kohė tė gjatė , edhe pse nuk flisnim vetėm e shikonim njėri
tjetrin ajo mua me mjaftonte, ndihesha sikurse isha mė i lumturi nė
botė. Sikur mu shtua edhe pjesa qė mė mungonte e trupit timė, dhe
zemrės sime.Ah sikur tė isha i sigurt se me tė vėrtet ndodhi ajo qė
doja , por nuk mund tė isha i bindur se ajo lumturi do zgjaste pėr njė
jetė tė tėrė.
Nuk po mund tė kuptoj si ndodhi vetėm ne filluam tė
takoheshim mė shumė, dhe se ndiheshim shumė tė lumtur pranė
njėri-tjetrit,mbas disa takimeve tė shumta vendosem tė thonim
rrealitetin njėri tjetrit dhe dytė pėshpėritėm tė njejtat fjalė treguam
se e dashuronim njėri tjetrin.
Mallkoj ditėn qė e takova, isha shume
i lumtur me tė ,kisha gjetur ēdo gjė qė mė herėt mė kishte munguar ,por
ja qė kjo mbaroi shumė shpejtė, mbas disa muajve qė kaluam zbashku, ajo
njė ditė mė errdhi sikur era dhe iku, sepse me tha se kinse kishte
shumė punė disa ditė dhe nuk do mund tė takoheshim.
Po ku ta dija se
ajo ditėn qė iku mė nuk mė pėrkiste mua, tė paktėn e meritoja tė mė
thotė tė vertėtėn, tė paktėn e meritoja tė dija se ajo mė nuk mė dontė,
unė e meritoja tė dija se me s’kisha tė bėj asgjė me tė!!!Por ajo nuk
me tregoi,isha i fundit ai i cili kuptova se ajo ishte fejuar pėr dikė
tjetėr, dhe kjo mė bėri qė unė njė kohė tė mirė tė isha i sėmuar ,kjo
ishtė sikurse tė mė vrisnin mbas shpine,mė mirė tė mė therrte me njė
thikė tė preht se sa tė mė tradhėtonte…Por ajo zgjodhi tė keqėn pėr
mua,nuk mendoi aspak kur mė lėndoi…Vetėm njė gjė mund tė bėja, tė
largohem sa mė larg nga ai vend qė at e kisha takuar, dhe tė largohem
duke lėnė gjitha kujtimet mbas vetės, po nė at qytetė.Ika dola jasht
shtetit, tani mė isha shumė larg, s’kisha tė bėj asgjė mė tė,por nuk
ishte edhe aq leht sikur nga mendja ti hiqja edhe nga zemra gjitha ato
qė kisha pėrjetuar.Mbas njė kohe vendosa tė kthehem sėrisht nė vendim
timė,por kjo mė bėri tė pendohem, sepse ajo mu paraēit dhe mė the se
dėshironte tė ishim sėrish sė bashku mbase nuk ishte e lumtur me jetėn
qė kishte…Edhe pse zemra mė thontė tė pranoja qė ajo tė kthehet tek
une, mendja nuk mė lejoj tė bėja njė gjė tė till, dhe me kėmbėngulje
vendosa ti them jo, dhe mė kujtohet se isha shumė serioz nė at moment
kur kundėrshtova iden e sajė. “Mė fal I thash, por pėr mua je e huaj,
nuk tė njoh dhe s’dua tė kem asgjė me ty nė kėtė jetė”.Aty pėrfundoi
ēdo dėshirė dhe shpresė e saj, dhe mua sėrish mė la tė nėnduar .Mė la
sepse atėher kur unė mundohesha tė harroja ajo sėrish u kthy dhe me
vrau pėr tė dytėn here…Prap ika nga vendlindja ime, mendoja se kėtė
rradhė mė kishte harruar, po ja qė ajo bėri diqka edhe mė shumė, mė
thirri nė telefon, sedi se ku e kishte gjetur numrin timė, por ia
arriti qėllimit tė saj pėr tė biseduar me mua, por mbas njė kohe tė
gjatė qė ishim takuar…At ditė mė dha goditjėn e tretė dhe tė fundit, mė
tha se i kishtė lindur njė vajz, dhe kėrkoi nga une qė ti bashkoj emrat
tanė e ta pėrgėzoj ashtu vajzėn e saj, sėrish nuk pranova, nuk doja qė
aj fėmij i pa fajshėm tė pėrlyhet me dy emra qė kishin bėrė njė gabim
qė nga dita qė ishin dashuruar, pse gabim sepse ajo nuk e din se qėshtė
dashuria, ajo nuk deshti por lėndoj, nuk pendohem se kamė deshtur ,por
pendohem se shumė i besova, dhe kėshtu ndihmova at qė tė mė shkatėrroi
mua…Tani ėshtė e harruar, do gėnjeja tė them se nuk mendoi pėr tė, tė
gjithė e dinė se dashuria e parė nuk harrohet, dhe ajo ka vend tė
veqant nė zemrat tona ,por do doja qė tė shlyeja tė tėrėn nga mendja
dhe zemra,sepse ajo nuk e meriton tė pėrmendet,dhe tė kujtohet…
Tanishėtitėm nė njė vend tė bukur, por qė nuk mė gėzon dotė si vendi im
atje, por nuk duhet tė kthehem dua qė ēdo gjė tė harrohet, dhe kur te
kthehem tė nidhem sikurse i posalindur, i gezuar dhe tė gjejė fatin e
jetės sime

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Njė mėngjes pa ty !!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Letra dashurie-
Kėrce tek: