Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi kushtuar nga zemra ime per TY

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:18


Per zemren time

I heshtur ne cepin e dhomes
me nji bllok te vogel ne dore
qendronte e ndonjte pa fjale
kjo zemra ime e lenduar..!!

Edhe bllokun e hapa me ngadale
dicka kerkoja pa kuptime
me duket se ti je aty
dhe un te flas me shpirtin time..!!

Por ti pa pritur me zhdukesh
dhe as pergjigje nuk me kthen
dhe un kerkoj faqen tjeter
noshta aty do te te gjej...

Aty lexoj dy fjal
dhe lotet dote si mbaj
te te them "Te Dua" shum
dhe te lutem kthehu ne jet.!

Dikur aty
kishe shkrujt ti
tani un bashke me dhimbjen
e mbaj ne zemer sic me ke then ti..!

E mbaje aq pran zemres
shtrrenguare thell ne shpirt
se ty dua te kthej ne shpirtin time

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:20Gjithmone Une dhe TiSonte ndihem vetėm,

nuk kam gjumė nė sy.

Shikoj lart nė qiell dhe

lutem vetėm pėr ty.Vetėm njė ėnderr,

vetėm njė dėshirė,

vetėm njė lutje,

kam pėr perėndinė......E di sa mė do,

aq tė dua edhe unė ty.

Por largėsia ėshtė shkaktar,

qė sjemi bashk ne tė dy.Mos lejo largėsin zemėr,

tė tė shtyj nė pikllim,

kur e di se dashuria jone,

nuk ka pėrfundim.Mos lejo largėsine,

tė bėn as te dyshosh,

se nė jetėn time

vetem TI do egzistosh!

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:22KU PO ME QON DASHURIA IME?

Ne rrugicat e ngushta,
Ku shtepite me brryl shtyjne njera-tjetren,
Ti vrapon pas puthjeve te humbura
te ne heshtjen deshperimin tend!


PO TI, KU ISHE DASHURIA IME?

Ne pyellin pa fund te pishave te blerta,
ku rete behen bore dhe bora behet re,
ti nderon gezofin e fjaleve te vjetra
dhe lehte meson gjuhen e nje zemre te re.

PO TI, KU SHKON,DASHURIA IME?

Me ke marre zvarre, si te ishe bishe
e ne sheshe te medha ulurimash m'ke perplasur
ma rras ne dore pishtarin dhe me the: Shikome!
Ne shpirte me fte zjarrin dhe me the: Digju!

PO KU PO ME CON, DASHURIA IME?

A do takoj ndeken ne fund te lodhjes,
apo do t' me thuash lamtumir kur te jemikrejt pran teje.

Mos kerko te me vertishesh embel gjer ne marramendje,
e nen tangon e mashtrimit t' me zhysesh ne gremine?
Po ku do t' me ēosh, dashuria ime? Ku?

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:26

PUTHJE ME MALL

Gjendem prane teje, sa lumturi!
Cdo gje e zeze rikthehet bardhesi,
fytyra jote embel me buzeqesh,
mallin e pikelluar e shkrin mes nesh

Kur te shoh ne sy, lundroj ne mendim,
kur te prek doren, humbas ne harrim,
shpejt ti me perqafon fort e pafund,
do te me flasesh, por fjala smerr kuptim.

C'rendesi ka, se cdo te thuash,
te rrembeje, te puthe, te puthe, e dashurruar,
me zjarrin, me ndjenjen qe vlon ne shpirt,
sa emebl, e pafund, kjo puthje e brishte!

Te lumtur te dy ne kete bote jemi ne,
te zjerrte, te ndritshem, me zemren rrufe,
te dashuruar, te dashuruar si te marre,
e embel kjo puthje, e gjithe puthja mall !

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:27Nate Me Shi
Ah sonte ky shi
e shtojne lotet e mi
se ty ste kam prane
te puth,te them nje fjale

Ah sonte kto re
yjet i mbuluan
me kend te kaloj naten
apo me shiun duke vajtuar

Perse o perendi
kerko lote nga une
apo me fatin tim te hidhur
ti nuk ngopesh kurr

Perse o nate e erret
qiellin e mbulove
yjet mi rrembeve
zemren ma shkaterrove

Cfare te mbaj mend syt e mi
nje erresir te shkretuar
apo vetem lotin qe kullon
dhe doren duke shkruar.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:28


AH AI SYRI YT"


Syri yt i bukur frymėn mu ma ndali
nėn tingujt e zemrės
jeta mė buzėqeshi
netėt e pagjumė pėrgjithmonė m'i fali
nė zjarr dashurie
tė djegur mė deshiroj


Ai shikimi ėmbėl do jetė i pavdekshėm
thellė nė zemrėn time
nga malli e dehur
syri yt i bukur do jetė i perjetshėm
diku nė shpirtin tim
pėrgjithmonė i fshehur...


Bashkė me syrin tėnd sot ti mė harrove
si lotė lamtumire
nė shpirtin tim ngulur
bashkė me syrin tėnd frymėn ti ma more
mė le si tė vdekur
veē me kujtime e lumtur...

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:29

DY PIKA LOTI...

Dy pika loti, me rrodhen nga syte Mbi letren qe po shkruaja, me rane
Thelle me tronditen, ne shpirte Shpejte, nga letra u thane.

Mbi fjalen, ku qe shkruar "Te dua"
Pikat e lotit tim, rane
U treten me bojen e shkruar
Ku nje shenje te vogel, lane.

Pra me boje dhe me lot
Ti shkruajta ty, keto fjale
Nga ketu larg, ku s'te shoh dot
E ku te kujtoj me shume mall.

U bene kohe, qe jam larguar
E ne zemer, vazhdoj te te mbaj
Ndoshta, edhe te kam lenduar
Te lutem, besome se une s'kam faj.

Kur letren, ti ta marresh
Lexoje ne vetmi
Dhe lotet, qe do te derdhesh
Mos te ti shohe, njeri!!!...


Jeten time do e mbyll,
Me dhimbje dhe me brenga,
Kurre mos me harro,
Ke qene gjithmone ne zemren time brenda.

Sa shume kam per te thene,
Por fjale nuk gjej dot,
Nuk dua te jetoj me,
Dua te zhdukem nga kjo bote.

Te vdes e te fle e qete,
Ty me mos te te besdis ,
Zemra ime pac fat ne jete,
Rrugen time asnjehere mos e nis.

Ne qofte se te kam merzitur,
Apo te kam lenduar,
Te lutem me fal,
Kurre s'kam dashur per te keq trajtuar.

Kur mos jem me ne kte bote,
Dhe ti kerkon te me flasesh,
Gjithmone do jem afer teje,
Vetem duhet te bertasesh.

Shko dhe mos pyet per mua,
harro qe te desha se me nuk te dua,
ik dhe lej ketu te gjitha kujtimet,
nuk ti jap lotet e as perqafimet.

Nuk ta jap shpirtin se se meritove,
sa me pate ne duar vete me lendove,
nuk ta jap zemren dhe asgje nga une,
ndoshta ndonje tjeter do te fal me shume.

Tani shko ndoshta gjen me mir,
si dikur do te jesh i lire,
por kurr me mos gabo,
mos e the nje zemer e cila te do,
mos e zhduk nje ndjenje qe ka lind per ty,
mos lejo te derdhet loti nga nje sy.

Mos i thuaj ste dua asaj qe te do
dhe jeten e huaj kurr mos e trazo.

Shko, ndoshta hjen shpetim,
ndoshta vjen nje tjeter qe ze vendin tim,
ndoshta tek ajo dot perjetosh ndjenjen e dashuris,
ajo do ti jetoj endrrat e mia te ardhmeris.

Shpresen e jetes sime ajo dot mbaj ne gji,
une dot mbaj nje emer, ajo dhe nje femi.
Ajo do te fitoje ty por jo dhe lumturi
se zoti nuk te fali qe te jesh per dy.

E nese do jem tretur e sdo jem askund,
loti im i hershem shpirtin do ta tund,
zeri im i dridhur veshin sdo ta ler te qete,
dhe syt do ti verboj fytyra ime e zbehte[b]

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:33Kur malli te kete marr,

une te mos jam aty....

Mbylli syte dhe me thirre

se un do te vij aty.

Kur buzet te jan thare,

dhe puthja te mungon....

Hape dritaren dhe lutju hanes

se puthjen time ajo ta dergon.

Kur ti ndjehesh ne vetmi,

dhe zemra te qan....

Zhytu ne kujtime dhe mua

do te me kesh pran.... !!!!!

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:34Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti.....

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:35

"Per Ty"

Te deshiroj cdo te mir ne jeten tende,
lexoj keto vargjet e mija me vemendje,
mos ri i vetmuar si nje kohe qe risha un,
se koha po kalon si Endrat ne gjum.

Tash gabimin tend qe ke be,e ke kuptuar,
pa as nje shkak dhe pa as nje arsyje,
mua me tradhtove dhe nga une je larguar,
pasi te genjej ty ajo tjetra,don te une me u kthyje.

Me vjen keq por ndjenja per ty me nuk kam,
jam e lumtur qe me ty me bashk nuk jam,
se jeta ime me ty ka qen shum e veshtir,
tash me vjen mir qe nga ty jam e lir.

Me vjen keq qe ti them keto Fjal dhe te verteten,
por ne ate koh me ty,ti ma shkatrove jeten,
tash po te lutem mos u kthe me shiku mbrapa,
por vazhdo jeten tende dhe shiko para !!!

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:36pER TY

Te jesh i bukur, nuk ka rendesi
se bukurine tuaj e josh nje njeri
Te jesh i zgjuar, sdo te thote gjithcka
se mendjen ta prish dhe nje budalla

Te jesh i pasur, kot sa je
parate sot i ke neser si ke
Te simpatizosh dike,eshte fare kot
se thua eshte engjell e te del idjot

Te jesh i sinqert eshte fatkeqsi
ne kete bote rebele nuk njihet drejtesi
E te dashurosh, thone eshte gje e bukur
nese dashuron vertet ke bere dhe nje tjeter te lumtur.....

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:36


''PERSE...???''

Perse e braktise buzen
Qe vetem ty te qeshi
Perse e braktise zemren
Qe vetem ty te deshi

Perse e mbushe me lot
Syrin tim te zi
Te lutem, me thuaj
Perse e braktise kete dashuri ...???

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:37TI....TI


nuk e di cfar ti mendon
nuk e di nga jeta cfar kerkon
nuk e di cfar te pelqen
nuk e di per mua c'ndjen

gjithsesi dy fjale dua te te them
se kete peshe ne zemer nuk dua me ta kem
shume gjera dua te te tregoj
por kam frike se te lendoj.

nuk e di keto fjale si do i interpretosh
ndoshta prej teje do me largosh
reagimi yt ndoshta edhe do me lendoj
por zgjedhjen tende do e pranoj.

nejse, se shume po e zgjas
dhe percart ndoshta po flas
po flas shkurt, cfar zemra ndjen
Ti... ti shume po me pelqen

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:38Nese me don vetem mua eeee

Qaj para meje dhe vuaj per mua
perkulu ne gjunj dhe thuaj TE DUA
preji ato vena mshoi murrit me kok
betohu se per ty s"egziston tjeter ne bot.

nese don tme bindesh se veq mua me don
ne mes te dimrit gjema nje boston
e sa per datlindje dua dhurat te thjesht
dua helikopter e jo mercedes.

Per deshiren time dua te shkosh ne hene
jo me raket po te ecesh ne kembe
per te vertetuar se veq mua me don ne jet
duhet pa anije te londrosh ne det.

E naten e vitit tri per mua te kendosh
3 muaj ne vit duhet te agjerosh
kur te ecesh rruges ta mbash koken posht
kur ta godasesh shtyllen falje te kerkosh.

Ne mes te sahares tma gjesh nje det
ateher do ta kuptosh se per ty jam jet,
te ma shkruash pa shkronja nje leter
te betohesh se nuk e don askend tjeter,

nese mund ti besh te gjitha keto
eja lajmrohu me vetedeshire
e mos u vono rezultati i provimt ishte i mir
per ty jam engjellushja por pak e veshtir.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:39


Dashuria ime !!!

Dashuria ime kishte sy...
Pse ja verbuat ?
Dashuria ime kishte vesh...
Pse ja shurdhuat ?
Dashuria ime kishte ardhmeri...
Pse ja ndaluat ?
Dashuria ime ishte e shendosh....
Pse e lenduat ?
Dashuria ime ishte e paster....
Pse e njolloset ?
Dashuria ime ishte e lire....
Pse e burgoset ?
Dashuria ime nuk kishte lot...
Pse ja sollet ?
Dashuria ime nuk kishte urrejtje...
Pse ja mbollet ?
Dashuria ime donte te jetoj...
S’lejuat,do ju mallkoj !!!!
TE MALLKUAR QOFSHI PER JETE
QE VRAT NJE DASHURI TE VERTETE !!!!

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:39


Shume I bukur je ,
ah te ishe per mua,
eshte thjeshte nje enderr.
ti puth buzet tua.

Jeta kishte vuajtje,
Jeta kishte nderlikime,
a valle mund te ndodh,
ta kesh zemren time.

Pse je kaq I bukur,
syte nuk I besoj,
pse me terheq aq shume ,
as vet se kuptoj.

Kujt do tja falesh dashurine,
kujt do ja dhurosh lumturine,
kujt do ja dhurosh zemren tende,
kujt do tja falesh bukurine,

Zemra e thyer nuk shef pak drite,
qe ska ka pare as nate as dite.
Je drite e syve te mi ,
pse me vrave kaq shume ti ?

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:40

E di qe ke vuajtur,
e di qe ke dhimje,
e di se si eshte,
e ka perjetuar zemra ime.

Te lutem mos qaj,
te lutem mos vuaj,
ka qene fati jot,
te vuash per te huaj.

E di qe zemra nuk riparohet,
e di dhimbja s’largohet,
e di qe shpirti ngushellohet .
por zemra jote nuk rehatohet.

Mundohu ti japesh vetem gezim ,
mundohu ti japesh vetes kenaqsi,
dhe te jesh e sigurte qe pa vuajtje nuk ka lumturi!

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Thu Dec 03 2009, 22:40

Tani eshte ora dhjete,
s'me haet vec dua te pi
konjak, whisky c'fare te jete,
sa shume me shkaterroi kjo dashuri......
Tani eshte mesnate,
ti s'po kujtohesh per mua,
ndaj une te dergoj serenate,
ku teksti ka vec fjalen "Te dua".
Ora kalon i dashur,
tani me duhet te shpresoj,
se jam mesuar e vetmuar
e ne gjume dua te enderroj.
Se mengjesi do te vij i dashur,
e nje dite ndoshta do te kem prane,
ose ne te tjera endera do te jem zhytur,
por se harroj kurre dashurine e pare,
Se do te vij serish nje nate,
e ti do te kujtohesh per mua
e une serish deshiroj te te kem prane se,
une te dua i dashur, te dua.
Por nje dite deshirat do te shuhen,
se une s'do mundem, ti e di
se te dua kjo nuk do te thote,
qe mund te perballoje nje tradheti.
Se atehere do te jem e martuar,
ndoshta do te kem dhe femije,
e s'do mundem te te them te dua,
s'do mundem i dashur ti e di.....

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Fri Dec 04 2009, 10:07

UNĖ JAM SHUMĖ LARG

Endem rrėpatem

natėn nuk bėjė gjumė
tue mendua pėr ty
se tė dua shumė.

Zemra mė dėfton
se ne jemi bashkė
Ēdo qast ma kujton
se duhetme t“dashtė


Unė jam larg
shumė larg jam
por nė zemrėn tėnde
nuk e di ku jam.

Ti nė zemrėn time
qėndron natė e ditė
dashuria jote
mė shkon nė qdo ind

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Fri Dec 04 2009, 10:08

MEDITOJ...


Meditoj se sa larg je prej ketu
dhe them si me djeg aq shume nga largesia
Sikur njė ēsat me ty te kisha jetu,
Ku do te shkonin mendimet e mia!

Do t'i perthante ajo dallge zjarri qe ndjej
do t'i verbonte syte pamja jote magjike
Me cilet rreze ndriēon ajo dritė nė dej
qė mė ben tė ēmendem nder vite!

Si do tė trokėllinte zemra kur buza
te te puthte buzėn, dhe ballin, dhe syrin ,
ndoshta atė ēast nga thellėsia do tė dilte muza
tė mbillte njė lulefeniks per hirin!

Ēfarė jete kjo , sa e madhe largėsia
Le te shkojė ne dreē gjithė ky rrėmet meditimi
Nėse njė ditė mbes meit, e me mbulon verbėsia
Behu jehonė ti, te jetojė kushtrimi!


_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Fri Dec 04 2009, 10:09

TRISHTUESHEM KUJTOJA TEKSA ECJA
TE NDAR,TE BRAKTISUR NA GJETI KJO VJESHT
DIKUR MBANIM EMRIN 'DY TE DASHURUAR'
SOT MES RRUGVE 'DY KALIMTAR TE THJESHT'
NE SHPIRTIN E VRAR GREMISEN KUJTIMET
ECI TROTUARVE PA DITUR KU SHKOJ
SA E FTOHT KJO DHIMBJE TE HIDHUR MENDIMET
VALL KY ESHTE FATI I CDOKUJT QE DASHUROJ?
E HESHTUR SHKEL MBI GJETHE ,LOTI SHKEL MBI FAQE
JETIME KA MBETUR PEME E DASHURIS TONE
ATY KU EMRAT TAN BRAKTISEM,ATY KU DIKUR RRINIM DERI VON
SOT SHUM I HUAJ KY QYTET ME DUKET
MES HESHTJES EDHE DHIMBJES QE NDJEJ NE KETE VJESHT
DIKUR NE KETE QYTET 'DY TE DASHURUAR'
SOT MES RRUGVE 'DY KALIMTAR TE THJESHT'

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Fri Dec 04 2009, 10:10

Ne spatem guximin te thonim cka ndjenim
heshtem si te marr fshehem dashurin
me shpresa false veten genjenim
por tash eshte von,von per pendim
humben ndjenjat qe zemrat ndertuan,
thell ne shpirt rri dashuri e vjeter
endrrat qe ne thurem heshtur u shkatrruan
tash ne jetet tona qendron dikush tjeter
Dashuria jone paska qen e mallkuar
u vyshk pa lulezuar ajo ndjenj e brisht
kur ndeshemi shihemi si dy te dashuruar
pastaj ndahemi me nje shikim te trisht

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Fri Dec 04 2009, 10:11

*Pa ty*

Ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
Ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
Ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
Ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
Ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Fri Dec 04 2009, 10:12

Durimi

Kėrkova rrugė nė udhėkryqet e jetės
Nuk gjeta semafor mė tė mirė
Se durimin

Kėrkova shpresė nė shtigjet e jetės
Nuk gjeta ngushėllues mė tė mirė
Se durimin

Kėrkova dashuri nė stuhitė e kohės
Nuk gjeta pėrgėzues mė tė mirė
Se durimin

Kėrkova dituri nė udhėt e dijes
Nuk gjeta mė ndriēues kundėr injorancės
Se durimin

Kėrkova mik nė belat e jetės
Nuk gjeta kėshillues mė tė mirė
Se durimin

Kėrkova devotshmėri nė sirtarėt e adhurimit
Nuk gjeta katalog mė tė mirė
Se durimin

Kėrkova kuptimin e jetė-vdekjes
Nuk gjeta frymėzim mė tė freskėt
Se durimin

Kėrkova plotėsimin dėshirave tė jetės
Nuk gjeta artikulim mė sublim
Se durimin

Kėrkova justifikim nė gabimet e jetės
Nuk gjeta pranim mė tė ngrohtė
Se durimin

Kėrkova nam nė mejdanin e jetės
Nuk gjeta armė mė tė fortė
Se durimin

Kėrkova urtėsi nė ndeja dhe biblioteka
Nuk gjeta fanar mė shndritės
Se durimin

Kėrkoj pullazet e Fridevvsit
Nuk shoh dritė mė tė mirė territ tė Botės
Se durimin

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   Fri Dec 04 2009, 10:13

Nė mes tė dorėshkrimeve
Mbeta gjithė natėn
Po c"tju bėj o pika gjaku
Qė nė jetė ma dhatė flakėn ?

Nuk po mund ta fiku zjarrin
Nė shpirt fare as nė zemėr ,
Nuk shkruaj si pena t"tjera
Pėr pozita a tė bėj emėr.

C"farė tė bėj me ju ?
Mė vijnė do zėra natėn
Secila strofė thotė :Korrigjomė
Se nė zemėr ta hedhim flakėn .

Mos mė mundoni ,vargje
Si tė mė lidhni pėr fyti
Qė t"ju pėrqafoj siq dua
Vetėm-nėse lindi pėr sė dyti .

Qeshėn fjalė e presje
U zbehėn ēa shkronja e pika
Mos mė torturoni vargje
Si yje ,si drita

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi kushtuar nga zemra ime per TY   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi kushtuar nga zemra ime per TY
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Arti & Kultura & Letersia :: Poezi-
Kėrce tek: