Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Per ty....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Per ty....   Sat Dec 05 2009, 23:28
Njė dhimbje nė zemer e papėrshkruar pėr dashurinė ėshtė njė vuatje nė ėndėrr.Tė kėndshem
i shoh sytė e tu,e ndjej erėn
tėnde tė ėmbėl,mendoj si tė kam pranė,por ti je shumė larg.Zgjohem natėn dhe dua tė t;i
puth buzėt e tua,por ty nuk tė
kam kėtu,e shikoj numrin tėnd tė telefonit,mesazhet tua,buzqeshi dhe loti mė pikon nga
malli pėr ty.Pyes vetveten;Athua,a
mendon I....im pėr mua?!Ta dhurova zemrėn edhe pse kemi shumė kilometra ndėrmjet nesh.
Fjalėn ''Tė dua''gjithėmonė e
mbaj nė zemėr


Pėrsėri pėr TY!

Tė shkruaj Ty qė ma pėrvlove shpirtin,tė shkruaj ty qė ma trondite zemrėn,Ty qė ta fala
gjėnė mė tė shtrenjtė tė jetės
sime.
Jeta me dashuri qenka vetėm dhimbje.E ato dhimbje me diagnozė kanė edhe shėrim,por?Ishe si
ylli qė shkėlqente natėn
e qetė,derisa ti dole si mjegull e ma morre dritėn.A thua,do tė ma kthesh pėrseri?A thua
a e dite sa tė dashurova,se ishe ngujuar nė zemrėn time e s'munda tė tė nxjerr kurr
jashtė?Kalua ditėt kur mė nuk u ndegjuam.Ato ishin ditėt mė tė mira tė jetės sime.
Nuk e di pse u ndamė.Pėr fajin tėnd apo pėr fajin tim?Ndoshta kishim faj tė dy?!Sido qė
tė jetė,edhe sot edhe nesėr ,edhe gjithėmonė pres pėrgjigje.Ti je dhe do tė mbetesh
dashuria ime e parė dhe e vetme sa tė jetoj nė kėtė botė.
Ato ditė me ty ishin parajsa,lumturia e jetės sime qė s'deshiroja tė ketė fund kurrė.
Por, ne u ndam.Aty filluan vuajtjet,aty filluan dhembjet e netėt pa gjumė.Pritja dhe
lutjet qė t'i bėra,s'bėn punė dot.
Ndoshta kėta rreshta tė shkruar enkas pėr Ty,do t'i lexosh edhe ti.Ndoshta jo!Kush e
di,rr....im i dashur,mbase do tė tė prekin kėto rradhė tė dala nga zemra.Sikur tė kisha
parė vetem edhe njė herė,sikur ta kisha vetėm edhe njė kujtim tė vetmin nga ti ndoshta
do tė qetėsohesha e do tė prehesha dalėngadalė,por?
Shpesh i them vetės pajtohu me fatin,se dashuritė e mėdha nuk realizohen kurr!por
zemra ėshtė ajo qė vendos,e cila tė ka mbyllur njėherė brenda e pėr tė dalė sikur
s'do tė tė leshojė kurrė.
Tė dua dhe vetėm pėr ty mendoj,dashuria ime e vjetėr.Mungesa jote mė shkakton agoni,dhembje
dhe deshire qė tė vdes.ti ma more njė pjesė tė jetės,njė kujtim njė pjesė tė dashurisė,ca
lot tė mi m'i more dhe ike

Ti me siguri nuk e di se sa te dua patjeter qe nuk e di, ti mendon se jam vec
vec nje vajze qe shkon pas aventurave, dhe s'te shkon ne mendje se ti je fati im, jeta
ime gjthshka.
Mbase do me gjesh ketu, te shtrire nen carcafe te bardhe, atehere do ta kuptosh qe ke
vrare ate c'ke pasur me te shtrenjte ne jete.... ose o Zot , do te arrish kur une te
jem ende gjalle e do me shpetosh, do te gjunjezohesh para meje e do shperthesh ne
lote dhe une do te perkedhel duart, floket , e do te fal gjithshka

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Per ty....   Sat Dec 05 2009, 23:29Per ty qe se meriton kete shkrim!
Per pa pjekurine tende, dhe pakujdesine tende..disa fjale qe po me ngelin ne fyt, por per ty do ti them..
Ti, ishe dikur, nje mik i mire?? mund te quajme te tille?
Mbase.. per ty, qe ke len gjurme ne zemren time, per ty qe ke pas deren
e hapur ne thellesine e shpirtit tim, asnje pengese nuk ke pas..gabim..
dhe vetem ti..hija jote ka pas kete privilegj, ka pas kete shanc, HIJA
JOTE, jo ti!
Ka qen thjeshte nje hije kalimtare. E di..ne fakt sa isha e lumtur per
ate hije, sa do e idhur qe ishte. Me mjaftonte kupton? Nuk pretendoja..
me mjaftonte!
Hija me ka rrite besoj, por gjith besimet e mija sot koha mi ka
vertetuar, kan qen thjeshte nje imagjinate, besoja me shume tek ti se
sa tek vetja. Me kupton?
Besoja me shume ne nje hije se sa ne nje ndjenje te sinqerte.
Kam krijuar ne mendjen time ate iluzjon qe leviz boten, sikur s'jetoja
dot pa ate hije, por sot mund te te them pa frike shkurt shqip dhe
qarte, qe un jetoj pa ate hije..
Kam ul veten duke u krahasuar, por sot kuptoj se askush nuk mund te me
ulin poshte, sepse ne rradhe te pare vij un, pastaj vjen ti.. Me kupton?
Isha e lumtur per cdo gje sa do e vogel, per cdo moment, per nje
buzeqeshje te vjedhur, per nje "batut" koti, per cdo fjale qe merrte
jete nga goja jote..
me kupton?
Cdo gje ka nje shpjegim dhe un ne fakt nuk arrij te iu jap shpjegime
shume gjerave, pse valle? Ndoshta fajin se kam un, apo thjeshte ti e
ke.. apo serishte gabohem? Jo me vjen keq. Tani nuk gabohem me.
Hija jote me ka dhuruar jete, mendoje te kishe qen ti
Por tani kuptoj qe s'kam nevoj me per ate jete, sepse me ne fund si ne
foshnje e vogel, u rrita dhe un, krijova ato rrethanat, dhe tani avash
avash eci vet.. vrapoj vet..ne jeten time.
Te thash largohu? JO kurr.. te kerkova te me qendrosh prane?
Asnjehere..Sepse ai qe te don, e din vet se kurr duhet qendruar prane,
me kupton?
Un gjithmone te kam kuptuar mjafte mire, gjithmone kam dite te hjeshoja
diten, kam dit te te dhuroja ate lezetin e castit, kam dite te te beja
te buzeqeshja, si nje yll i vogel qe te qendron prane...gjithmone... Te
kam degjuar, te kam kshilluar, s'te kam kerkuar asgje, me mjaftonte te
qendroja prane problemeve te tuaja. Por tani nuk dua me. Me kupton?
Tani po qe iu jap vlera atyre momenteve, iu jap vlera atyre silljeve te
mija, dhe jo te tuaja.. dhe me ne fund kuptova qe besimi ishte ne
xhepin e gabuar.
Tani cdo gje dua qe thjeshte te mbetin nje hije, nje hije e bukur, nje
kujtim, qe do tregoj ndoshta femijve te mi..nje shpres e vdekur, dua qe
cdo gje te mos me shoqeroje me ne vazhdimin e jetes time.. Dua qe te te
shoh te lumtur, po te kisha mundesi dhe zemren do te ta dhuroja qe ti
te ishe i lumtur.. por tani e di qe se meriton ate zemer, syte e mi do
ti ipja.. por e di qe do ishin ne duart e gabuar..

Ti sme meriton, me kupton?
Keto fjale qe me kishin ngele ne fyt ishin per ty...

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Per ty....   Sat Dec 05 2009, 23:30

“Per ty qe nuk me njohe kurre”
Dua
te ta zbuloj gjithe jeten time,qe ka filluar me te vertete vetem
atehere kur te njoha.Perpara se te te takoja,jeta ime ishte dicka e
turbullt dhe e ngaterruar,ku kujtimi im nuk zhytej kurre;ishte si nje
bodrum,ku pluhuri dhe pelhurat e merimanges i mbulonin sendet dhe
njerezit e zemra ime nuk i sjell kurre ndermend...
...Qe ate sekonde
te dashurova.E di fare mire se grate ta kane thene shume here kete
fjale ty,djalit te tyre te perkedhelur.Por,besome mua,askush nuk te ka
dashuruar aq teper,porsi nje skelar,porsi nje qen-sic te kam dashuruar
une me tere zemren time e sic kam per te te dashuruar
gjithmone.Asgje,ne kete bote nuk i perngjet dashurise te fshehte te nje
kalamani te strukur ne hije,kjo dashuri eshte aq e interesuar,aq e
perulur,aq e vrejteshme aq e zjarrte,sa qe askurre s’mund ta arrije ajo
dashuria tjeter,ajo dashuri e gatuar me nje deshire te perveluar,e nje
gruaje te persosur.
...Asgje nuk eshte me e tmerruar sesa kur
mbetesh vetem midis njerezve...dhe me ne fund nje mbremje ti me vure
re.Te pashe kur po vije se largu,dhe e perqendrova gjithe vullnetintim
qe te mos largohesha nga rruga jote.Ashtu padashur,shikimi yt i shpejte
e ndeshi shikimin tim,dhe atehere,-oh sa i hidhur me qe kujtimi!-u
ndryshua menjehere ne ate shikim te bute e ledhatar qe eshte vetem per
grate,nje shikim i gjere e ngadhnjimtar qe deperton ne gjithe mishin,i
cili disa vjet me pare e kishte ndryshuar kalamanin ne grua.Per nja dy
sekonda ky shikim e verboi krejt shikimin tim,i cili as nuk mundej e as
nuk deshironte qe te clirohej nga pushteti i tij...
...Fytyra e nje
vajze te re,a nje gruaje eshte kurdohere ne syte e je burri nje send qe
ndryshon ore e pa kohe;shume here nuk eshte vecse nje pasqyre ku
reflektohet ose nje pasjon,ose dicka foshnjarake,ose nje lodhje,dhe
ndryshon aq me lehtesi,si nje figure ne pasqyre,saqe nje burre mund ta
harroje fare lehte individualitetin e saj,sidomos kur mosha i alternon
hijet dhe rrobat e reja qe e stolisin ndryshe...
...”Me ndje,me ndje
qe po t’i rrefej te gjitha.Nje here vetem do t’i tregoj,vetem nje here
do te t’i theme,pastaj do te mbyll gojen e s’kam per te folur
askurre,askurre me.
Duhej te te thoja njehere sesa me kishte
kushtuar ky djali im,djali yne,qe ishte gjithe lumturia ime,dhe qe
tashti eshte para meje gojembyllur dhe pashpirt.Kisha kohe qe i kisha
harruar keto ore,shume kishin kaluar e s’i sillja
ndermend;buzeqeshja,zeri i djalit tim,lumturia i kisha mbuluar ne hirin
e shpirtit tim;por tani qe me ka vdekur,mundimi mu ringjall dhe me
teper e per te lehtesuar shpirtin tim mu desh te flisja nje here,vetem
kete here.
Po ty nuk te padis aspak,padis vetem zotin,i cili me
mundoi aq shume.Nuk te padis aspak,po te betohem se askurre ne
zemerimin tim s’jam ngritur kundra teje.Askurre s’u pendova per ato
nete qe kisha kaluar me ty;askurre dashuria ime nuk u ndy nga ndonje
njolle zemerimi ose mallkimi;kurdohere te kam dashuruar,kurdohere e kam
bekuar oren ne te cilen te kam takuar.
Edhe sikur te me duhej te
pershkoja sketerren e ketyre oreve mundimtare,megjithese e di qe me
pare se c’kam per te vuajtur e se c’me pret,do ta beja perseri e nje
here tjeter,o i dashuri im,ate qe bera,edhe nje here,edhe nje mije
here!”

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Per ty....   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Per ty....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Letra dashurie-
Kėrce tek: