Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ne dhe Lenini

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: Ne dhe Lenini   Wed Dec 02 2009, 20:18Titulli.............[ “Ne dhe Lenini”

Regjia............[Saimir Kumbaro

Skenari..........[ Ruzhdi PulahaAktore...........[ Lazer Filipi, Tinka Kurti, Margarita Xhepa, Robert Ndrenika, Mehdi Malkaj, Elvira Diamanti, Hajrie Rondo, etjGjinia............[ Komedi

Kohezgjatja....[ 83 min

Drejtor fotografie: Nino CelestePermbajtja:

Ngjarja e filmit zhvillohet nė njė shtėpi tė moshuarish, e quajtur
“Lulet e vjeshtės”. Nė kėtė shtėpi, njė grusht pleqsh i shtyn ditėt
njėra pas tjetrės. Por, njė ditė papritur i kėrcėnon rreziku qė tė
mbeten pa shtėpi, pa strehėn ku ata banojnė, pasi del “pronari”, njė
biznesmen, qė ka vėnė kandidaturėn pėr kryetar bashkie nė qytet. Pleqtė
i kundėrvihen vendimit tė Komisionit tė Pronave pėr anulimin e tij.

Ata zbulojnė se kandidati pėr kryetar bashkie i ka falsifikuar
dokumentet e pronėsisė dhe kėrkon tė pėrvetėsojė pronėn qė nuk i takon
atij. Tė moshuarit nė shenjė dėshpėrimi kėrkojnė ndihmėn e Llazar
Koritės, aktorit qė dikur ka interpretuar Leninin nė njė dramė tė
njohur, para shumė vitesh, por qė ka mbetur nė kujtesėn e publikut.

“Lenini” hidhet nė mbrojtje tė sė drejtės, por pėrpjekjet e tij bien nė
vesh tė shurdhėt. Nė kėtė film interpretojnė aktorė tė njohur si:Disa fakte rreth filmit“Ne dhe Lenini” eshte nje film komedi qe merr temen nga aktualiteti
shqiptar. Zanafilla e skenarit nis nga drama “Streha e te harruarve”
shkruar nga Ruzhdi Pulaha dhe vene ne skene ne Teatrin Kombetar nga
aktoret me te njohur te skenes. Por nga teatri ne film, skenari ka
ndryshuar shume, dhe tema e tij sociale eshte bere akoma me e mprehte.
Per perpunimin e skenarit regjisori Saimir Kumbaro ka kerkuar edhe
ndihmen e skenaristit amerikan Sean Clarck, por qe ne fakt nuk eshte
perfshire si autor i skenarit.Ne ndryshim nga teatri, regjisori u frymezua per te zevendesuar njerin
prej personazheve te skenarit me aktorin Lenin, duke ia besuar rolin
kryesor aktorit Lazer Filipi i cili realisht ka interpretuar rolin e
Leninit, tek “Oret e Kremlinit” shume vite me pare. Para tij, regjisori
kishte menduar qe t’ia jepte rolin kryesor aktorit Robert Ndrenika.

Pervec Leninit i cili vjen si nje simbol qe ve ne pah mesazhin kryesor
te filmit, komedia “e zeze” ka edhe simbole e mesazhe te tjera.

Disa nga aktoret e perfshire ne film kane interpretuar edhe ne dramen
“Streha e te harruarve”. Ndersa te tjeret jane nder aktoret me te mire
te ekranit te madh

E gjithe loja dhe titulli i filmit percjellin mendimin e regjisorit
kundrejt mentalitetit te kohes, besimit te nje-shi qe i jep
rrugezgjidhje problemeve. Eshte pikerisht ky 1-sh qe nuk lejon
shoqerine te ece perpara.Ngjarjet e filmit zhvillohen ne nje shtepi te moshuarish dhe per
realizimin e tij regjisori zgjodhi nje shtepi te moshuarish ne Kavaje.
Ambjenti ne fakt eshte ndryshuar per te ardhur me ne pershtatje me
filmin. Disa nga banoret e shtepise jane perfshire ne role figurantesh.Xhirimet e filmit zgjaten pese jave dhe filluan ne maj te vitit 2006.

Nje nga titujt e filmit ishte "Mirėmėngjes Tavarish Lenin", por ne fund regjisori vendosi per titullin “Ne dhe Lenini”.

Me kete film regjisori Saimir Kumbaro i kthehet pas 12 vjetėsh. Filmi i tij me i fundit ishte “Vdekja e kalit”,

“Ne dhe Lenini” eshte nje prodhim shqiptaro-franko- maqedon.

Ne dhe Lenini[2009]

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Ne dhe Lenini
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Filma :: Filma Shqipetare-
Kėrce tek: