Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Thirrje Egjiptit ta njohė Kosovėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: Thirrje Egjiptit ta njohė Kosovėn   Tue Dec 01 2009, 21:00Zv/ministrja e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Edith Harxhi pėrfundoi turin e saj nė Lindjen e Mesme me njė vizitė nė Republikėn Arabe tė Egjiptit, ku ndėr tė tjera, sikurse edhe nė takimet tė tjera tė saj, ka kėrkuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Duke trajtuar zhvillimet nė Ballkan, Harxhi e vuri theksin tek efektet pozitive dhe tek klima e re e paqes dhe sigurisė nė rajon qė kanė shoqėruar krijimin dhe konsolidimin e shtetit tė ri tė Kosovės.

Nė kėtė kontekst, ajo shėnoi rėndėsinė qė Egjipti, njė vend i madh, mjaft i rėndėsishėm dhe mik i Shqipėrisė dhe i shqiptarėve, tė njohė Kosovėn sa mė parė, gjė pėr tė cilėn u sigurua se do tė ndodhe nė njė periudhė tė shpejtė.

Harxhi zhvilloi njė takim tė veēantė edhe me sekretarin e pėrgjithshėm tė Ligės Arabe, Amr Moussa.

Moussa vlerėsoi progresin e bėrė nga Shqipėria nė procesin e integrimit evropian dhe e cilėsoi si tė rėndėsishėm rolin qė ky vend mund tė luajė nė dialogun ndėrmjet Bashkimit Evropian e vendeve tė botės arabe dhe Konferencės Islamike nė pėrgjithėsi.

Po ashtu ai u shpreh se do tė ndjekė dhe mbėshtesė brenda 22 vendeve anėtare tė Ligės Arabe njohjen sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės dhe siguroi zv/ministren se sė shpejti numri i shteteve qė njohin Kosovėn do tė rritet edhe brenda vendeve tė Ligės Arabe dhe Konferencės Islamike.

Gjatė qėndrimit nė Egjipt, Harxhi zhvilloi njė takim edhe me Kryetarin e Komisionit tė Jashtėm tė Senatit, ku krahas trajtimit tė ēėshtjeve lidhur me nivelin dhe perspektivėn e bashkėpunimit dypalėsh, u pėrqendrua nė aspekte qė kishin tė bėnin me rėndėsinė e njohjes sė Kosovės nga Egjipti dhe nė nevojėn e nxitjes sė marrėdhėnieve ndėrparlamentare midis dy vendeve.

Nė kuadėr tė kėsaj vizite, delegacionet e tė dy vendeve, tė kryesuara respektivisht nga Zv. Ministrja, znj. Edith Harxhi, dhe homologu i saj egjyptian, u zhvilluan konsultimet politike dypalėshe, duke mundėsuar kėshtu shkėmbimin e mendimeve dhe pikėpamjeve pėr gjithė spektrin e bashkėpunimit dypalėsh dhe atij shumėpalėsh.

Znj. Harxhi, bėri njė prezantim tė zhvillimeve tė gjithanshme pozitive nė Shqipėri, veēanėrisht lidhur me treguesit ekonomik e masat e marra pėr nxitjen e biznesit dhe investimeve tė huaja, si dhe lidhur mė progresin nė rrugėn e integrimit europian, dhe shprehu besimin dhe dėshirėn pėr njė prezencė mė tė madhe tė investimeve egjiptiane nė Shqipėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Thirrje Egjiptit ta njohė Kosovėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: SHTYPI & POLITIKA :: Lajmet nga Kosova-
Kėrce tek: