Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Argumentet janė nė anėn e Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lukas

avatar

Male
Numri i postimeve : 919
Age : 33
Localisation : Peja
Votė : 4
Pikėt : 834
Registration date : 18/11/2008

MesazhTitulli: Argumentet janė nė anėn e Kosovės   Tue Dec 01 2009, 20:58Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, nė emėr tė popullit dhe tė institucioneve tė vendit, shpreh mbėshtetjen e tij tė plotė pėr pėrfaqėsimin dinjitoz tė Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nga pėrfaqėsuesit institucionalė, ministri i Punėve tė Jashtme, Skender Hyseni, dhe Sėr Michael Wood me bashkėpunėtorėt e tij.

Me kėtė rast, presidenti Sejdiu falėnderon tė gjitha vendet qė e kanė mbėshtetur dhe po i japin mbėshtetje Kosovės nė kėtė proces gjyqėsor ndėrkombėtar duke theksuar se argumentet e prezantuara pėr pavarėsinė e Kosovės janė tė qėndrueshme dhe tė parrėzueshme.

“Kėtyre argumenteve, pėrveē atyre historike-juridike dhe bashkėkohėse tė zhvillimit tė Kosovės dhe tė dėshmimit tė saj si rast sui generis, tė cilat bazament e kanė vullnetin politik tė popullit tė Kosovės, u shtohen edhe zhvillimet pozitive nė Kosovė qė nga shpallja e pavarėsisė e kėndej”.

“Kosova ka dėshmuar se ėshtė vend i stabilitetit tė qėndrueshėm, ėshtė vend i pranueshėm pėr tė gjithė qytetarėt e saj, ėshtė vend i respektimit tė tė drejtave dhe lirive njerėzore, ėshtė vend i respektimit tė tė drejtave tė komuniteteve pakicė sipas standardeve mė tė larta dhe ėshtė vend qė ka marrė pėrgjegjėsi si partner i rėndėsishėm pėr paqe dhe stabilitet nė rajon, si dhe pėr fqinjėsi tė mirė dhe bashkėpunim reciprok”, thekson presidenti Sejdiu.

Vetė njohjet ndėrkombėtare qė i janė bėrė Kosovės dhe anėtarėsimi i saj nė institucionet ndėrkombėtare (siē janė Banka Botėrore dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar) dhe partneriteti i rėndėsishėm i Kosovės nė marrėdhėniet bilaterale, sipas tė parit tė vendit, janė evaluim i ecjes sė suksesshme dhe i zhvillimit tė Kosovės si vend sovran, i pavarur dhe demokratik nė familjen e vendeve tė lira.

“Kosova i ka besuar dhe i beson drejtėsisė ndėrkombėtare dhe pret qė shumė shpejt do tė pėrfundojė ky proces duke e respektuar vullnetin politik tė popullit tė Kosovės dhe realitetin pozitiv tė ndėrtuar nė Kosovėn sovrane dhe tė pavarur”, ka theksuar presidenti Sejdiu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.Beni-Forum.De
 
Argumentet janė nė anėn e Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: SHTYPI & POLITIKA :: Lajmet nga Kosova-
Kėrce tek: