Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 10 Gjėra qė dua prej teje...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: 10 Gjėra qė dua prej teje...   Fri Dec 04 2009, 02:38

Njė shoqe jete? E dashur e palodhur? Njė nėnė perfekte? Pėrafėrsisht si nėna jote? Ēfarė kėrkojnė nė tė vėrtetė meshkujt nga njė femėr? Tė hysh nė mendjen e njė njeriu ėshtė krejtėsisht e pamundur, imagjinoni pėr tė gjithė njerėzit, megjithatė njė femėr mund t‘i afrohet modelit tė preferuar. Lisa Daily ėshtė autorja e "Stop Getting Dumped" ("Mos na braktisni!"): njė manual qė i ndihmon lexueset qė gjejnė njeriun e duhur pėr t‘u martuar brenda 3 vjetėsh. Ajo, qė konfirmon se ka arritur ta gjejė nė mė pak se gjashtė muaj (me shumė pyetje tė vėshtira nė majė tė Kullės Eifel), pasi kishte dėgjuar me qindra ‘beqare‘, thotė se ka zbuluar 10 karakteristikat kryesore qė duhet tė ketė njė femėr qė tė merret seriozisht nė konsideratė nga njė mashkull.

AJO KA JETĖN E SAJ

Gruaja ideale duhet tė dijė tė kujdeset pėr veten, tė ketė njė stil tė sajin, e qė tė gjejė kohėn pėr miqtė dhe familjen. Njė femėr qė tė adhurojė aventurėn dhe tė shijojė kėnaqėsitė e jetės, pėrfshirė ėmbėlsirat dhe shėtitjet nė park nė ditėt me diell. "Meshkujt ėndėrrojnė femrat qė e shikojnė tė fejuarin e tyre si thelbin e jetės. Dhe qė tė mos presėsh burrin e duhur pėr tė nisur jetėn".


AJO NUK E BĖN ASNJEHĖRĖ HAPIN E PARĖ

Kjo mund tė jetė njė pikė e diskutueshme dhe nė fakt gjithnjė ka qenė njė dilemė. Jo tė gjitha rastet e marra nė shqyrtim nga Daily janė pėrgjigjur nė mėnyrė unike, por ajo, nė fund ėshtė bindur qė ėshtė mė mirė qė tė mos reagosh dhe qė duhet tė jetė ai i pari qė duhet tė lėvizė. Vetėm nė kėtė mėnyrė, femra mund tė jetė e qartė se ai ėshtė vėrtet i interesuar dhe i gatshėm qė "ta kapė nė ajėr rastin".

AJO ĖSHTĖ SEKSI, POR JO E EKZAGJERUAR

Tė jesh seksi ėshtė njė koncept i cili ndryshon ndėrsa lidhja vijon me kalimin e kohės. Nė fillim njė femėr duhet tė shmangė komentet seksuale dhe duhet tė flirtojė me njė mospėrfillje tė dukshme, si pėr shembull duke prekur duar apo gjunjėt, thotė Daily. Ndėrkohė, kur lidhja bėhet mė serioze dhe natyrshėm edhe mė intime, atėherė edhe shprehjet e saj tė dashurisė duhet tė jenė edhe mė tė dukshme. Pra kur arrijmė nė njė farė pike, mirė do tė ishte edhe njė ngacmim me kėmbė nėn tavolinė.


AJO PRET MOMENTIN E DUHUR PĖR TĖ BĖRĖ SEKS

Ėshtė normale qė tashmė nė shekullin XXI askush nuk pret mė natėn e parė tė martesės pėr tė bėrė seks, por, gjithsesi, hera e parė ėshtė njė hap shumė i rėndėsishėm pėr njė ēift dhe akoma shumė femra nuk arrijnė ta kuptojnė, sesa arrin tė influencojė seksi nė dinamikat e njė raporti, thotė Daily. Kur femrat bėjnė seks, "ēmendet" njė hormon i quajtur ‘oxitocina‘, qė sipas disa shkencėtarėve i bėn ato tė duken edhe mė tė dėshiruara nė sytė e partnerėve tė tyre. Nėse bėhet shumė shpejt, ekziston rreziku qė lidhja mund tė mos zhvillohet pėrtej shtratit. Ai mund tė zhduket shumė shpejt. Por kur duhet tė bėhet? Mirė ėshtė qė tė pritet tė paktėn njė muaj nga fillimi i historisė, kėshillon Daily.


AJO BĖN XHESTE QĖ DEMOSTROJNĖ QĖ JANĖ TĖ INTERESUARA

Ndoshta nuk ėshtė njė dhuratė, por njė mendim, ndoshta duke kėrkuar pjatėn e tij tė preferuar. Pra ēfarėdo qė tė jetė, ajo tregon se ka qenė shumė e kujdesshme pėr tė gjitha nevojat e saj. Njė gjė qė nė fakt duhet ta bėjė ai.

AJO ĖSHTĖ MBĖSHTETJA E TIJ MĖ E MIRĖ

Duhet ta ndihmojė qė tė bėjė njė figurė tė mirė, thotė Daily, duke qeshur me shakatė e tij dhe tė shkėlqejė nė momente tė rėndėsishme. Ėshtė pothuaj e kotė tė themi qė tė njėjtėn gjė duhet tė bėjė edhe ai.

AJO NUK E ĒON NĖ MENDIME

Ky ėshtė njė moment shumė i rėndėsishėm. Meshkujt urrejnė tė jenė nėn presion. Ėshtė mė mirė tė shmangni t‘i merrni nė telefon apo t‘i ēoni pafundėsisht SMS gjatė ditės, apo t‘i bėni pyetje pėr tė ardhmen. Mė mirė do tė ishte nėse do tė hiqnit nga fjalori juaj fjalėn martesė. "Meshkujve nuk i intereson t‘ua masėsh pulsin nė ēdo moment, shkruan nė librin e saj Daily. Ata preferojnė qė t‘i lėnė gjėrat tė rrjedhin natyrshėm".

AJO PRANON QĖ TĖ TJERĖT TĖ KENĖ LIRI

Njė femėr e rregullt nuk toleron sjellje tė papėrshtatshme. Meshkujt i respektojnė femrat tė cilat i kontrollojnė ata pėr tė mos kryer veprime, pėr tė cilat do tė paguanin nė tė ardhmen. Nėse ai e di qė tė tradhtosh ėshtė njė gabim shumė i rėndė, atėherė do t‘ju respektonte mė shumė. Njė femėr perfekte duhet tė ketė njė mėnyrė sjelljeje, nuk duhet tė shoqėrohet kurrė me meshkuj tė martuar apo tė lidhur.

FEMRA E MIRĖ DI TĖ ZGJEDHĖ MASHKULLIN E DUHUR

Kjo do tė thotė qė ajo duhet tė kėrkojė njė mashkull serioz e tė besueshėm, qė tė dijė ta trajtojė, me ndershmėri dhe sinqeritet. "Sjelljet e mira janė njė dritare mbi atė qė njė mashkull ėshtė realisht". E njėjta sjellje duhet tė jetė edhe nė raport me paranė (njė prej motiveve pėr tė cilat shpesh ēiftet grinden).

AJO E DI QĖ DASHURIA ĖSHTĖ AJO QĖ VLEN MĖ SHUMĖ

Si mund ta kuptojnė qė ai ėshtė njeriu i duhur? Femrat kanė atė moment tė ashtuquajtur "aha!": ajo qė do tė thotė qė gjithēka tjetėr ka shumė pak vlerė. "Besoj se kjo ndjenjė mbyll njė cikėl unik dhe tė bėn tė kuptosh mė sė miri se lumturia e njė personi ėshtė po aq e rėndėsishme sa e jotja".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
10 Gjėra qė dua prej teje...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Forume te tjera :: Zonė e Kuqe 18 +-
Kėrce tek: