Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Cfare na shtyn te bejme dashuri ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: Cfare na shtyn te bejme dashuri ?   Fri Dec 04 2009, 02:25Nė tė vėrtetė, “pseja” e njė pyetjeje tė tillė ėshtė shumė herė mė e ndėrlikuar sesa mendonim. Megjithatė, falė njė pune tė madhe tė kėrkuesve tė Universitetit tė Teksasit, ne mund tė mėsojmė shumė rreth arsyeve kryesore qė i shtyn ēiftet “tė zhyten” poshtė ēarēafėve.

Ėshtė renditur njė numėr i pafundmė argumentesh, mendimesh, dhe arsyesh se pėrse njerėzit bėjnė dashuri, tė paktėn, sipas asaj qė raportohet nė revistėn e muajit gusht ” Archives of Sexual Bevaviour”.

Siē mund tė mendohet, surprizat s‘kanė tė sosur. Raportet intime mund tė nxiten nga arsyet mė tė ēuditshme, deri tek ato mė egoistet, por edhe nga aspiratat shpirtėrore mė tė thella.

Vetė studiuesit qė arritėn tė hartonin njė raport, David Buss dhe Cindy Mesyton, ishin ndjerė tė habitur pėrballė faktit se sa shumė motive kishin njerėzit pėr tė bėrė dashuri. Studiuesit qė analizuan sjelljet seksuale tė njė grupi prej 2000 meshkujsh dhe femrash treguan se arsyet shkonin nga mė banalet, si dėshira pėr tė qenė mė mirė dhe pėr t‘iu afruar Zotit, pėrpjekja vetėmohuese pėr t‘i dhėnė kėnaqėsi partnerit, te gjesti manipulues pėr tė fituar diēka e deri te dėshira pėr tė plotėsuar njė hakmarrje.

Shumė tė pyetur tregonin se tė bėrit seks ishte njė mėnyrė e mirė pėr t‘u qetėsuar ose pėr tė luftuar mėrzitjen, stresin, pėr tė lehtėsuar gjumin, ose pėr tė djegur kaloritė. Disa tė tjerė preferonin tė “hidheshin” nxitimthi nė seks, pėr tė shmangur debatet me partnerin, tė cilat mund ta vinin nė rrezik marrėdhėnien, tė tjerė e pėrdorin kėtė “armė” pėr tė gjetur njė arratisje nga zhgėnjimet e jetės sė pėrditshme, ose tė tjerė akoma, pėr t‘iu fshehur problemeve nė pėrgjithėsi dhe vetėm pak persona qenė tė bindur se tė bėsh seks ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar problemet qė i pėrkasin ēiftit, dhe tė tjerė akoma qė e zgjidhnin dashurinė thjesht … “pėr tė kaluar dhimbjen e kokės”, sepse ai funksionin mė mirė, sesa njė kurė ilaēesh me aspirina.

E nėse arsyet qė i shtyjnė meshkujt dhe femrat pėr tė bėrė seks janė shpesh tė pazakonta dhe pak “fetare”, po aq tė ēuditshme janė edhe ato pėr tė cilat studiuesit shpjegojnė se seksi ėshtė njė proces i nevojshėm.Buss dhe Mesyton ishin mahnitur kur kishin konstatuar se shumė prej njerėzve kishin edhe arsye tė llojit, si “dėshiroj t‘i ngjis partnerit njė sėmundje seksualisht tė transmetueshme”, megjithatė, pėr fat tė mire, kjo renditej nė fund tė listės sė arsyeve tė dhėna nga meshkujt dhe femrat.

Gjithashtu, nga fundi renditej edhe arsyeja pėr t‘u “hakmarrė ndaj partnerit”. Njė tjetėr habi ishte edhe ndikimi i Venusit ose i Marsit. Me fjalė tė tjera, meshkujt dhe femrat nuk ndryshonin shumė nė mendime nga njėri-tjetri, pėr sa i pėrket motivit se pėrse bėnin dashuri. Tė dyja sekset veēonin “tėrheqjen ndaj partnerit” si arsyen numėr njė qė i shtyn ata tė “futen” nėn ēarēafė.

Me tė vėrtetė, 20 nga 25 arsyet mė tė shpeshta ishin tė njėjta si pėr burrat, ashtu edhe pėr gratė. “Nga studimi u konfirmuan edhe gjėra qė diheshin mė parė, si meshkujt kėrkojnė tė bėjnė seks pėr kėnaqėsi fizike, ndėrsa gratė duan dashuri. Njė femėr bėn seks, pėrgjithėsisht, sepse ėshtė e dashuruar, ndėrsa njė mashkull e bėn kėtė, edhe pse ndoshta nė mėnyrė tė pavetėdijshme, kėrkon tė shtojė numrin e partnereve.

Si fillim autorėt pyetėn njė grup prej 444 grash dhe burrash me moshė nga 17-52 vjeē dhe u kėrkuan atyre tė gjitha arsyet qė i kishin shtyrė ata drejt marrėdhėnieve seksuale. Ata nxorėn mė shumė se 700 arsye, tė cilat aktualisht u seleksionuan pėr t‘u bėrė vetėm 237. Pas tyre erdhi njė grup i dytė, i pėrbėrė nga studentė universitarė, vajzat dhe djemtė, tė ndarė nga njėri- tjetri, u pyetėn pėr tė renditur arsyet sipas rėndėsisė. Studiuesve iu deshėn plot pesė vjet pėr tė arritur nė njė pėrfundim kaq tė rėndėsishėm. Burrat ishin mė tė prirur tė bėnin seks me gra qė kishin poste mė tė larta se ata, pėr shkak se dėshironin tė ngriheshin nė pozitė. “Megjithatė, e di se tė bėsh dashuri ka pasoja nė reputacion.

Vura re se si njerėzit, sidomos meshkujt, motivohen tė bėjnė dashuri pėr njė rritje reputacioni ose statusi social”, tha Buss. Por edhe arsye tė tilla, si eksitimi ose kėnaqėsia shfaqeshin nė top-listėn e dhjetė arsyeve mė tė forta pėr kėtė ēėshtje. Arsye tė tjera qė i pėrmendnin tė dyja sekset ishin: edhe “isha i pirė”, “mė ndihmon tė fle”, “e bėn partnerin/en tim/e tė duket i/e fuqishėm/e”, “tė djegėsh kalori”, “pėr tė kthyer njė nder” dhe, nė fund “pėr tė ndryshuar temėn e bisedave”, pa harruar gjithashtu “dikush po mė sfidon”.

Nė fund lind sėrish pyetja, pėrse na duhet t‘i dimė tė gjitha kėto:? Pėrgjigjja: sė pari, pėr tė pasur mė shumė informacion rreth edukatės seksuale dhe, sė dyti, pėr t‘i ndihmuar kėrkuesit qė tė studiojnė sjelljet e ndryshme njerėzore. “Po ashtu, nėse ju i dini mirė arsyet qė i shtyjnė njerėzit pėr tė bėrė dashuri, ju mund t‘u jepni atyre pa frikė njė kėshillė, si pėr shembull, nėse keni ndėr mend tė shkoni me ndonjė partner ose partnere tė rastit, atėherė mos harroni tė pėrdorni prezervativ, sepse ka edhe nga ata qė mendojnė tė bėjnė dashuri me dike, vetėm pėr t‘i ngjitur sėmundje seksualisht tė transmetueshme tjetrit.

Por nėse ata thonė se po e bėjnė pėr hakmarrje, ose pėr tė rritur statusin e tyre social, atėherė ju duhet tė gjeni njė tjetėr strategji”, pėrfundon Menston. Por, teza e pėrkrahur nga tė gjithė ėshtė se njė jetė aktive nėn ēarēafė, ju bėn tė ndiheni shtatė vite mė tė rinj dhe funksionon si eliksir i shėndetit.

20 arsyet qė meshkujt thonė se i shtyn tė bėjnė dashuri:

Dehja

Tėrheqje nga partneri

Tė ndjerit mirė

Partnerja me tė cilėn pėrfundoi nė krevat puthte shumė mirė

Bukuria

Dėshirė pėr tė shprehur afeksion pėr partneren

Pėr t‘u qetėsuar

Eksitimi i momentit

Dėshirė pėr t‘i shprehur dashurinė partneres

Dėshirė pėr tė arritur nė orgazėm

Dėshira pėr tė provuar “teknika” tė reja seksuale

Tėrheqje nga paraqitja fizike

Kėrkimi i kėnaqėsinė sė vėrtetė

Pėr shkak tė njė ēmendurie tė momentit

Dėshirė pėr emocione tė zjarrta

Ėshtė eksituese, aventurė e bukur

Partnerja ka njė trup tė bukur

Ishte njė rast i veēantė

Partnerja ėshtė shumė simpatike dhe tėrheqėse

Hormonet nuk mund tė kontrolloheshin

Thjesht ndodhi

20 arsyet e femrave

Tėrheqje nga partneri

Kėrkojnė tė tregojnė ngrohtėsi

Kėrkojnė tė japin dashuri

Sepse ndihen tė dashuruara

Nė njė moment “hot”

Kėrkojnė tė kėnaqin partnerin

Dėshirė pėr emocione tė veēanta

Tėrhiqen nga pamja fizike

Nė njė ambient romantik

Kur festojnė datėlindjen

Partneri ishte inteligjent

Partneri dukej shumė i vendosur nė vetvete

Tė mėsojnė mė shumė rreth edukatės seksuale

Mėnyrė e mirė pėr tė “prezantuar” veten

Pėr t‘u qetėsuar

Hormonet nuk mund tė kontrolloheshin

Erdhi si diēka spontane

Thjesht ndodhi

Finalizimi pas puthjeve tė zjarrta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Cfare na shtyn te bejme dashuri ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Forume te tjera :: Zonė e Kuqe 18 +-
Kėrce tek: